Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
23. března 2016 9:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čapí hnízdo v tu dobu Babiš nevlastnil, ale osobně pro něj kupoval nejlepší koně

Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta... | foto: GJF

Ačkoliv Andrej Babiš stále tvrdí, že s Farmou Čapí hnízdo v době udělení diskutované padesátimilionové dotace majetkově spojen nebyl, jeho aktivity z roku 2010 budí pochybnosti. Babiš totiž osobně v Rakousku nakupoval nejlepší koně, kteří Čapímu hnízdu na výstavách vyhráli mnoho ocenění.

„Pamatuji si na to dobře, vykoupil nejlepší koně. Andrej Babiš přijel osobně a přihazoval,“ řekla jedna z účastnic jedné z největších dražeb v rakouském Ebbsu. Na současného vicepremiéra si vzpomíná i bývalá majitelka jedné z nakoupených klisen,Elizabeth Leitnerová. Ta se řadí k jedné z největších chovatelek plemene hafling. „Ano, Maraju jsem prodala panu Babišovi, bylo to v Ebbsu, byly to vynikající klisny a jejich cena tomu odpovídala,“ řekla Leitnerová Radiožurnálu.

Jaké koně Babiš nakupoval

Zmiňovanou klisnu jménem Maraja koupil Andrej Babiš za 21 tisíc eur. Klisnu Andromedu za 54 200 a klisna Cuba pak přišla na 35 tisíc eur. V další rakouské chovné stanici, Haflinger Im-und Export KG, koupil i plemenného hřebce Athose a jeho matku, kobylu Desiderii.

„Ten pán se jmenoval B – A – B – I – S, ano, byl tu osobně,“ potvrzuje osobní přítomnost vicepremiéra při koupi Carolina ze stanice Haflinger Im-und Export KG, která vede plemennou knihu.

Koně poté jejich nový majitel, tedy společnost Čapí hnízdo, předváděl na výstavách, kde sesbíral spoustu ocenění.„Zvítězila klisna Desideria po otci Nordtirol. Klisna Desideria se v roce 2010 zúčastnila Světové výstavy v Ebbsu a ve své třídě pětiletých klisen obsadila úžasné 4. místo. To byla ještě v majetku Fohlenhof Ebbs. V září téhož roku klisnu i s hříbětem zakoupila Farma Čapí hnízdo a.s.,“ stojí v záznamu z výstavy, na které uspěly i klisny Andromeda a Maraja.

Radiožurnál upozorňuje na podovnou okolnost, že koně, které v Rakousku nakoupil osobně Andrej Babiš, se v Česku zapisují rovnou do majetku Farmy Čapí hnízdo.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!