Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunistka se zřekla dědictví. Bez nátlaku

Soudní líčení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudní líčení - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

HRADEC KRÁLOVÉ Syn přední komunistické političky a pozdější disidentky Gertrudy Sekaninové-Čakrtové nemá nárok na dědictví, kterého se jeho matka v 50. letech zřekla. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Sporné nemovitosti připadly v 50. letech jako takzvaná odúmrť státu. Čakrt u soudů tvrdil, že se jich matka vzdala v tísni a pod hrozbou perzekuce. Podle verdiktu soudu to Čakrt neprokázal.

Prvoinstanční soud v Havlíčkově Brodě Čakrtově žalobě předloni nevyhověl a jeho rozhodnutí následně potvrdil i hradecký krajský soud.

Vztah Sekaninové-Čakrtové k majetku podle soudů vyplýval z politického přesvědčení, komunisté totiž brojili proti velkému soukromému vlastnictví. Nejvyšší soud však případ po Čakrtově dovolání vrátil k novému projednání do Hradce Králové.

Uvozovky dolníŽalobci se nepodařilo prokázat, že by Sekaninová-Čakrtová dědictví odmítla v tísni. Naopak patřila ke skupině, jež za politické pronásledování sama nese zodpovědnost.Uvozovky horní


Krajský soud měl posoudit tíseň, kterou se soudy nezabývaly. Soud nyní po vyhodnocení listinných důkazů z 50. let konstatoval, že na Sekaninovou-Čakrtovou žádný nátlak, aby se vzdala dědictví po matce, vyvíjen nebyl. Rozhodnutí havlíčkobrodského soudu tak opět potvrdil. Náhradu nákladů řízení soud žádné ze stran sporu nepřiznal.

"Žalobci se nepodařilo prokázat, že by Sekaninová-Čakrtová dědictví odmítla v tísni, či že by její postoje v této věci byly ovlivněny politickou  perzekucí. ," řekl při odůvodnění verdiktu soudce Jan Rutsch. Proti dnešnímu verdiktu hradeckého soudu může Čakrt opět podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Dnes se Čakrt ani jeho právní zástupce jednání nezúčastnili.

Sporné nemovitosti nyní patří například Pozemkovému fondu ČR, městu Havlíčkův Brod, Českým drahám či Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Sekaninová-Čakrtová byla v 50. letech náměstkyní ministra zahraničí. V roce 1968 jako jedna ze čtyř poslanců hlasovala proti přijetí smlouvy o takzvaném dočasném pobytu sovětských vojsk v Československu. Později podepsala Chartu 77 a působila v disentu.

Sekaninová-Čakrtová pocházela z bohaté židovské rodiny. Narodila se v Budapešti jako Gertruda Stiassna. Vystudovala v Praze práva a v roce 1932 vstoupila do komunistické strany. Provdala se za známého advokáta komunistů Ivana Sekaninu. Její manžel zemřel v koncentračním táboře, ona sama přežila Terezín i Osvětim.

Po válce zjistila, že celá její rodina byla vyvražděna, a tak se plně oddala politice. V roce 1949 se stala náměstkyní ministra zahraničí. Odvolána byla až v roce 1957. Unikla stranickým čistkám, ačkoliv podle historiků přesně zapadala do šablony skrytých třídních nepřátel, před kterými varovali sovětští poradci. V 60. letech se vrátila do politiky jako poslankyně.

Její život změnil rok 1968, kdy se rozešla s ideologií a politikou komunismu. Za odpor proti sovětské okupaci byla vyloučena z KSČ. Chartu 77 podepsala jako jedna z prvních, podílela se na zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Zemřela v roce 1986.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....