Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Komunisté brojili proti vládě, na pódium se jim vloudil hákový kříž

Zprávy z EU

  12:54
PRAHA - Ani chladné a deštivé ráno neodradilo několik stovek příznivců komunistické strany od prvomájových oslav. V devět hodin se jako tradičně sešli u Křižíkovy fontány na holešovickém výstavišti, kde slavili za hudebního doprovodu, popíjení piva a slivovice.

Komunistický první máj. foto: ČTK

O rozruch se postaral protikomunistický aktivista Jan Šinágl, který během projevu předsedy KSČM Vojtěcha Filipa na pódiu vytáhl vlajku se symbolem hákového kříže. Chtěl tím prý dát najevo, že mezi nacistickou a komunistickou ideologií není rozdíl a obě by měly být zakázané.

Letošní setkání komunistů se neslo v duchu protestů proti vládě Petra Nečase. "Představují si, že jsme ovce a oni nás budou stříhat dohola," hřímal za bouřlivého potlesku převážně staršího publika Filip. Šéf komunistů taktéž vyzval k protivládním protestům. "Letos nejde o obyčejnou oslavu, letos jde o to, abychom zahájili teď na prvního máje protesty proti této vládě," pronesl.

Psali jsme

Jinak poklidnou akci narušil až známý "host" komunistických prvomájových veselic, aktivista Jan Šinágl, když během Filipova projevu vylezl na pódium a ukázal vlajku s hákovým křížem na jedné straně, se srpem a kladivem na druhé. Následně se na něj vrhlo několik příznivců KSČM, zasáhnout musel policejní antikonfliktní tým, který ho za výhružek a řady ostrých výrazů vyvedl z areálu výstaviště. "Pan Šinágl se dopustil pouze přestupku proti shromažďovacímu právu a bude s ním zahájeno přestupkové řízení, informoval server Lidovky.cz jeden z policistů.

Komunistický první máj.

Vládu kritizovali, stejně jako Filip, všichni řečníci, mezi nimiž se objevil komunistický poslanec Jiří Dolejš, nebo poslanec evropského parlamentu a bývalý kosmonaut Vladimír Remek. Role moderátorky se jako každoročně ujala poslankyně Marta Semelová. Současnou polickou situaci komentoval i bývalý generální tajemník KSČ Milouš Jakeš, který jako každý rok korzoval mezi návštěvníky. "Jediným východiskem jsou předčasné volby, vláda ztratila důvěru občanů," řekl Lidovkám.cz.

U Křižíkovy fontány se mihl i provozovatel Matějské pouti Václav Kočka, naopak chyběla nemocná Jiřina Švorcová. "Jiřinka leží v nemocnici," omluvila herečku Semelová.

Komunistický první máj.

Většina návštěvníků se občerstvovala pivem a slivovicí, velká fronta se pak tvořila u grilu s klobásami. Svůj stánek na oslavách měl i Svaz mladých komunistů Československa, následovník zakázaného Komunistického svazu mládeže, jehož členové nabízeli letáky. Zájemci si však mohli zakoupit i kosmetiku "v akci", koření a nejrůznější tiskoviny v čele s novou knihou Vojtěcha Filipa, o níž byl velký zájem. Podepisovaly se nejrůznější petice, například za umístění sochy Julia Fučíka v Praze nebo za předčasné volby.

Oficiální část programu skončila po 11. hodině za zvuku Internacionály, příznivci KSČM však na výstavišti slavili až do odpoledních hodin.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...