Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komunistův syn nesmí pomáhat otci u soudu

Česko

BRNO Při sametové revoluci označili studenti brněnské architektury svého tehdejšího učitele za demagoga a kariéristu. A od té doby trvá spor, v němž se pedagog domáhá omluvy. Včera se někdejších studentů znovu zastal Ústavní soud.

Pedagog Jan Snášel žádal, aby do vleklého soudního sporu směl přistoupit jako vedlejší účastník jeho stejnojmenný syn, byť mu tehdy bylo teprve deset let. Ústavní soudci však naznali, že jde o zdržovací taktiku. Kvůli průtahům v případu přitom už Českou republiku kritizoval i štrasburský soud pro lidská práva.

Studenti architektury Jiří Slezák, Martin Laštovička a Zdeněk Hirnšal na konci roku 1989 jako členové stávkového výboru kritizovali Snášelovu angažovanost v někdejší KSČ. Snášelovi vadí označení za kariéristu a demagoga. U soudů usiluje o omluvu.

Nevěřím, že se to po dvaceti letech uzavře, tvrdí architekt Jeden ze studentů Zdeněk Hirnšal už nevěří, že se alespoň k dvacátému výročí listopadové revoluce podaří případ uzavřít.

„Prvních pět let jsem si myslel, že to už skončí. Teď jsem skeptičtější,“ řekl včera LN. Přiznal však, že s dnešní znalostí by tenkrát možná volil i radikálnější výrazy. „Ale tehdy se i to zdálo velice radikální,“ dodal.

Snášelův syn před Ústavním soudem tvrdil, že jako vedlejší účastník sporu chtěl pomoci očistit jméno otce. V této pozici by měl více práv do pře vstupovat. Tehdejší události podle něj doléhají na rodinné podnikání v oblasti architektury.

Původně brněnský městský i krajský soud jeho zapojení do případu připustil. Ústavní soudci to odmítli. Podle soudce Vojena Güttlera by takový postup vedl k absurdním situacím.

Takhle by do sporů mohly celé rodiny, tvrdí soudci „Ve sporech na ochranu osobnosti by mohly vstupovat do řízení i celé rodiny, protože ze subjektivního hlediska mohou jejich členové (někdy) oprávněně pociťovat možný soudní výrok úkorně ve vztahu ke své osobě,“ uvedl soudce Güttler ve zdůvodnění.

Snášel reagoval, že se sami soudci za své rozhodnutí v hloubi duše stydí. Čeká, jak se nyní městský soud s případem vyrovná.

Kauza už skončila u ústavních soudců dvakrát – jednou vyhověli žádosti, aby do sporu mohlo jako účastník řízení přistoupit Vysoké učení technické, na jehož fakultě pře vznikla. Později pak nechali vyměnit soudce, protože ten původní byl podle nich podjatý.

Architekti se Snášelovi opakovaně odmítli omluvit, prý se tehdy snažil dění na fakultě zastavit. „Byl demagogický jako ta komunistická totalitní moc,“ uvedli.

Autor: