Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Komunisté se hádají o „kádry“

Česko

PRAHA Šéf komunistů Vojtěch Filip rozlítil radikální křídlo strany. Radikálové mu vyčítají, že v lednu prosadil odvolání vlivného šéfa mezinárodního oddělení ústředního výboru KSČM Hassana Charfa. Filip se hájí, že Charfo chyboval, když třeba sám sobě podepsal dovolenku. Jeho oponenti namítají, že jde jen o účelovou záminku a skutečným důvodem jsou ortodoxně komunistické názory v Sýrii narozeného Charfa.

Radikálové útočí na Filipa již řadu měsíců. Vedle slabého revolučního zápalu mu vyčítají, že chce z vedení strany vyštvat své ideové odpůrce. Charfa se zastala třeba jeho mateřská organizace - obvodní výbor KSČM na Praze 1. Ten schválil prohlášení, podle kterého neměl výkonný výbor ústředního výboru KSČM právo Charfa vůbec odvolat. „Žádnou rozhodovací pravomoc v tomto směru VV ÚV KSČM nemá,“ stojí v prohlášení.

To Filip odmítá: „Samozřejmě, že jsme na to měli právo. To jsou věci, které se týkají pracovně-právního vztahu... Já jsem postupoval v souladu s organizačním řádem a stanovami strany. Výkonný výbor tak rozhodl a já to realizoval.“

Navenek komunisté působí jednotně, spor mezi názorovými křídly strany ale pod povrchem vře. Zcela veřejně Filipa kritizují třeba českolipští komunisté ve svém časopise Severočeská pravda a především pak ultralevicové mládežnické organizace, v jejichž vedení sedí členové KSČM. „Doufejme, že se Vojtěchu Filipovi... nepodaří změnit mezinárodní politiku a mezinárodní styky KSČM, za které s. Charfo bojoval,“ útočí na svém webu nedávno obnovený Komunistický svaz mládeže.

Soudruh Charfo měl soudruha Ransdorfa odnést na zádech Odvolání je podle komsomolců vyvrcholením dlouhodobého úsilí Charfa „vyštvat, znechutit, marginalizovat“, a to za použití různých nečestných metod „od intrik, podrazů, šikany, buzerace, házení klacků pod nohy, nerovného zacházení až po ponižování a osočování“.

Jedním z důvodů odvolání Charfa je fakt, že si před třemi lety sám podepsal dovolenku. „A vy si snad dovolenku můžete podepisovat?“ ptá se Filip. Jeho odpůrci ovšem tvrdí, že to v KSČM byla běžná praxe. Podobně odmítají i veškerá další zdůvodnění. „Soudruhu Charfovi bylo směšně vytýkáno, že s. Ransdorf ze zdravotních a pracovních důvodů neuskutečnil služební cestu. Soudruh Charfo ho měl asi odnést do letadla na zádech,“ dodávají komsomolci.

Sehnat Charfa se LN nepodařilo. Šéfka pražských komunistů Marta Semelová, která je ve straně proslulá radikalitou svých názorů, případ komentovat odmítla: „Je to vnitrostranická záležitost.“ Podle Semelové není celá věc ukončená a bude pokračovat. To potvrzuje i Filip, podle kterého se o osudu Charfa rozhodne na konci března během zasedání ústředního výboru KSČM.

Autor: