Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komunisté jsou demokraté

Česko

  14:51
PRAHA - říká ministr zdravotnictví David Rath. Nevadil by mu prý menšinový kabinet sociální demokracie podporovaný KSČM. Nejsem taková morální autorita, abych říkal, kdo je či není morální, myslí si David Rath, pražský lídr ČSSD.

David Rath, ministr zdravotnictví a volební lídr ČSSD v Praze. foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

LN Původně jsem měla dělat rozhovor s premiérem Paroubkem, ale ten se rozhodl, že bude LN bojkotovat. Tak jsem zvolila vás jako typického sociálního demokrata. Myslím té Paroubkovy ČSSD. Považujete se za něj?
Ano. Typická je dynamičnost, orientace na západní Evropu a taková docela razance, tah na branku.

LN Není to občas spíš arogance?
Tak někdo to možná považuje za aroganci. Já osobně jsem určitě arogantní vůči svým odpůrcům. Já mám princip oplácení stejného stejným. Pokud na mě někdo nastoupí agresivně, tak si potom skutečně neberu ani servítky, ani rukavičky.

LN Říkáte, že jste arogantní ke svým odpůrcům. Máte pocit, že je to nějaká politická kultura?
Já ani nemyslím, že to je politická kultura. Je to sebeobranný reflex. Média někdy zachytí, že někomu dáváte facku, ale už neřeknou, že ten dotyčný vás předtím pětkrát bezdůvodně kopl do kotníku. Tohle dělá dobře ODS.

LN Tak je před volbami...
Oni to dělají od okamžiku, kdy jsem poprvé přišel do sněmovny s kritikou VZP. Z lavic ODS zaznívaly desítky neuvěřitelně vulgárních, nereprodukovatelných nadávek. Lidé z ODS se chovají neuvěřitelně. Takové nadávky jsem neslyšel ani v nejhorší hospodě. Co oni si tam dovolí třeba vůči premiérovi! To média bohužel nikdy nepopíšou.

LN Tak to popište. Kdo a co říká? LN to otisknou.
V tomto vyčnívá třeba poslanec Tluchoř. Další, kdo tam pokřikuje, je Kateřina Dostálová. Ale někdy to ani z těch lavic neidentifikujete. Jdete kolem poslaneckých lavic ODS a oni na nás skutečně hulákají ty nejodpornější, nejvulgárnější nadávky, které si lze představit. Opravdu to není reprodukovatelné.

LN Nechci zabíhat do konkrétních podrobností. Tak jen řekněte - jedná se o lidské orgány?
Přesně.

LN Připadá vám arogantní Miroslav Macek? On říká: "Ministr zdravotnictví David Rath má vlastně smůlu. Kdyby dělal kariéru v únoru '48, dotáhl by to se svým charakterem a se svými metodami jistě dál."
Tak já jsem v těchto věcech docela liberální. Pokud to nejsou úplně vysloveně sprosté, nevtipné nadávky bez kontextu, tak jsem docela tolerantní. Zvlášť dvakrát mi to nevadí od Miroslava Macka, jehož morální integrita se blíží nule nebo je dokonce v záporných hodnotách. Když vás kritizuje takováto řekněme etickomorální nula, tak si myslím, že je to spíš úsměvné. On je přesně ten krásný představitel toho, proč jsem před lety opustil ODS. Knižní velkoobchod, dodnes nevyjasněný, jeho role v doposud nevyjasněném švýcarském kontu ODS... A konečně jeho působení zde na ministerstvu žádným úspěchem korunováno nebylo. Víte, já ho znal ještě z doby, kdy chodil na každý večírek s jiným děvčetem, které bylo tak zhruba o dvě třetiny mladší, než je on. A byla to skutečně pohledná děvčata. A najednou pak se oženil za ty miliony. Já mu to docela přeju. Někdo miluje duši, někdo miluje tělo, někdo miluje peníze.

LN Ani jsem nečekala, že se za "vítězný únor" urazíte. Vždyť jste třeba před čtyřmi lety přirovnal Václava Klause ke Klementu Gottwaldovi.
Tak pokud vím, tohle se používá všude na světě. A někdy jsou to i daleko peprnější, ostřejší výroky. Já si zrovna teď nechávám vyhledávat některé silné výroky našich západních kolegů. Britů, Italů...

LN To zkoušíte, kam až můžete před volbami zajít?
Tak chci mít trošku argumentář, jestli skutečně v České republice "nepřestřelujeme", nebo jestli se držíme nějaké normy evropské politické kultury. Nechal jsem si to dělat jako určitou sebereflexi. Jsme šestnáct let po listopadu, dřív tu lidi nemohli nic říct a teď jsou ostrostí výrazů strašně zaskočeni. Ale z mých zkušeností vyplývá, že se používají celkem běžně v řadě západoevropských a severoamerických států.

LN Když už jsme zmínili "vítězný únor", co si myslíte o tom, jak ho Jiří Paroubek jako mladý socialista opěvoval?
Já nevím. Každý má nějakou historii. Já jsem z rodiny, které znárodnili velký majetek komunisti. Část rodiny tím byla postižena, část potom naopak byla členy KSČ. Kritizovat někoho za něco, co napsal před třiceti lety, je nefér. Je to asi tak nefér, jako kdybych já začal říkat, že podle mých zkušeností vojenskou střední školu studovali za minulého režimu jen ti naprosto nejhloupější a z nejkovanějších soudružských rodin. Víte, kam mířím. Tuto školu má vystudovanou Mirek Topolánek. I kdyby to pan premiér napsal, beru to jako věc, která byla nějak zasazena do kontextu a nemá to na dnešní dobu žádný vliv. Asi tak stejně jako že Topolánek studoval školu, kam jiní než přesvědčení soudruzi vlastně nemohli.

LN Spíš jsem čekala, že se k tomu Paroubek postaví čelem. Že třeba řekne: "Byl jsem mladý, tak mě za to pranýřujte." Ale on nejdřív pochyboval, zda to vůbec řekl, pak zase ať mu přiznáme jistý myšlenkový posun... Myslím, že se tím projevil jako srab.
Koukám, že používáte podobný slovník, jaký používám někdy já. To se pěkně zařadíte mezi nás. Já mu naprosto věřím, že si to nepamatoval. Já taky nevím, co jsem napsal před dvaceti lety. Někdy je určitá míra tolerance na místě. Ta doba byla patologická a deformovala nás všechny.

LN Veřejně vás podpořil Miloš Zeman. Je z vás zemanovec?
Já se snažím dobře komunikovat se všemi lidmi, které považuju v ČSSD za schopné, inteligentní, sympatické...

LN A morálně na výši?
Víte, já se vám přiznám, že se nepovažuju za takovou morální autoritu, abych dokázal zaujímat jednoznačné soudy, kdo je či není morální. Samozřejmě v některých případech je to nabíledni.

LN Právě chci zmínit vašeho spolupracovníka Miroslava Šloufa.
Tak Miroslava Šloufa znám od doby, kdy byl Zeman premiérem. Znám ho jako schopného a inteligentního a pro mě je stejně morální nebo nemorální jako pan Tlustý a mnoho obdobných lidí, kteří za minulého režimu působili v KSČ.

LN Když už jsem zmínila toho Zemana, budete ho přesvědčovat, aby kandidoval na prezidenta?
Tak určitě by byl lepším prezidentem, než je současný prezident.

LN Protože ten současný se podle vás chová jako vrtošivý stařík?
To bych panu prezidentovi ještě odpustil, protože já jsem vrtošivý taky a pokud pánbůh dá a zestárnu, nepochybně taky budu vrtošivým staříkem. Tudíž pro to mám určitou slabost. Ale mně vadí, že poškozuje renomé České republiky v zahraničí. To by Miloš Zeman v žádném případě nedělal.

LN Zeman řekl, že je to pro něj mrtvé téma. Myslíte, že se nechá přesvědčit?Těžko říct. Já si myslím, že každý člověk v určité míře naléhání podlehne.

LN A kdo jiný by mohl za ČSSD kandidovat?
Další osobou, kterou si dovedu představit, je Jiří Paroubek. Ale myslím si, že ČSSD by určitě byla přijatelná i řada osobností stojících mimo ni.

LN Napadá vás někdo konkrétní?
V tuto chvíli ze sebe vychrlit nějaké jméno nedokážu. Ale já nejsem zatím ani členem sociální demokracie.

LN Já jsem myslela, že jste. Kdy se konečně rozhodnete vstoupit? Říkal jste, že je to slušnost, když už za ČSSD kandidujete.
To je pravda. Už jsem podal přihlášku, ale podle stanov je tam procedura, která vyžaduje určitý čas...

LN Řekl jste, že by se vám jako prezident líbil Jiří Paroubek. A kdo by byl premiér? Vy nebo Vítězslav Jandák?
Trošku žertujete, že. Nechtějte, abych teď přemýšlel a vymýšlel nějaké science fiction, co by kdyby.

LN Budete poslouchat Zemanovy rady? Radil vám, abyste si nedělal nepřátele ve všech stranách...
Miloš Zeman je velmi zkušený politik a vyplácí se o jeho slovech přemýšlet. Snížím počet nepřátel.

LN To zní výhružně.
Já jsem nemyslel, že by jejich počet absolutně ubyl. Z některých by se mohly stát neutrální osoby.

LN Nevadí vám, že Zeman moc neplní sliby? Před čtyřmi a půl lety jste ho varoval, že hrozí hromadné tunelování nemocnic. On slíbil zřízení speciální jednotky na řešení tohoto druhu ekonomické kriminality. Nic se nestalo.
To je pravda. Ono to někdy v té politice vypadá jednoduše, ale něco splnit nejde. Pravda je - a je to škoda - že něco takového se nezřídilo.

LN Jiný příklad. Dnes vás Zeman chválí za to, že si na vás u Paroubka stěžovalo už několik šéfů farmaceutických firem. Ale než sám nastoupil do Strakovky, sliboval "přiškrtit farmaceutické firmy".
Za jeho vlády se to moc nepodařilo. Nicméně on držel tu myšlenku, že to je správná cesta. A v tom je konzistentní. To je můj názor.

LN Koho myslíte, že porazíte v Praze? Porazíte Bursíka?
Já bych se nechtěl pouštět do nějakých odhadů. To víte, kdybych porazil Topolánka, to by bylo příjemné. Ne proto, že bych ho porazil, ale proto, že bych si o obyvatelích Prahy výrazně vylepšil svoje mínění. Říkám si, že jim ruka neupadne, když tam budou házet lísteček se jménem Topolánek. Takového antitalenta na všechno... To je podle mě destruktor ODS. A ještě když se spojil s tím klučíkem Dalíkem, který se prohání po Praze v Porsche nebo ve Ferrari, ve svých osmadvaceti si z neznámých zdrojů pořídil byt za osm a půl milionu, zaměstnává paní Topolánkovou ve své firmě New Deal, koupil jí Land Rovera... Osobně vím, že tato firma pracuje jenom pro ODS, takže se divím členům ODS, že se dobrovolně skládají na majetek pana Dalíka a rodiny Topolánků. U členů ODS bych čekal vyšší inteligenční kvocient. Pan Topolánek je hodně silný podprůměr a když si vezmete, že dvojka na pražské kandidátce ODS je člověk, který bude jediným poslancem v novodobé historii ČR, který byl pravomocně odsouzen za trestný čin... Myslím pana Bürgermeistera. Tím pražská kandidátka ODS skutečně dosáhla neuvěřitelného vrcholu.

LN To musíte být nadšený, ne?
Mně je spíš smutno. Druhá, možná jednou první nejsilnější strana, a má v čele mátožnou postavu, která se už dva měsíce někde skrývá...

LN Tak jsem zvědavá, jestli teď nepřibydou nějaká trestní oznámení. Vrátím se k vám. Seděl byste v menšinové vládě ČSSD podporované komunisty?
Hodně záleží na tom, jak by ta podpora vypadala a čím by byla vykoupena.

LN Ale principiálně vám to nevadí.
Principiálně mně to nevadí.

LN Seděl byste ve vládě s komunisty? Myslím za čtyři roky.
V této vládě si to nedovedu představit. A o tom, co bude za čtyři roky, si netroufám přemýšlet, protože životnost ministra zdravotnictví je v průměru jeden a půl roku.

LN Jaká koalice by podle vás byla po volbách ideální?
Ideální jsou podle mě menšinové vlády, které jsou dobře smluvně zakotveny. Já nejsem moc zastáncem většinového systému, protože když vidím povahu mnohých lidí v ČR, kteří mají pocit, že rozhodují o všem sami... U nás ještě není moc dobrá politická kultura a já bych se nerad dočkal toho, že nějaká strana bude majoritně vládnout a ostatní bude likvidovat. Postupně ovládne tisk, televizi, propojí se s průmyslem a s podnikáním a udělá téměř neporazitelnou mafii...

LN Jestli myslíte, že to tak už nefunguje, tak jste mě uklidnil. Tedy ideální by byla menšinová vláda ČSSD podporovaná KSČM?
Já si dokážu představit i menšinovou vládu, kterou nemusí podporovat komunisti. Může ji podporovat třeba i ODS. Už jednou k tomu došlo.

LN Klaus se Zemanem měli jiný vzájemný vztah, než Topolánek s Paroubkem...
Anebo opačně. Samozřejmě když ten výsledek dopadne jinak, tak další variantou je menšinová vláda ODS podpořená ČSSD. I to je jedna z možných variant a beru to jako čistší řešení než velkou koalici. Já sám si to umím představit.

LN V těchto úvahách ale spíš už počítáte s Pavlem Bémem, než s Mirkem Topolánkem, ne?
No tak Pavel Bém je nepochybně vzdělanější, inteligentnější a obratnější politik než Topolánek, kterému všechny tyto tři atributy naprosto chybí.

LN Co se týče té podpory KSČM, považujete komunistickou stranu za demokratickou?
No musím ji za takovou považovat, protože ji za takovou považuje státní zřízení ČR. Pokud by komunistická strana nebyla demokratickou, tak už jí dávno měla být odňata registrace politické strany. Vzhledem k tomu, že to nikdo za posledních šestnáct let neudělal, tak komunistická strana patří mezi demokratické strany, byť jejich světonázor mně není blízký a jejich předchůdkyni jsem dvakrát v lásce taky neměl.

LN Jiří Paroubek odmítá jasně říct, že KSČM je demokratická.
Myslím si, že šestnáct let po revoluci je to už trošku neaktuální.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...