Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec ABL ve vládě

Česko

* Bárta rezignoval na ministra dopravy. Šéfovat VV chce dál

* Nečas navrhne Klausovi odvolat Johna i Dobeše

* Uražené Věci veřejné opustily jednání koaličních špiček

PRAHA Vládní koalice se ocitla na pokraji krachu. Po dalším divokém dni plném překvapivých zvratů Věci veřejné zhruba po třičtvrtěhodinovém jednání odešly z večerní koaliční schůzky K9.

Přesně ve 20.51 přišel z kanceláře VV e-mail v následujícím znění: „Ministři za Věci veřejné odešli z dnešního jednání K9. Premiér Petr Nečas totiž požadoval, aby své resorty opustili lidé, kteří jsou podle něj spjatí s ABL – tedy Vít Bárta, Radek John a Josef Dobeš.“ V té době už bylo známo, že neoficiální šéf véčkařů Bárta ministrem dále nebude. Ministr dopravy se v reakci na obviňování z uplácení od části vlastních lidí a skandálech spjatých z propojení VV a jeho bývalé detektivní agentury ABL rozhodl rezignovat už po dopoledním jednání poslaneckého klubu véčkařů.

To, co premiér Petr Nečas naznačoval ve svém odpoledním prohlášení, se ale stalo skutkem až na večerní schůzce K9. Tedy že z vlády musí zmizet i další véčkaři nějakým způsobem spjatí s ABL. „Tito lidé musí odejít. Proto navrhnu prezidentovi odchod i ministrů Johna a Dobeše,“ prohlásil premiér. „Stále platí koaliční smlouva. Nebyla vypovězena žádnou ze stran. VV odešly nespokojeny, na druhé straně neoznámily, že by odcházely z koalice,“ dodal Nečas na dotaz, zda to znamená konec koaličního kabinetu, který by odchodem véčkařů ztratil většinu ve sněmovně.

Věci veřejné ovšem vzápětí vzkázaly, že se svých ministrů vzdávat nehodlají. „Pro VV je požadavek Nečase, aby odešel ministr John a ministr Dobeš, nepřijatelný,“ prohlásila nová šéfka poslanců VV Karolína Peake.

Na „vychladnutí hlav“ a ústup ODS a TOP 09 to ale v tomto případě příliš nevypadá.

V rámci ODS došlo podle informací LN během dne ke konfliktu mezi premiérem Nečasem a šéfem poslanců ODS Tluchořem. Premiér údajně nejprve prosazoval „opatrnější řešení“, tedy spokojit se s Bártovým koncem a dát v zájmu zachování vlády véčkařům čas, ať si své problémy vyřeší sami. Tluchoř se prý stavěl k odchodu Johna z vnitra mnohem razantněji.

Těsně předtím, než se Nečas vydal situaci konzultovat s prezidentem Václavem Klausem, se představitelé ODS potkali se zástupci TOP 09. Karel Schwarzenberg s Miroslavem Kalouskem jednoznačně požadovali razantní řešení, i kdyby mělo vést k pádu kabinetu.

„Předčasné volby si nikdo nepřeje, protože nejsou a nemohou být řešením a nikdy nebyly. Ale to nejhorší řešení je setrvávat v hanbě,“ tvrdil před schůzkou K9 Kalousek.

Na Hrad už Nečas Bártovu demisi nepřinesl a dohodli se na dalším řešení v pondělí. To mohlo naznačovat, že rezignačních dopisů chce přinést více. Na samotném jednání koaličních lídrů K9 už měly věci rychlý spád.

Pokračování na straně 2

Konec ABL v Nečasově vládě

Dokončení ze strany 1

Lídři občanských demokratů a TOP 09 zřejmě kalkulují s tím, že Věci veřejné mají největší důvod se předčasných voleb obávat. Po výprasku v komunálních a senátních volbách loni na podzim a skandálech z poslední doby by totiž po případném dalším volebním neúspěchu mohly zmizet z politické mapy tak rychle, jako se na ní objevily.

Úvahy představitelů ODS a TOP 09 se tak opíraly hlavně o variantu, že se z výše popsané skutečnosti véčkaři vyděsí a nakonec couvnou. Kdyby to prý neudělala strana jako celek, mohli by přeběhnout někteří další jednotlivci z klubu VV. Ten zatím opustili Jaroslav Škárka, Kristýna Kočí a Stanislav Huml. Otazníky jsou kolem poslanců Jany Suché a Miroslava Petráně. I kdyby se oba nakonec opravdu přidali na stranu rebelů, potřebovala by čtyřiadevadesátičlenná koalice ODS a TOP 09 k zisku 101 hlasů nezbytných pro většinu ve sněmovně ještě alespoň další trojici poslanců.

„Bude to pro zbývající koalici obtížné období. Čest této vlády ale musí být zachována,“ řekl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Autor: