24. března 2016 14:13, aktualizováno  21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bělobrádek kritizoval Babiše za Čapí hnízdo. Církevní restituce je tunel, reagoval šéf ANO

Andrej Babiš při mimořádné schůzi ke kauze Čapí hnízdo použil i grafiku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš při mimořádné schůzi ke kauze Čapí hnízdo použil i grafiku. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA/ORLANDO Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka potvrdil podezření, že přes svou rodinu účelově přepsal majetek Čapího hnízda. Situace je vážná, snižuje kredit vlády, řekl Bělobrádek během návštěvy USA. Je podle něj na Babišově zvážení, zda by měl odstoupit. Babiš reagoval prohlášením, že podpoří zdanění církevních restitucí.

Babiš považuje Bělobrádkův komentář za nekorektní a České televizi (ČT) řekl, že podpoří návrh KSČM na zdanění církevních restitucí. Právě církevní restituce jsou jedním z hlavních cílů KDÚ-ČSL.

Ministr financí ve středu Sněmovně řekl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

„Z toho, co jsem si mohl zatím přečíst, tak pan Babiš potvrdil to podezření, že účelově přes svou rodinu v podstatě přepisoval majetek Čapího hnízda. Považuji to za velmi vážnou situaci, protože to snižuje kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády,“ řekl Bělobrádek, který dnes v Orlandu zakončí pětidenní pracovní návštěvu USA.

Babiš si nemyslí, že by kauza snižovala kredit vlády. „Pokud pan Bělobrádek chce znovu nějaký konflikt, tak je to on, který snižuje kredit vlády. Neměli bychom se dohadovat,“ uvedl. Zároveň ČT řekl, že podpoří komunistický návrh na zdanění církevních restitucí. „Církevní restituce je tunel. A pokud komunisti navrhují je zdanit, tak já určitě souhlasím,“ řekl. Lidovci podle ČT nechtěli Babišův plán na zdanění církevních restitucí komentovat, už dříve ale upozorňovali, že by to považovali za porušení koaliční smlouvy.

Na tahu je podle něj především Babiš, případně premiér Bohuslav Sobotka. Jeho reakce se výrazně liší od slov prvního místopředsedy lidovců a ministra zemědělství Mariana Jurečky, který ve středu novinářům řekl, že na Babišovo vysvětlení nemá žádný názor.

Andrej Babiš mluvil o dalších politických kauzách.
Andrej Babiš přichází k řečnickémi stupínku.

Ten chce počkat na výsledky vyšetřování. Na otázku, jestli hodnotí chování Babiše v případu farmy Čapí hnízdo jako účelové, zatím ministerský předseda neodpověděl. Naopak Bělobrádek hovoří o eticky problematickém počinu. Zvážení možného odstoupení ale nechává na Babišovi. V případě podání návrhu na odvolání by podle něj mohla být situace problematická, i proto, že prezident Miloš Zeman, který ministry na návrh premiéra odvolává, přijede farmu Čapí hnízdo navštívit. Babiše podle pozorovatelů Zeman podporuje.

Podle serveru Novinky.cz přijede Zeman na farmu 28. dubna společně s dětmi z klokánků. Zadlužené klokánky chtějí na Babiše zapůsobit, aby jim poskytl mimořádnou dotaci, napsal server s odvoláním na e-mail členky vedení Fondu ohrožených dětí Hany Kupkové. „Měli bychom ukázat, že máme hodně dětí, aby byl zájem nám poskytnout peníze na provoz zařízení,“ stojí v e-mailu s instrukcemi ohledně návštěvy. Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod. Kvůli kauze se ve středu mimořádně sešla dolní komora, kde Babiš řekl, že anonymní akcie farmy vlastnili, v době kdy dostala dotaci, členové jeho rodiny.

Do svého šéfa se opřela i poslankyně hnutí ANO Kristýna Zelienková. „Je to morální pochybení a pan předseda Babiš by za něj měl převzít zodpovědnost,“ řekla Radiožurnálu.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod. Kvůli kauze se ve středu mimořádně sešla dolní komora, kde Babiš řekl, že anonymní akcie farmy vlastnili, v době kdy dostala dotaci, členové jeho rodiny.

Že nemám ráda Česko? Omyl, tvrdí šéfka evropského kontrolního výboru

Šéfka výboru europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová označila slova, která na její adresu ve středu pronesl Andrej Babiš, za zbytečné osobní útoky. Vyzvala české zákonodárce ke změně domácích pravidel tak, aby bylo zcela jasné, že politici nemohou být zároveň vlivnými a významnými podnikateli.

„Paní Ingeborg Grässleová nemá ráda Českou republiku, asi proto, že tam chodí čeští donašeči, kteří nosí anonymní lživé informace. A mám proto pocit, že její přístup není korektní a má politický nádech,“ prohlásil ve středu před poslanci Babiš. Jeho projev přenášela televize.

„Nemám proti němu vůbec nic, osobní útoky mě mrzí. A je naprostý omyl, že Českou republiku nemám ráda,“ reagovala dnes europoslankyně. V žádné jiné zemi prý v posledních letech nestrávila tolik dovolených jako právě v České republice.

Europoslankyně doplnila, že s Babišem se osobně setkala a jako podnikatele si jej cení. Je však podle ní zbytečné hledat zástupné důvody, které by umožnily zamlžit podstatu věci.

„Jde o to, že z pohledu daňových poplatníků i výboru pro rozpočtovou kontrolu má země vážný problém,“ poznamenala s tím, že v České republice je situace nejzávažnější, podobné je to prý ale i v jiných zemích unie. „Proto chci, aby se tomu Evropská komise věnovala a také mí kolegové by měli reagovat,“ dodala Grässleová.

Reakce ministrů na Babišovo vysvětlení

  • Podle Bohuslava Sobotky (ČSSD) je třeba počkat na výsledky vyšetřování. Premiér také řekl, že vláda ani parlament nemůže nahrazovat policii a soudy.
  • Marian Jurečka (KDU-ČSL) prý na kauzu Čapí hnízdo nemá žádný názor. „Definitivní jasno do celé kauzy může vnést pouze vyšetřování Policie ČR či OLAF,“ doplnil ministr zemědělství.
  • Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka Babišův projev potvrdil podezření, že ministr financí přes svou rodinu účelově přepsal majetek Čapího hnízda. „Považuji to za velmi vážnou situaci, protože to snižuje kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády,“ dodal Bělobrádek.
ČTK