Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komunisté: U fontány to bylo lepší

Česko

  14:02
PRAHA - Početný zástup komunistů se utvořil u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti. První máj zde oslavilo asi 9000 lidí, mezi jinými Miloš Jakeš, Jiřina Švorcová či kosmonaut Vladimír Remek.

Komunistický 1.máj. Tentokrát na výstavišti. foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Ke Křižíkově fontáně na Výstaviště Praha přišlo dnes dopoledne oslavit 1. máj podle pořadatelů 8000 až 9000 komunistů a jejich stoupenců. Předseda KSČM Vojtěch Filip hovořil o volebním programu strany a o historii oslav Svátku práce.

Pražský volební lídr František Beneš hovořil o sociálním programu pro desetimilionovou českou společnost. Filip poukazoval na to, že ve volební kampani jedna strana straší voliče programem strany druhé, zatímco komunisté nabízejí jako jediní realistický program. Podle komunistického předsedy mají lidé strach říci svůj názor, aby nebyli vyhozeni z práce. Největší potlesk ale sklidil za heslo: "Život bez práce není možný, život bez lásky není životem."

Stejnou odezvu u účastníků měli i poslanec a místopředseda strany Jiří Dolejš, kterého nedávno zbili pro jeho komunistické přesvědčení neznámí útočníci, a první československý kosmonaut Vladimír Remek. Komunisté ho vítali s nadšením, přestože ani žádný projev neměl. Zbitý Dolejš poděkoval za účast a slíbil, že před volbami bude ještě v lepší kondici než před napadením.

Antikomunista přišel s tričkem Hra skončila
Na prvomájové oslavě se objevili i antikomunisté. Aktivista Jan Šinágl přišel v tričku s nápisem Hra skončila a diskutoval s komunistickými představiteli. S transparentem: "Naděje pro ČR ...? Jáchymov" přišli proti komunismu demonstrovat dva studenti.

Chtěli tak poukázat na nucené práce vězňů za komunistického režimu v uranových dolech. Oslavit 1. máj přišel také bývalý komunistický generální tajemník Miloš Jakeš. Hovořil s lidmi a podepisoval jim propagační tiskoviny a svou knihu "Dva roky generálním tajemníkem".

Švorcová deklamuje, Internacionála hraje
Čtyřiaosmdesátiletý komunistický prominent řekl, že je pro něj tento den svátkem práce a solidarity. Pro herečku Jiřinu Švorcovou, která jako každoročně recitovala z pódia báseň, je prý 1. máj nejkrásnějším svátkem v roce. Přišla proto, že se chce setkat se stejně smýšlejícími lidmi. Na pódiu se i tancovalo.

Komunisté zahájili oslavy státní hymnou a zakončili je Internacionálou. Volební kandidáti, kteří se shromážděným komunistům a jejich sympatizantům představili na pódiu, se po oficiální části rozešli mezi účastníky a diskutovali s nimi.

Mnozí komunisté si pochvalovali, že bylo letošní shromáždění u fontány lepší než v minulých letech na Letné. Tu si letos dříve zadali političtí vězni a pořádali tam shromáždění s názvem "První máj bez komunistů a nikdy jinak".

Akce KSČM se obešla bez incidentů s odpůrci komunistické ideologie, které provázely komunistický 1. máj na Letné v minulých letech.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat