Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Komunisté si zvolili staronového předsedu. Bude jim dál šéfovat Vojtěch Filip

Česko

  18:05aktualizováno  22:30
Předseda KSČM Vojtěch Filip v sobotu získal mandát k dalším čtyřem letům vedení strany. Přes kritiku, která na volební sjezdu v pražském Top hotelu zazněla, dostal 203 z 353 platných hlasů. Jeho vyzyvatele, bývalého místopředsedu KSČM Josef Skálu, volilo 150 delegátů. Funkci prvního místopředsedy obhájil i dosavadní místopředseda KSČM Petr Šimůnek.

Vojtěch Filip foto:  Petr Topič, MAFRA

Později Skála těsně získal pozici místopředsedy pro ideologickou práci. Stal se jedinou novou tváří v úzké sestavě vedení KSČM, odkud vypadla místopředsedkyně Miloslava Vostrá.

Filip stojí v čele komunistů už 11 let. Před čtyřmi lety v Liberci Filip musel nicméně pro vítězství absolvovat dvě volební kola.

Šimůnek v soutěži s jihočeským zastupitelem Petrem Braným získal 263 hlasů, Braný 84. Europoslanec Jaromír Kohlíček se kandidatury na prvního místopředsedu vzdal. Na místa dalších dvou místopředsedů kandidovalo deset zájemců, delegáti z nich vybírali ve dvou pěticích podle zaměření jejich budoucí funkce. Nakonec funkci obhájil dosavadní místopředseda Jiří Dolejš se ziskem 187 hlasů. Skála získal v druhé pětici 181 hlasů.

Podle části delegátů není KSČM dostatečně viditelná. Zazněla i slova o tom, že komunisté nikdy nebyli salónními politiky. Strana se přitom nyní soustředí jen na parlamentní politiku, je béčkem sociální demokracie.

Nekompromisní kritik

„Komunistická strana bude nekompromisním kritikem současné vládní koalice, bude vždycky tou opozicí, která má reálné a realistické návrhy,“ řekl novinářům Filip. Průběh sjezdu podle něj ukáže, že KSČM je dobře připravena na nadcházející volby. Na kritiku z řad delegátů uvedl, že chce víc spolupracovat s občanským sektorem, najít spojence mezi aktivisty. „Jsme připraveni vést velmi silnou neparlamentní politiku,“ uvedl. Je přesvědčen o tom, že směřování strany se po sjezdu zásadně nezmění.

Vojtěch Filip přijímá dary ke znovuzvolení předsedou KSČM.
Vojtěch Filip se raduje. Obhájil post předsedy KSČM.

Delegáti volí také prvního místopředsedu strany, protikandidátem dosavadního Petra Šimůnka je jihočeský zastupitel Petr Braný. Europoslanec Jaromír Kohlíček se kandidatury vzdal. Na místa dalších dvou místopředsedů je podáno 13 návrhů.

Vláda odmítla návrh KSČM na progresivní zdanění

Filipa vyzvali původně pražský zastupitel Ivan Hrůza a bývalý místopředseda ÚV KSČM Skála. V kandidátském projevu ale Hrůza oznámil, že nebude tříštit hlasy, proto podpoří druhého protikandidáta.

Večer budou delegáti vybírat další členy úzkého vedení. Rozhodli o tom, že i nadále v něm budou vedle předsedy a prvního místopředsedy pouze dva místopředsedové, nikoli tři.

Večer delegáti vybrali další dva členy úzkého vedení. Rozhodli o tom, že i nadále v něm budou vedle předsedy a prvního místopředsedy pouze dva místopředsedové, nikoli tři.

Vojtěch Filip komunistům šéfuje už jedenáct let

  • Datum a místo narození: 13. ledna 1955, České Budějovice Vzdělání: absolvent Právnické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně Současná funkce: předseda KSČM (od 1. října 2005, znovu zvolen 2008, 2012, 2016), místopředseda Poslanecké sněmovny (od listopadu 2013, předtím 2002 až 2010)
  • Působení v politice: do komunistické strany vstoupil v roce 1983, v letech 1984 až 1990 byl poslancem Městského národního výboru v Českých Budějovicích a v letech 1994 až 2002 členem městského zastupitelstva v Českých Budějovicích; v letech 1990 až 1992 byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR; od června 1996 do rozpuštění v roce 2013 a od voleb v témže roce je členem Poslanecké sněmovny, mimo jiné v ní působil jako předseda poslaneckého klubu KSČM; v letech 2004 až 2005 byl místopředsedou KSČM
  • Praxe: v letech 1979 až 1990 byl právníkem v národním podniku Sfinx v Českých Budějovicích, v roce 1992 si otevřel vlastní advokátní kancelář Rodina: ženatý, s manželkou Ludmilou, která je stomatoložka, mají dvě děti - syna Robina a dceru Darinu
  • Vojtěch Filip podle archivních dokumentů spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Podle soudního rozhodnutí z 90. let ale nešlo o vědomou spolupráci. Filip sice pro tehdejší rozvědku pracoval, nevěděl prý ale, že organizačně spadá pod StB.
  • Filip si dlouhodobě udržuje pověst pragmatického politika. Například podle polistopadového předsedy KSČM Jiřího Svobody je obratný „technik moci“; v poslední době je ale právě kvůli tomu terčem kritiky. Jako dosud jediný komunistický politik získal vysokou ústavní funkci, když se opakovaně stal místopředsedou Poslanecké sněmovny.
  • Do nejvyšší stranické funkce nastoupil po rezignaci dlouholetého šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka, který strávil v čele KSČM 12 let (červen 1993 až říjen 2005). Pod Filipovým vedením se komunisté vždy dostali do Sněmovny, před třemi lety dosáhli druhého nejlepšího polistopadového výsledku; získali 14,91 procenta hlasů a 33 poslanců (vůbec nejúspěšnější strana byla v roce 2002, kdy měla 18,51 procenta a 41 mandátů).
Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...