Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letité spory končí. Zástupci Hradu a církve podepsali majetkové vyrovnání

Česko

  14:50
PRAHA - Po letech sporů v pátek uzavřeli zástupci Pražského hradu a katolické církve majetkové vyrovnání. Metropolitní kapitula získá budovu Nového proboštství, jednoho z novogotických Mockerových domů, a Náboženská matice klášter svatého Jiří.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a kardinál Dominik Duka se sešli, aby vyřešili letité spory ohledně církevních restuticí. foto:  Dan Materna, MAFRA

Církev se naopak vzdá dalších nároků na hradní nemovitosti, získala tak pětinu původně požadovaných domů. Smlouvy podepsali zástupci katolické církve a Hradu za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a arcibiskupa Dominika Duky.

O petrovický zámek majitelka bojovala v restitucích. Teď chátrá a obývali ho bezdomovci

Dohodu v tomto rozsahu předpokládalo memorandum, které Zeman s Dukou podepsali loni v létě. Následnou přípravu smluv ale doprovázely komplikace a konečná dohoda byla oproti předpokladu odsunuta o více než měsíc. Mohly za to podle zástupců Hradu právní komplikace, ale podle Zemana také to, že se Náboženská matice náhle vzdala nároků na svatojiřský klášter. To ale následně zástupci matice odmítli.

Podle Zemana byl poslední spor, který se týkal budoucnosti archivu metropolitní kapituly, vyřešen při obědě. Církev se nároků na tento archiv vzdá. Duka poznamenal, že podpis smluv považuje za „jakousi tečku“ naplnění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Jiřský klášter na Pražském hradě.
Interiéry Jiřského kláštera na Pražském hradě.

Katolická církev o navrácení domů na Hradě požádala v létě 2013 na základě zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví. Kromě Jiřského kláštera a Nového proboštství požádala také třeba o svatojiřskou baziliku, kostel Všech svatých , Mladotův dům, Staré proboštství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky. Požádala i o některé movité věci.

Smlouvu ostře kritizoval kardinál Vlk

Kancelář prezidenta republiky ale první žádost odmítla kvůli bezpečnosti. Při dalších jednáních zástupci církve od části svých požadavků ustoupili, a v srpnu tak bylo podepsáno předběžné memorandum. Kapitula i matice se zavázaly, že do pěti let objekty na vlastní náklady zrekonstruují. Především v případě kláštera sv. Jiří to budou nemalé investice. Podle Zemana jsou totiž vnitřní prostory ve špatném stavu. Kromě vydání dvou nemovitostí se obě strany domluvily, že církev bude využívat románskou baziliku sv. Jiří. Podle Duky bude při jejím využívání platit podobný princip jako u správy katedrály sv. Víta.

Proti dohodě se v minulosti ostře postavil kardinál Miloslav Vlk, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Podle Duky ale při svém vyjádření neměl dostatek informací. Naopak proti navracení nemovitostí na Hradě se postavil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Pražského hradu z církevních restitucí. Předseda vlády před novináři označil dohodu za užitečnou a za rozumný kompromis. Podle Zemana měla vláda dva roky na to, aby připravila kvůli hradním restitucím speciální zákon, což neučinila. Iniciativy se tak prý musel s Dukou chopit sám.

Církev a Hrad řešily otázku některých nemovitostí už od 90. let. Spory se táhly především kolem katedrály sv. Víta, po řadě soudních rozsudků byla podepsána dohoda, podle které se stát i církev o chrám starají společně. Za prezidentování Zemanova předchůdce Václava Klause získala církev do dlouhodobého pronájmu Mladotův dům.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat