Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Česko

Obecní volby: kde povládnou jen ženy, kde senioři a kde studenti

Na volby se připravují v obci Stochov, volební místnost bude v Masarykově salónku stochovského vlakového nádraží. (21. září 2022) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Nově zvolení zastupitelé v městských obvodech a městských částech jsou proti předchozím volbám v průměru o rok starší. Také mezi nimi mírně přibylo žen a jejich podíl vzrostl o jeden procentní bod na 29,6 procenta. Čistě ženské zastupitelstvo mají jen ve čtyřech obcích, proti tomu „mužskou záležitostí“ jsou zastupitelstva ve 423 obcích.
  10:10

Zastupitelé v obcích a městech vzešlí z letošních komunálních voleb jsou proti předchozím volbám v roce 2018 v průměru o půl roku starší, jejich věkový průměr se zvýšil na 47,56 roku, uvedl Český statistický úřad.

Nejstarší zvolenou zastupitelkou je osmaosmdesátiletá učitelka Sylva Knedlová, která bude působit v zastupitelstvu Fryštáku na Zlínsku. Kandidovala za ODS. Obcí s nejvyšším průměrným věkem zvolených zastupitelů jsou naopak Všepadly na Domažlicku, tamní zastupitelstvo má věkový úrměr 71,5 let.

Nejmladších zastupitelů ve věku 18 let je podle úřadu jedenáct a všichni mají jako povolání uvedeno student. V posledních volbách bylo zvoleno sedmnáct čerstvě plnoletých zastupitelů. Vůbec nejmladší zastupitelstvo letos zvolili v obci Honbice v okrese Chrudim, jehož průměrný věk je 29,5 let.

V nově zvolených zastupitelstvech usedne 71 procent mužů a 29 procent žen. Čistě ženské zastupitelstvo mají ve čtyřech obcích, kterými jsou Počepice v okrese Příbram, Biřkov v okrese Klatovy, Jestřabí v Krkonoších v okrese Semily a Okarec v okrese Třebíč. Čistě „mužskou záležitostí“ jsou zastupitelstva ve 423 obcích.

V senátních volbách se o 27 křesel ucházelo 178 kandidátů, 135 mužů a 43 žen. V prvním kole byli zvoleni tři noví senátoři. Druhé kolo ve zbývajících 24 obvodech se uskuteční za týden, tedy v pátek 30. září a v sobotu 1. října. Nejtěsnější rozdíl mezi kandidáty před druhým kolem senátních voleb je v obvodě Most a činí pouhých 64 hlasů.

„Zajímavostí těchto voleb do Senátu je, že ve volebním obvodu v Ústí nad Orlicí proti sobě stáli jen dva kandidáti. V historii voleb se tak stalo vůbec poprvé,“ připomíná místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

Češi během pátku a soboty rozhodli o složení 6 383 zastupitelstev obcí, městských částí či obvodů. O celkem 61 796 zastupitelských mandátů usilovalo 195 214 kandidátů. Volební účast dosáhla 46,07 procent, což je o něco méně než při posledních komunálních volbách v roce 2018, ve kterých odevzdalo své hlasy 47,34 procent voličů.

V porovnání s výsledkem v roce 2018 zaznamenaly výrazný propad počtu zastupitelských křesel ČSSD, KSČM, ale také STAN. Nejvýraznější propad postihl levici. ČSSD přišla skoro o tři pětiny zastupitelů. Ještě hůře dopadla KSČM, která ztratila téměř 70 procent zastupitelských mandátů.

Ztratily také ostatní strany vládní koalice. Starostové a nezávislí zaznamenali propad o 747 křesel v zastupitelstvech, ODS přišla o 306 mandátů, Piráti o 84 a TOP 09 o 56. Lidovci získali mezi stranami prvenství navzdory tomu, že přišli v zastupitelstvech o 393 křesel. Obsadili jich letos 3252.

Hnutí SPD si polepšilo od minulých voleb o 331 mandátů. Hnutí ANO získalo o 64 zastupitelů víc. ANO vyhrálo ve většině velkých měst. Zvítězilo stejně jako před čtyřmi lety v 17 z 27 statutárních měst, z toho v osmi ze 13 krajských. V minulých obecních volbách bylo ANO na první pozici v 11 krajských městech.

Autoři: ,