Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec dotací neonacistům

Česko

Ministři vnitra všech spolkových zemí se shodli i na tom, že scientologie je protiústavní

BERLÍN/PRAHA Němečtí politici se rozhodli zahájit nové tažení proti pravicovým extremistům. Prvním krokem by mělo být finanční oslabení nadací a spolků blízkých neonacistické Národně demokratické straně Německa (NPD). Ty by napříště měly jen s obtížemi dosahovat na státní příspěvky. Na své podzimní konferenci se na tom shodli šéfové resortů vnitra jednotlivých spolkových zemí.

„Existují nejrůznější pravicově extremistické spolky, jejichž činnost musí být okamžitě ukončena,“ uvedl pro Neue Osnabrücker Zeitung expert sociálních demokratů Sebastian Edathy. „Jednali jsme o opatření, které zabrání spolkům a nadacím, jež sledují protiústavní cíle, pobírat peníze daňových poplatníků,“ doplnil ho ministr vnitra Šlesvicka-Holštýnska Ralf Stegner. Politici však neupřesnili, o kolik extremistických uskupení se vlastně jedná.

NPD zatím zakázána nebude

Ministři však prozatím nehodlají odříznout dotace samotné NPD, případně zahájit řízení, které by vedlo k zákazu této strany. A to i přesto, že část sociálních demokratů už před měsíci zahájila diskusi na toto téma. „K tomu je ještě zapotřebí řady zkoumání a ústavních kroků,“ nechal se slyšet berlínský ministr vnitra Ehrhart Körting. Německá ústava totiž zaručuje existenci politických stran, a je proto velmi obtížné nějakou stranu zrušit. Naposledy se o to německá vláda pokusila v roce 2003. Celá věc však skončila fiaskem. Velká část důkazů proti NPD totiž pocházela od pracovníků Úřadu na ochranu ústavy, kteří do strany infiltrovali.

Návrh ministrů vnitra týkající se financování pravicových radikálů už kritizovala opozice. Například předsedkyně Zelených Claudia Rothová si myslí, že takové kroky nestačí. Expertka na vnitřní bezpečnost z Levicové strany Ulla Jelpková navíc upozornila, že velká část neonacistů není organizována v žádných spolcích.

Na mušku si však politici nevzali pouze pravicové extremisty, ale také scientology. Zástupci jednotlivých spolkových zemí pověřili spolkové ministerstvo vnitra, aby o této kontroverzní církvi shromažďovalo materiál, v jehož důsledku by bylo možné podat návrh na zákaz této organizace.

„Zločinecké metody“

Všichni ministři se shodli na tom, že scientologická církev „není slučitelná s ústavou“. Podle Ralfa Stegnera navíc používá „zločinecké metody“. Stegnerův hamburský kolega Udo Nagel je přesvědčen, že scientologové nerespektují lidská práva, lidskou důstojnost, právo na život ani na nedotknutelnost osoby.

Letos v lednu otevřeli scientologové v Berlíně nové honosné centrum, což vyvolalo diskusi o případném vlivu organizace na německou politiku a hospodářství.

Scientologie je systém založený na výzkumech a myšlenkách Američana L. R. Hubbarda. Sami členové označují své hnutí za náboženství, vědeckou teorii i psychoterapii zároveň. Kritici však varují, že scientologické programy výrazně ovlivňují psychický stav svých přívrženců a činí je závislými.

***

Trestní oznámení na Wikipedii

Místopředsedkyně Levicové strany Katina Schubertová je přesvědčena, že německá verze internetové encyklopedie Wikipedia propaguje nacistické symboly. Příkladem má být článek o mládežnické organizaci Hitlerjugend. Politička proto podala na Wikipedii trestní oznámení. Mluvčí německé sekce světoznámé encyklopedie Arne Klempert však nařčení odmítá. Symboly jsou podle něj v příspěvku použity k dokumentačním a vzdělávacím účelům.

sd

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat