Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zabránila střetu radikálů v Brně, zatkla 15 lidí

Česko

  12:40aktualizováno  18:53
BRNO - Centrem Brna pochodovalo okolo 500 stoupenců Dělnické mládeže. Ulici Cejl na plánované trase blokovala asi tisícovka odpůrců pravicových extremistů, kteří chtěli pochodu zabránit. Byli mezi nimi jak Romové, tak antifašističtí aktivisté. Obě skupiny oddělovali těžkooděnci. Policie zadržela 15 lidí.

Akce radikálů v Brně foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Policie při akci nebo po ní dosud odvedla na služebnu k podání vysvětlení osm extremistů. V jednom případě šlo o Němce, který má vysvětlit některé pasáže svého projevu. Další lidé byli zadrženi kvůli nezákonným symbolům na tričku, vlajce či transparentu. Tři neuposlechli výzvy policie a vzájemně se napadali, řekla policejní mluvčí Petra Vedrová. Zda budou někteří z nich obviněni, se podle mluvčí ukáže, až vysvětlení podají.Příznivci Dělnické mládeže vyslechli několik projevů, promluvil k nim třeba předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

K tématu

Vandas trval na tom, aby šli radikálové společně s pozvanými hosty z Rakouska a Německa původní trasou, blokovanou ulicí Cejl však nakonec neprošli, policisté průvod na konci trasy odklonili, aby se vyhnuli blokádě.

Cestu se v Brně radikálům rozhodli blokovat antifašističtí aktivisté a Romové.

Radikálové vyrazili po 15. hodině, vydali se protisměrem, obklopeni policisty v čele s tajemníkem brněnské radnice Pavlem Loutockým s pravomocí průvod rozpustit. Z jednoho domu na trase někdo do průvodu hodil dýmovnici, situace tak chvíli byla nepřehledná. Policistům se však podařilo zabránit střetu, aby zajistili okolní střechy, mířili pak na ně zbraněmi.

Policie zadržela 15 lidí

Policie zadržela 15 lidí, z toho 13 pravicových radikálů. Jeden ze zadržených je německé národnosti a policie zadržela i jeho tlumočníka. "Budeme podrobně zkoumat, co překládal a zda přeložil skutečně správně to, co pronesl řečník ze zahraničí," dodal Machát. Další zadržený měl u sebe plynovou pistoli a devět nábojů. Policii bude muset vysvětlit, proč šel na akci ozbrojený. Patrně nejpřísnější trest, a to vězení, hrozí slovenskému radikálovi. Před časem byl již potrestán za svoji účast na demonstraci v Krupce na Teplicku, kde údajně šířil národnostní nesnášenlivost. Dnes se patrně tohoto jednání dopustil nápisem na svém tričku podruhé. Další ze skupiny 13 zadržených radikálů čeká jednání před soudem nebo před přestupkovou komisí za nápisy na transparentech a oblečení, které měli na sobě.

Policie řeší i rvačku, která se stala na Malinovského náměstí před
Mahenovým divadlem, a to po skončení pochodu. Údajně se při ní střetli odpůrci pochodu s radikálem.

Kriminalisté budou pátrat také po lidech, kteří v ulici Cejl vhodili do
davu příznivců krajní pravice několik dýmovnic. "Toto pátrání může být velmi obtížné. Vše se stalo náhle," dodal velitel.

Po skončení pochodu se desítky radikálů pokusily prodrat k odpůrcům, těžkooděnci je však 20 metrů od nich zastavili. Nakonec tak na sebe jen vzájemně pokřikovali.  

Účastníci blokády v rukou drželi transparenty a skandovali hesla, například "Náckové ven z Brna, tady nejste doma". V čele blokády stály dvě dívky v krojích, které měly pytle naplněné šeříkovými květy.  Odpůrci pochodu na jednom z transparentů karikovali Vandase jako opičáka v nacistické uniformě. Na jednom z domů visel transparent "Neonacisté, v Brně nejste vítáni".

Cestu se v Brně radikálům rozhodli blokovat antifašističtí aktivisté a Romové.

Policie při prohlídkách nenalezla ani žádné zbraně, řekl velitel bezpečnostních opatření Miloslav Machát. Četné policejní hlídky byly v centru města i na všech silničních vjezdech do něj. Do města přijeli policisté na koních, psovodi a těžkooděnci. Situaci v centru města monitorovala policie z vrtulníku.

Ulice Cejl, kterou zablokovali odpůrci Dělnické mládeže.

Hned dvě demonstrace
Radikálové ohlásili hned dvě prvomájové setkání s následnými pochody. Jedno se uskutečnilo v parku Lužánky, druhé v parku Koliště u Malinovského náměstí.

Policejní "vychytávka"

Policie měla od hasičů půjčený dlouhý žebřík, nahoře s kamerou, pomocí níž sledovala dění.

Plocha parku Koliště byla ohrazená a policie důkladně kontrolovala všechny přicházející demonstranty. Ti rozdávali letáky nejen v češtině, ale i v němčině.

Policie přísně prohlížela především dodávky směřující do centra. Všechny zbraně, nebo předměty, které by mohly být jako zbraně použity, byly zabaveny.

Radikály a jejich odpůrce oddělují policejní těžkooděnci.

Brno blokuje
První z akcí související se shromážděními krajních radikálů v moravské metropoli byl protest jejich odpůrců u brněnského Muzea romské kultury. Sešlo se jich tam asi 400. Před 13. hodinou se konala na Malinovského náměstí ekumenická bohoslužba proti šíření neonacismu a radikalismu, která přilákala 300 lidí.

Prvomájová akce radikálů a protesty jejich odpůrců odřízly podle dopravního podniku čtvrtinu moravské metropole od dopravního spojení, střed města byl uzavřený, tramvaje odkloněné.

Autoři: , , ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat