Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babišovo přiznání: Farmu Čapí hnízdo vlastnily mé děti a bratr partnerky

Česko

  16:51aktualizováno  17:53
PRAHA - Po hodině a půl se ministr financí Andrej Babiš dostal k důvodu, proč byla svolána mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Přiznal, že farmu Ptačí hnízdo vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr partnerky.

Andrej Babiš, šéf ANO a ministr financí během dlouhého projevu mnohokrát kritizoval Miroslava Kalouska, šéfa TOP 09. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ostře sledovaný zápas naplánovala na středeční odpoledne Poslanecká sněmovna. Na mimořádné schůzi totiž ministr financí Andrej Babiš z ANO vysvětloval pozadí dotační kauzy Čapí hnízdo.

Ve zkratce jde o tom, zda farma mohla čerpat dotaci od Evropské unie. Firma, která do roku 2008 patřila do koncernu Agrofert (a neměla by na dotaci pro malé a třední podniky nárok), změnila strukturu na anonymní akcie a skryla své vlastníky. V roce 2013 se opět vrátila pod křídla Agrofertu.

„Farmu Čapí hnízdo vlastnily mé dvě dospělé děti a bratr mé partnerky,“ prohlásil Babiš. „Zároveň se omlouvám veřejnosti za to, že jsem se vyhýbal odpovědi na otázku, kdo jsou akcionáři farmy. Nepředpokládal jsem, že tento skvělý projekt pro veřejnost, za který by měla být v Bruselu Česká republika pochválena, bude zneužit proti mně,“ prohlásil Babiš.

Podvod jsem nespáchal, řekl Babiš

V době získání dotace měla firma Farma Čapí hnízdo anonymní akcie. „Dotace byla přidělena podle platných pravidel. Nespáchal jsem žádný dotační podvod,“ řekl Babiš.

Jména akcionářů dříve nechtěl prozradit, protože, jak uvedl, nechtěl ohrozit svoje děti. „Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně, nemohl jsem říct pravdu,“ vysvětloval. „Svého rozhodnutí nelituji, rodina je pro mě vším, to musí každý rodič pochopit.“

Babiš řekl, že bude v politice pokračovat a osmítl odstoupit. „Není důvod, aby naše koaliční vláda nefungovala dál,“ prohlásil ministr s tím, že to závisí i na koaličních partnerech. „Pro mě by bylo nejlepší tady teď rezignovat. Ale neudělám to, slíbil jsem voličům, že budu bojovat za náš program,“ řekl Babiš.

Čapí hnízdo v tu dobu Babiš nevlastnil, ale osobně pro něj kupoval nejlepší koně

Jednání začalo ve vzrušené atmosféře. Po krátké „námitkové“ předehře řízené hlavním opozičním kritikem Babiše Miroslavem Kalouskem z TOP 09 dostal slovo ministr financí. „Nelžu, nekradu a nikdo mě nemůže zkorumpovat. To je důvod, proč tady máme tuto pseudokauzu,“ vysvětlil, co si myslí o původu kauzy. „Ano, mám střet zájmů, ale já ho nezneužívám. Já jsem do politiky nechtěl,“ pokračoval už za hlasitého smíchu z poslaneckých lavic. Kauzu luxusní farmy, na níž z EU dorazila dotace 50 milionů korun, popsal jako „bezprecedentní, zmanipulovanou a naplánovanou s cílem mého konce v politice“.

Babiš mluvil dlouho

Kdo čekal rychlé vysvětlení, komu Čapí hnízdo patřilo, když čerpalo evropské dotace, a jakou roli v dotačním příběhu hrál sám Babiš, spletl se. Babiš totiž - po úsměvném entrée - začal hodně ze široka. Postupně se dotknul dotačních miliard, které EU poslala do Česka, připomněl kolik Agrofert odvádí do státního rozpočtu, zmínil také soudní spor o své spolupráci s StB.

Andrej Babiš přichází na jednání Poslanecké sněmovny.
Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na začátku mimořádné schůze Poslanecké sněmovny.

V první půlhodině stihl také zacílit na své hlavní oponenty: Kalouskovi připnul opakovaně nálepku hazardem zlobovaného politika a zloděje, vystřelil i na Topolánkovu vládu a její podpis pod solárním byznysem. Mluvil například i o biopalivech, v nichž čelil podezření ze střetu zájmů.

Ministr financí také nezapomněl zmínit své největší úspěchy v rezortu a pochválil vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. „Stále si stojím za tím, že lze ministerstvo financí řídit jako firmu,“ zmínil Babiš své nejslavnější motto spojené s politikou.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat