Konec. Brazílii se rozplynul sen

Pětinásobné mistry světa ve čtvrtfinále vyřadilo Nizozemsko. Dungův tým srazil premiérový vlastní gól

PORT ELIZABETH / PRAHA Zdrcený stál před televizní kamerou a po tváři se mu kutálely slzy. Brankář Júlio César jen dokola opakoval: „Není to přece konec světa.“

Upřímně, ta slova nezněla moc přesvědčivě. Na takovou scénu totiž nikdo nebyl připravený.

Brazilci, pětinásobní mistři světa, si na další titul budou muset počkat minimálně další čtyři roky. Jejich cesta fotbalovým šampionátem totiž skončila ve čtvrtfinále!

Největšího favorita turnaje zastavili Nizozemci, kteří dokázali otočit dramatické utkání a po vítězství 2:1 si v úterý zahrají o finále.

„Jsme všichni nesmírně smutní. Něco takového jsme nečekali,“ hlesl brazilský trenér Carlos Dunga.

Vprůběhu turnaje čelil trvalé kritice svých krajanů, že až příliš sází na účelný fotbal. Dunga věděl, že kritiky umlčí jedině triumfem, jenže to se mu už nepodaří. Místo toho ho čekají hodně perné chvilky.

Paradoxně za to může první vlastní gól Brazílie v historii světového šampionátu. V 53. minutě si ho po centru Sneijdera vstřelil záložník Felipe Melo. Právě to byl zřejmě klíčový okamžik utkání.

Brazilci do té doby zásluhou bleskového gólu Robinha vedli a sebevědomě kráčeli za postupem. „V prvních dvaceti minutách jsem byl rád, že skóre bylo jen 1:0. Ale ve druhé půli jsme ukázali, jak dobří jsme,“ ulevilo se nizozemskému kouči Bertu van Marwijkovi.

Jeho tým se na hřišti hodinu trápil, Brazílie měla svého soupeře na lopatkách, jenže se sama srazila do kolen hloupými chybami.

Smůlu jim přinesly modré dresy V 68. minutě její obrana při rohovém kopu zapomněla na hlavičkujícího Sneijdera, který přidal druhý gól. Dílo zkázy pak o chvíli později dokonal znovu Melo, když oplácel Robbenovi a byl vyloučen.

„Nebyli jsme schopni udržet stejný rytmus hry i ve druhém poločase. Když ale hrajete v deseti proti týmu, jako je Holandsko, je to těžké,“ přemítal Dunga.

Nutno dodat, že k překvapivému obratu přispěli i sami Nizozemci. „V šatně jsme si o přestávce řekli, že do toho dáme všechno, a to jsme také udělali. Bojovali jsme jeden za druhého,“ uvedl Sneijder.

Jedním z nejlepších hráčů byl přitom opět Arjen Robben, hrdina z utkání se Slovenskem, který byl u všech klíčových okamžiků.

Mimochodem, Brazílie v modrých dresech dosud prohrála jen jednou: v roce 1974 s Nizozemskem. Jako by netradiční barevná kombinace byla prokletá.