Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komunální politici si přivydělávají miliony. Využívají díry v legislativě

Česko

  14:27aktualizováno  15:39
PRAHA - Komunální politika se zjevně vyplatí víc než místo v parlamentu. Politici si totiž přivydělávají miliony v městských firmách. I když jim tyto přivýdělky zakazuje zákon o střetu zájmů, znají cesty, jak ho lehce obejít. Nejlépe se komunálním politikům daří v Praze. Své o tom ví radní Ondřej Pecha. Ten si totiž vedle svého příjmu přijde ještě na 1,7 milionu korun ročně.

David Vodrážka foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Výdělečné 'vedlejšáky' regionálních politiků vyplynuly z jejich majetkových přiznání, na které upozornily Hospodářské noviny.

ČTĚTE TAKÉ:

Ondřej Pecha (ODS), zastupitel a radní Prahy 3, působí v Pražské plynárenské, Pražské plynárenské holding a ve společnosti Trade Center Praha jako člen dozorčí rady. Loni za tyto aktivity inkasoval 1,785 milionu korun. "Já jsem v té době nebyl profesionální politik a nepobíral jsem plat. Musel jsem kvůli politice utlumit své ostatní aktivity. Já normálně, když pracuju, tak za to beru peníze. Z čeho si myslíte, že žiju?" řekl Hospodářským novinám Pecha, který si měsíčně přišel zhruba na 148 tisíc korun měsíčně.

PŘIVÝDĚLKY REGIONÁLNÍCH POLITIKŮ:

Ondřej Pecha (ODS), radní, Praha
 1 340 215 korun Pražský plynárenská (člen dozorčí rady) + 380 033 korun Pražská plynárenská holding (člen dozorčí rady) + 64 975 korun Trade centre Praha (člen dozorčí rady)

Miroslav Poche (ČSSD), zastupitel, Praha
1 678 500 korun Pražská energetika (člen dozorčí rady)

Tomáš Chalupa (ODS), starosta, Praha
750 000 korun Pražské služby (člen představenstva) + 234 790 korun Pražská energetika holding (člen dozorčí rady)

David Vodrážka (ODS), starosta, Praha
880 000 korun Pražské služby (člen představenstva)

Ivana Řápková (ODS), primátorka, Chomutov
600 000 korun České aerolinie (členka dozorčí rady) a Středočeské vodárny (členka dozorčí rady)

Pavel Bém (ODS), primátor, Praha
363 996 korun, Letiště Praha (člen dozorčí rady)

Milan Richter (ODS), radní pro kulturu, Praha
91 560 korun, Praha 10 - Majetková (předseda dozorčí rady)

Přilepšit si dokázal i bývalý pražský radní Martin Langmajer (ODS). K milionu z radnice mu ročně přibyl další milion za to, že sedí v představenstvu společnosti PRE distribuce.

Se zákonem o střetu zájmů si umí poradit i sociální demokracie. Pražský zastupitel Miroslav Poche totiž v žebříčku těch, kteří si umí nejvíce přivydělat, obsadil druhé místo. Za členství v dozorčí radě Pražské energetiky si vydělal v loňském roce 1,6 milionu korun.

Členové představenstva ručí za hospodaření společnosti celým svým majetkem, členové dozorčí rady ne.

David Vodrážka:

"Na rovinu říkám: kdybych za to neměl odměny, tak tam nesedím. Ručím za hospodaření těch společností celým svým majetkem." Jako člen představenstva společnosti Pražské služby předloni inkasoval 880 tisíc korun. 

Komunální politici si nesmí nechat vyplácet odměny z firem, které vlastní jejich jejich město. Tento fakt se dá ale lehce obejít, pokud si například starosta městské části nechává vyplácet plat od firmy, kterou ovládá hlavní město. Pokud onu společnost vlastní jiná společnost, která městská je, mají komunální politici také dveře otevřené. Nejprostší vysvětlení mají ale starostové městských částí. Svůj přivýdělek ospravedlňují tím, že ve společnostech nezastupují zájmy své městské části.

Tůma: Jen ať odměny pobírají ...
Premiér Petr Nečas sice s přivýdělky regionálních politiků nesouhlasí, měnit ale zákon nechce. "Správné to není a mělo by být věcí jednotlivch obcí a komunálních politiků, aby své chování zdůvodnili občanům a voličům. Řešit vše zákonem nejde," řekl HN Nečas.

Jak na přivýdělky nahlíží politici, kteří nyní kandidují ve volbách? "My už jsme o těch odměnách bavili a shodli jsme se, že tohle je otázka, která by se měla vyřešit po volbách," řekl Boris Šťastný, jeden z lídrů pražské ODS.

Lídr TOP 09 Zdeněk Tůma nevidí problém v tom, když jsou odměňováni politici.