Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Komisaře pro Fischera nemysleli vážně

Česko

tvrdí šéfporadce předsedy vlády Vladimír Mlynář. Jinak prý by jeho jméno neprosáklo na veřejnost

Česká politika degradovala na výměnný obchod, stěžuje si šéfporadce premiéra Vladimír Mlynář. Takhle špatné to prý nebylo ani za Grosse.

* LN Nemá Mirek Topolánek pravdu, když si stěžuje, že Jana Fischera nominoval on, a že by s ním už proto měl premiér víc komunikovat – neboli víc naslouchat jeho názorům?

Předseda vlády byl vybrán dohodou jako člověk, který je nestranný a nezastupuje žádnou z politických stran. To, že nápad oslovit Jana Fischera první vznesl pan Topolánek, neznamená, že Fischer je nominován ODS. Byl vybrán jako nestranický člověk, přijatelný pro široké politické spektrum. Tuhle stížnost pana Topolánka považuji za věcně nepodloženou.

* LN V uplynulých dnech jsme právě viděli, že ministři hlasují podle přání strany, která je do vlády vyslala.

To se stalo v takovéto intenzitě teď poprvé při výběru komisaře. Nevzpomínám si na jiné hlasování, že by strany takhle tvrdě vyžadovaly disciplínu. Myslím, že Mirek Topolánek se těmi svými prohlášeními spíš snaží vyřešit svůj problém – on tu vládu nevyjednal dobře. ODS nominovala jenom šest lidí, zatímco sociální demokracie osm. A zatímco ČSSD například v osobě Martina Peciny vyslala nepochybně první ligu, tak ODS – teď se nechci nikoho dotknout – tam nikoho takového kalibru nemá.

* LN A jak to, že jsou s premiérem nespokojené všechny tři strany, které stály u zrodu vlády, tedy i zelení?

Jan Fischer byl vybrán, ještě když se počítalo s rychlými předčasnými volbami. Asi strany předpokládaly, že on je člověk, který odvede takovou tu suchou, neviditelnou úřednickou práci. Aže z něj nemůže vyrůst politická osobnost. Stalo se, že volby nejsou, což je situace nenormální a pro demokracii nezdravá. Přechodná vláda tady tak dlouho být nemá...

* LN Jak dlouho by přechodná vláda měla optimálně vládnout?

Tak těch pět měsíců, kdy lze technicky zvládnout předčasné volby. Nicméně stalo se, s nastalou situací se musí vypořádat strany i premiér. Ale hlavní problém stran je, že premiér získal u veřejnosti velikou podporu, která některé politiky přivádí k ohromné nervozitě, podle mého soudu úplně nesmyslně. A u někoho to dokonce vede k naprosto paranoidním představám, že Fischer je postavou jakéhosi spiknutí. To souvisí s obecným problémem, že česká politika je zanesena pomluvami a špiněním namísto programových ideových soubojů a sporů. Říkám to nerad, ale moje zkušenost poté, co jsem se po pěti letech vrátil do politiky, tedy do její blízkosti, je, že tady se místo politického souboje dělají jakési poziční obchody. Na principu: já ti dám komisaře, ty mi přidáš jednoho člena vlády, já ti dám šéfa nějakého úřadu, ty mi dáš tuhle zakázku. A tenhle výměnný obchod tady nahradil obsah politiky.

* LN Teď mluvíte skoro stejně jako Václav Klaus.

Ano, i když víte, že většinu života politicky s Václavem Klausem nesouhlasím, tento názor s ním určitě sdílím. Ke Klausovi nebo k Zemanovi můžu mít spoustu výhrad, i za nich měly politické strany svoje ekonomické zájmy, ale vedle toho se odehrávaly ideové a politické souboje. To dnes vymizelo. Dneska když se ČSA ocitnou v problému, tak najednou ODS i ČSSD vyvíjejí ohromný tlak, aby se státními penězi zachraňovala firma. A když řeknete: přece principiálně nejde dávat rozpočtové peníze firmě, navíc v době, kdy škrtáme důchodcům penze, tak vás hned obviní, že prý chcete zničit České aerolinie a že jste v žoldu kdo ví koho.

* LN Pokud vím, Topolánek hlásal, že stát by měl ČSA prodat třeba Unimexu, hlavně aby už se stát aerolinek zbavil a nemusel v nich dál utápět peníze.

To bylo na veřejnosti, já mluvím o zákulisí. A mimochodem, kdyby ho vláda poslechla, tak by se za pár dnů ocitla pod kritikou, že to bylo pro stát nevýhodné. Kdyby vláda nabídku Unimexu přijala, musela by mu totiž doplatit několik miliard za to, že si České aerolinie vezme. Tak byla ta nabídka Unimexu bohužel postavená.

* LN Hlavní událostí týdne byla nominace českého eurokomisaře. Jak jste s vybíráním spokojeni?

Fischer celou dobu razil srozumitelný koncept: nominace komisaře je věcí politických stran, protože to je politická nominace. Do Bruselu má jít politik, to přece není úřednická funkce. Říkal: Já chci, aby se politické strany dohodly. Pokud se nedohodnou, přijdu s kandidátem svým. To říkal řadu týdnů, apeloval na politické strany, aby tomu věnovaly včas pozornost, jenže strany to odmítaly řešit. A začaly to řešit doslova pět minut po dvanácté jako výměnný obchod. A výsledkem je, že nominovaly Štefana Füleho, což je sice kvalitní, profesionální, kariérní diplomat, ale o jeho politických názorech nevíme nic. A já si myslím, že do politických funkcí mají být voleni lidé s politickými názory, a to jsem říkal i premiérovi. Protože byrokrati v čele byrokracie jenom posilují byrokracii. Jenže tady se místo meritorní debaty objevují anonymní obvinění a paranoidní představy o tom, že premiér je spiknutý s TOP 09 a Václavem Klausem.

* LN A kdo konkrétně vás pořád takhle obviňuje?

Asi jste zaznamenal veřejné výroky Mirka Topolánka, že návrh poslat do komise Zdeňka Tůmu byl řízen z Hradu a podobně. A ten to aspoň řekl přímo. Jiní, kteří to vykládají novinářům, se schovávají za anonymní zdroje. Vím, že to říká i šéf zelených Liška a někteří sociální demokraté.

* LN Vy si stěžujete, jak se politika dělá prospěchářsky. A co jiného byl plán premiéra Fischera jít za zásluhy do Evropské komise?

Asi i proto premiér nabídku odmítl. On pokud vím dostal nabídku minulý čtvrtek. Nebyl jsem u jeho jednání s předsedy stran, ale když jsme o tom mluvili, řekl jsem mu, pod dojmem toho všeho kolem, že jako kamarád říkám, aby nabídku přijal. Jiní lidé z premiérova týmu byli od počátku proti. Druhý den jsem mu pak ještě řekl, že jako jeho politický poradce se domnívám, že ta věc není bohužel důstojným způsobem proveditelná a zadministrovatelná, a že se domnívám, že se to prostě nemůže podařit.

* LN Proč?

Takhle narychlo nejde tak vážnou věc dojednat a obhájit. Minulý pátek večer pak navíc do všech médií a ve stejnou chvíli uniklo, že Jan Fischer má nabídku být eurokomisařem. Jste v novinách dost dlouho na to, abyste věděl, že když se jméno takovýmhle způsobem dostane ven, tak jenom proto, že celá věc má být odstřelena. Pro srovnání: jméno Štefana Füleho se na jednacím stole objevilo s velkým předstihem a do žádných médií nikdy neprosáklo. Cokoliv se v politice myslí vážně, neřeší se přes média. Zejména tedy personální nominace. Dopovím: premiér po těch dvou debatách, které jsme tu měli, řekl, že si celou věc rozmyslí. V sobotu ráno se rozhodl, že nabídku odmítne. Zvážil i odpovědnost, kterou má jako předseda vlády. Nechci hned používat velká slova, ale takové chování definuje státníka: v nějaký moment se rozhodne pro sebe nepohodlně, při vědomí vyšší odpovědnosti.

* LN Hrál v premiérově rozhodnutí nějakou roli prezident?

Pokud vím, tak ne.

* LN Prezident přece jmenuje vládu, mohl pohrozit, že bude dělat obstrukce.

Co vím, pan prezident se dozvěděl o nápadu poslat do Bruselu premiéra až od samotného premiéra.

* LN To měli předjednat Paroubek s Topolánkem, ale ani jeden z nich Klausovi nezavolal…

…já nechci dál sypat sůl do ran. Za sebe chci říct, že ta nabídka nebyla míněna až tak vážně. Jinak by to probíhalo jinak. Víte, pro mě je vybírání komisaře symbolem toho, jak se teď v Čechách dělá politika. Fischer dostal nabídku do Bruselu jen proto, že by některým lidem v některých stranách z utilitárních důvodů vyhovovalo, aby zmizel.

* LN Anebo si na něj vzpomněli proto, že si o funkci v létě sám říkal.

On si o ni sám neříkal. Původně se všichni domnívali, že na podzim budou předčasné volby. Přiznám se, že já jsem tehdy neoficiálně jednal s některými politiky o možnosti shodnout se na komisaři a jeho ideálním portfoliu – a v té chvíli padalo i jméno Jana Fischera. Jenže tehdy se strany odmítly o tom vůbec bavit, že prý komisař je karta do povolebních vyjednávání. A jakékoliv argumenty, třeba že nominace na poslední chvíli zmenší šanci získat dobré portfolio, byly odmítány.

* LN Mluví se o tom, že premiéra ovlivňujete ve prospěch skupiny Czech Coal.

Jak mluví? Kdo to mluví? Řekněte mi jednu věc, kterou vláda udělala ve prospěch Czech Coalu.

* LN Jedná se o změně energetické koncepce neboli o zrušení limitů na těžbu uhlí. Pokud se koncepce nezmění, nebude mít Czech Coal za chvíli co těžit.

Akdo vytvořil energetickou koncepci? Ministr Vladimír Tošovský, nominovaný sociální demokracií, respektive skupiny odborníků včetně Pačesovy komise. Byl to snad Fischer, kdo chtěl, aby takhle vypadala energetická koncepce? Nebyl! Pravý opak je pravdou. Ministr Tošovský přišel s návrhem této koncepce, premiér se k tomu velmi opatrně postavil, právě kvůli citlivosti územních limitů. Premiér neudělal v té věci zatím nic, a já už vůbec nic. To jsou fakta.

* LN Ale premiér snad není jenom divák v kině.

Energetická koncepce je v připomínkovém řízení. Až bude schválena, tak se o tom pojďte bavit. A mimochodem – copak premiér může něco prosadit proti vůli celé vlády?

* LN Podezření vznikají třeba z toho, že za Czech Coal lobbuje váš dávný kamarád Jan Dobrovský.

Honzu Dobrovského znám 25 let. Naše přátelství je zpečetěno perzekucemi StB z doby vydávání samizdatových Lidovek. A já s ním přece neřeším každý svůj pracovní problém. Mám se s ním přestat stýkat, protože je úspěšný v byznysu? A je nějaký důkaz o tom, že já za něj lobbuju? Není. Já nemám co skrývat a jsem připraven každý svůj krok tady na úřadu vlády vysvětlit. Moje práce je radit premiérovi. To dělám. Transparentně a jasně. Nemám žádnou firmu jako pan Dalík. Já jsem tady de facto úředník, nemám žádné jiné příjmy, nemám jiné byznysy, nikomu nic neslibuju. Nejsem ani volební manažer jako pan Tvrdík. Tohle je přece třeba rozlišovat.

* LN Dobře, ale vláda jedná o změně energetické koncepce státu, vy se kamarádíte s lobbistou, který pracuje pro firmu, která je na té změně životně závislá. To prostě nevypadá dobře.

To je absurdní obvinění, vznesené bez jakýchkoliv důkazů. Přece tahle země je malá, znají se tu všichni se všema. Já znám kromě Honzy spoustu dalších lidí z byznysu. Víte, kdy jsem naposledy odpovídal na takové otázky? Na StB před dvaceti lety. Tam mi taky říkali, že se s ním nemám přátelit, a jemu říkali, že nemá kamarádit se mnou.

* LN Že se někdo choval příkladně před dvaceti lety, ještě neznamená, že se chová příkladně i teď.

Dobře, tímhle argumentem zpochybníte cokoliv. A mám kvůli tomu, že se s Honzou znám, pracovat v samoobsluze? Proč neemigruje Mirek Topolánek, jehož kamarád má vily v Toskánsku? Já nejezdím s Martinem Romanem na dovolenou. Lidi, kteří to dělají, mě nebudou morálně soudit.

* LN Nemusíte hned emigrovat, třeba by stačilo po dobu práce u premiéra přátelství s Dobrovským zmrazit.

To myslíte vážně? Já své přátele nezapíral nikdy a dělat to nebudu. Ostatně, s touhle logikou byste mi stejně nevěřil, i kdybych to udělal.

* LN Připadá mi, že po těch dvaceti letech svobody trpíte hlubokou deziluzí z politiky.

Teď ano. V devadesátých letech měly politické strany názory a prosazovaly je. Ano, byly tu ekonomické zájmy, my jsme se nad tím coby novináři vždycky pohoršovali, že už to přerůstá tu čistou politiku. Ale zpětně viděno to byly zlaté časy. I tehdy si tu a tam nějaká firma něco prolobbovala, ale strany měly ideje, které prosazovaly. Když to některým firmám konvenovalo, tak je ty firmy celkem logicky podporovaly. Pak přišla opoziční smlouva, z firem se staly velké finanční skupiny a politické strany začaly prosazovat i změny, se kterými už nesouhlasily. Dnes už zůstaly jenom byznysové zájmy.

* LN Je to kvalitativní sesun i proti opoziční smlouvě?

Když jsem odcházel před pěti lety při pádu Grossovy vlády, tak jsem si říkal, že už to je hodně zlé. Musím říct, že takhle výměnný obchod ale nebyla politika ani za Stanislava Grosse. A říkám to nerad.

* LN Proč úřad vlády nepořádá žádnou oslavu k 20. výročí Listopadu?

Víte, akce typu Bouráme Berlínskou zeď se připravují rok. Nasmlouvat si návštěvy zahraničních státníků a významných lidí, to nejde z měsíce na měsíc. Premiér Fischer na jaře předpokládal, že v úřadu touto dobou už dávno nebude. Takže žádné oslavy 17. listopadu nepřipravoval. Nepřipravoval je kupodivu ani bývalý premiér Topolánek. Rozumíte, žádné přípravy se nezastavily příchodem Jana Fischera. Mně osobně je líto, že nebýt neziskových organizací, tak si Česká republika to výročí málem nepřipomíná. Ale je to asi znamení doby.

* LN Tak ono by vypadalo divně, kdyby oslavám konce vlády KSČ vévodil tehdejší člen KSČ.

Počkejte, tak to ne. Já myslím, že jako bývalý disident mám morální právo říct, že Jan Fischer se se svým členstvím v KSČ vyrovnal obdivuhodným způsobem. On v projevu před politickými vězni řekl: Hluboce se skláním před odpůrci komunistického režimu, protože sám jsem tu odvahu neměl, a je mi to líto. On se omluvil. A k tomu je třeba velký kus odvahy.

***

ROZHOVOR TÝDNE Vladimír Mlynář S PORADCEM PREMIÉRA HOVOŘIL Daniel Kaiser