30. listopadu 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Italové milují papeže. ‚Francesco‘ zamíchal pořadím nejoblíbenějších jmen

Papež Fratišek s typickým sombérem v Santa Cruz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Fratišek s typickým sombérem v Santa Cruz. | foto: Reuters

ŘÍM Popularita papeže Františka zamíchala v Itálii pořadím nejoblíbenějších křestních jmen - nejvíce rodičů totiž loni dalo svým novorozeným synům právě jméno Francesco. Vyplývá to z dat italského statistického úřadu Istat.

Celkem se v Itálii v roce 2014 narodilo přes deset tisíc malých Francesků a třeba na Sicílii si toto jméno po letech poprvé vybralo více rodičů než dosud tradičně nejpopulárnější tamní jméno Giuseppe.

Statistici nepochybují, že na pořadí nejčastěji dávaných jmen se podepsala právě změna ve Vatikánu, kde byl do čela katolické církve na jaře 2013 zvolen tehdejší argentinský kardinál Jorge Bergoglio. Nový papež si zvolil latinské jméno Franciscus, což je obdoba italského Francesco a českého František.

Emma, Sofia nebo Francesco?

V Itálii jsou nyní v oblibě zejména moderní jména: u chlapců za Franceskem následují Alessandro, Lorenzo, Andrea, Leonardo a Mattia. Nejčastějším dívčím jménem byla loni Sofia, následovaly Giulia, Aurora, Giorgia, Martina a Emma.

Italští rodiče často hledí na rodinnou tradici a dávají dětem jména, která se vyskytují v příbuzenstvu. Časté je zejména pojmenovávání po prarodičích. Ačkoli Italové mají celkem přes 60 tisíc různých křestních jmen, vybírá si polovina rodičů jen z třicítky těch nejoblíbenějších.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz