Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Papež František: Církev nemůže sloužit lidem, je-li zaujatá penězi

Papež František | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František | foto: Wikimedia Commons

VATIKÁN Katolická církev nemůže sloužit lidem, pokud je zaujatá obchodem a penězi, řekl v pátek papež František během mše ve své vatikánské rezidenci. V rozhovoru s nizozemským listem Straatnieuws zároveň přiznal, že ani církev není imunní vůči korupci.

Nejvyšší představitel katolické církve tak patrně reagoval na skandál kolem údajné zpronevěry fondů pro chudé a nemocné, jehož se podle dvou italských novinářů dopustilo několik kardinálů. Deníku se rovněž svěřil se zážitky ze svého dětství - prozradil mimo jiné, že chtěl být řezníkem.

„Když je církev vlažná, uzavřená do sebe a často se chová jako obchodník, není to služba, sama si bere od jiných,“ prohlásil František. Je podle něj smutné, když jsou duchovní, včetně těch vysoce postavených, upnutí na peníze a na materiální statky.

Dodal, že je nemožné věrohodně mluvit o potřebě boje s chudobou a žít přitom v luxusu: „Nelze to dělat tak, že věřící člověk mluví o chudobě a vede přitom život jako faraon.“ V interview s deníkem Straatnieuws, které vyšlo v páek, pak řekl, že ve veřejném životě, ať už politickém nebo církevním, existuje vždy pokušení korupce.

„Je to smutné, když jsou duchovní spojeni s penězi“

Dva italští novináři ve svých knihách, které se v knihkupectvích objevily ve čtvrtek, tvrdí, že peníze určené v rámci církve na pomoc potřebným nekončí vždy tam, kde mají. Vyplývá to podle nich z uniklých důvěrných interních dokumentů. Gianluigi Nuzzi a Emiliano Fittipaldi ve svých knihách Avarizia (Chamtivost) a Via crucis (Křížová cesta) napsali, že „za nehty“ papežské kurie pro potřeby jejích členů takto zůstalo kolem 400 milionů eur.

„Když jsem byl malý, neexistovaly žádné obchody, kde se prodávaly věci,“ vzpomínal papež na své dětství v Buenos Aires. „Existoval trh, kde byl řezník a prodavač ovoce a zeleniny. Chodíval jsem nakupovat s matkou a babičkou. Byl jsem malý, byly mi čtyři roky. Ony se mě ptaly: Čím chceš být, až vyrosteš? A já odpověděl: Řezníkem,“ uvedl František v rozhovoru s listem, který prodávají lidé bez domova ve městě Utrecht.

Jak zopakoval, chybí mu, že už nemá možnost jen tak se procházet po ulicích. Ve čtvrti, kde žil, bylo i malé náměstí, kde nynější papež jako malý chlapec hrál fotbal. Příliš se mu prý ale nedařilo. Jak sám uvedl, hrál jako kdyby měl „obě nohy levé“. „Ale hrál jsem a často jsem byl brankářem,“ dodal. František znovu vysvětloval, proč se rozhodl nebydlet v oficiální papežské rezidenci, která se skládá z deseti pokojů. „Znamenalo by to, že bych se izoloval. Nemyslím, že bych tam mohl žít. Nebylo by to dobré pro mé duševní zdraví,“ uvedl. Papež se rozhodl žít ve dvoupokojovém bytě v Domu svaté Marty, kde přijímá návštěvy a kde se stravuje spolu s ostatními v místní jídelně.

František poznamenal, že by si někdy rád vyrazil ven na pizzu, kdyby to bylo možné. Za celebritu se nepovažuje. „Nemyslím na to, že jsem slavný. Říkám si: Teď máš důležitou funkci, ale za deset let už tě nikdo nepozná,“ dodal.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!