Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komorous se generálem nestal

Česko

Kromě státních vyznamenání prezident Václav Klaus ve středu uděloval i generálské hodnosti. Povýšil například náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka nebo policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Jediný z navržených, kdo se generálských epolet nedočkal, byl náměstek ministra vnitra Jiří Komorous.

PRAHA Dlouholetý „lovec překupníků drog“ Jiří Komorous generálem zatím nebude. Muže, který nyní vykonává funkci náměstka ministra vnitra, přitom na povýšení prosazoval jeho současný šéf ministr Martin Pecina.

Mělo odmítnutí Komorousova povýšení znamenat nějaký politický signál? Šlo o něco jiného? Vadí prezidentovi, že Komorous před listopadem 1989 krátce studoval školu komunistické StB?

Hrad ve středu svůj krok nijak nekomentoval. Rozhodnutí Václava Klause včera nechtěl hodnotit ani ministr vnitra Pecina. „Nebudeme se ke kroku pana prezidenta vyjadřovat,“ vzkázal přes tiskovou mluvčí Janu Malíkovou.

Důvod prezidentova kroku byl prozaický. Nebylo totiž jasné, zda má Komorous na takové ocenění ze zákona právo. Někteří právníci upozorňovali, že podle služebního zákona nemůže být náměstek do generálské hodnosti jmenován.

„Nevím nic o tom, že by v tom hrála roli i nějaká osobnostní stránka. Ale o právních výhradách vím a také vím, že téměř nikdo nebyl schopen říct, jestli tam je či není nějaká zákonná překážka. Pan prezident nechtěl v tomto smyslu riskovat, že by to třeba někdo napadl,“ potvrdil včera tuto verzi LN prezidentův poradce Ladislav Jakl.

Podobně včera hovořil i místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer.

„Myslím, že pan prezident nechtěl riskovat, že sázel na jistotu. Byly tam pochybnosti a Václav Klaus si nejspíš řekl, že si nebude pálit prsty,“ řekl Langer.

Ten dlouhodobě patří ke kritikům jmenování Komorouse do křesla ministerského náměstka. Podle Langera obchází ministr Pecina povoláním Komorouse zpět do aktivní služby zákon. Pokud by totiž nebyl policistou, musel by projít přísnější bezpečnostní prověrkou na nakládání s dokumenty vyššího stupně utajení. Kvůli Komorousově minulosti není zřejmé, zda by ji obdržel.

Plukovník Komorous byl nejdéle sloužící šéf celostátního policejního útvaru. V čele útvaru detektivů bojujících proti překupníkům drog byl od roku 1993. Letos v únoru se nakonec rozhodl odejít od policie. Po svém odchodu spolupracoval se svým kamarádem Jaromírem Soukupem - majitelem největší mediální agentury v zemi. Komorous začal působit v speciální detektivní agentuře, která se zabývala vyhledáváním drogově závislých dětí.

Nakonec ale neodolal nabídce ovlivňovat policii jako ministerský úředník.

V minulosti s Komorousem spolupracoval i Ivan Langer. „Když jsem byl ještě na vnitru a plukovník Komorous byl v aktivní službě, tak jsem ho měl také na seznamu lidí, které jsem chtěl výhledově navrhnout na povýšení na generála,“ řekl včera LN Langer.

V současné době je Jiří Komorous považován za hnací motor boje ministerstva i vlády proti extremismu. Za jeho působení vznikla řada expertních skupin zabývajícím se tímto problémem. Neonacistické hnutí navíc v poslední době čelí řadě policejních razií a zatýkání.

Komorous proslul i několika kontroverzemi. Známé je například jeho působení v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, které provázela nařčení z extremismu.

V roce 2007 se Komorous na policejním prezidiu ostře pohádal s tehdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem, který mu vytkl předlistopadové kontakty s komunistickou Státní bezpečností.

Komorous se už dříve hájil tím, že na škole StB pouze studoval jazyky. Pecinovi podle serveru iDnes. cz nic z toho nevadí. K působení v Ordo Lumen Templi uvedl, že to považuje „za legrační záležitost.“

Autor: