Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda nejspíš odmítne návrh KSČM na zdanění církevních restitucí

Česko

  13:39
PRAHA - Vláda na pondělním zasedání zřejmě zaujme nesouhlasné stanovisko k návrhu KSČM na zdanění finanční náhrady, kterou dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády.

Kardinál Dominik Duka. foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle KSČM by stát mohl takto ročně získat zpět asi 380 milionů korun a za celou dobu vyplácení finanční náhrady asi 11,5 miliardy korun. Pražský arcibiskup Dominik Duka začátkem dubna řekl, že pokud by Parlament návrh schválil, církev by se obrátila na Ústavní soud.

Církev se soudí se státem o pivovar ve Vyškově, který byl krok od likvidace

Finanční náhrada podle nynějšího zákona o daních z příjmů není předmětem daně. Její celkový objem představuje podle důvodové zprávy 59 miliard korun, od roku 2014 se ale nesplacená část náhrady zvyšuje o inflaci, aby zůstala zachována reálná hodnota ročních splátek. Předmětem daně není ani příjem z bezúplatného nabytí majetku v rámci restitucí.

V návrhu nesouhlasného stanoviska pro vládu stojí, že zdanění náhrady by ohrozilo legitimní očekávání na straně církví a náboženských společností. Podle vlády také návrh KSČM představuje významné riziko nepřípustné retroaktivity. Jako příklad uvádí velmi podobný postup týkající se dodatečně zdaněné státní podpory stavebního spoření, které již dříve Ústavní soud zamítl. Vláda také poznamenává, že podle současného zákona o daních z příjmů nejsou dotace, příspěvky a další podpory církvím z veřejných rozpočtů předmětem zdanění, a proto by bylo nesystémové, kdyby se zdaňovala i tato finanční náhrada.

Úřad zrušil vydání miliardových pozemků v Březiněvsi maltézským rytířům

Kardinál Duka hovořil v neděli v České televizi v souvislosti s návrhem KSČM o skryté perzekuci církve ze strany některých politiků. Domnívá se, že Parlament tento návrh nepodpoří. Pokud by se tak stalo, musela by se církev podle něj obrátit na Ústavní soud.

Bez ohledu na stanovisko vlády se tímto návrhem budou poslanci zabývat na některé z příštích schůzí.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat