Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Konec dovolenkové sezony zasáhl testovací místa. Klesla poptávka a mění se klientela

Boom testovacích center na covid-19 foto: Václav Šlauf, MAFRA

Klesá počet lidí, kteří se chtějí nechat testovat na koronavirus. Pro stát přitom data z testovacích center fungují jako „radar“ varující před vyšším šířením nákazy. Navíc i očkovaní lidé se mohou nakazit znovu, někdy s výraznějšími příznaky.
  13:00

„Na covidové testy nechodím, pokud to není nezbytné. Naposledy jsem jej využila v létě při cestě na dovolenou,“ říká pro Lidovky.cz sedmadvacetiletá Lenka z Prahy. A není jediná. Začátek podzimu a konec hlavní dovolenkářské sezony zasáhl nejedno testovací místo. Zaznamenávají nejen pokles zájmu veřejnosti, ale i proměnu své klientely. To u mnohých menších lokalit vedlo k omezení pracovní doby a kapacit.

Testování očkovaných je blbost, reagoval Babiš na Duškova slova. Nikdy k němu podle premiéra nedojde

„V září se na odběrových místech omezil počet pracovníků, jedna pobočka se úplně uzavřela,“ potvrdila serveru Lidovky.cz zdravotní sestra ze Středočeského kraje, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Na zkrácení provozní doby s nástupem chladných měsíců se chystají i další testovací centra, nejen v regionech, ale i v hlavním městě. Například pražská pobočka laboratoří Spadia od října omezí testování jeden den v týdnu pouze na odpolední hodiny, ostatní dny budou moci klienti přijít jako doposud.

Avšak nedávné rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o ponechání šesti bezplatných testů za měsíc do jisté míry odvrátilo případné rozsáhlejší omezení přístupnosti testů.

„V době, kdy se zhoršuje epidemická situace ve všech okolních státech nám právě hrazené testování na covid pomáhá s včasným podchycením nemocných. I proto jsme nyní ustoupili od zrušení úhrady,“ odpověděl na dotaz serveru Lidovky.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

K otázce hrazení testů se resort plánuje vrátit na konci října, až bude znám vývoj případné podzimní vlny koronaviru. Podobný názor má i opozice. „Není možné redukovat přístup k testování ve stavu vzrůstajících čísel,“ řekl pro Lidovky.cz za koalici Pirátů a STAN Jakub Dušánek z tiskového oddělení Pirátů.

Na test? Bez problému

I přes nárůst počtu případů nákazy v posledních týdnech spojovaný s možnou další vlnou viru laboratoře shodně hlásí opad zájmu o testy úměrný čerpání dovolených. „Po skončení léta jsme zaznamenali propad o přibližně sedm procent,“ potvrdil mluvčí laboratoří GHC Genetics Michal Mikšík.

Jediný výrazný nápor vzorků zavalil laboratoře v prvních dvou zářijových týdnech, kdy povinným testováním procházely školy. V současné době ale ve většině laboratoří není problém si objednat termín bez předstihu.

„Pokud se lidé podívají na stránky ráno, je pravděpodobné, že si najdou termín a podaří se jim absolvovat test ještě tentýž den,“ popsala mluvčí laboratoří Spadia Simona Součková.

Protože i dosud platí systém čtyř antigenních a dvou PCR testů zdarma za měsíc, odráží se to na struktuře vykonaných stěrů. „Bezplatné antigenní testy vůči PCR testům stále převládají přibližně v poměru tak 65 ku 35,“ říká Mikšík.

Na stěr míří i filmaři z ciziny

Testy pro samoplátce pak využívají v drtivé většině cizinci. Naopak v pobočkách konkurenčních laboratoří Spadia podle mluvčí Součkové jednoznačně převažuje zájem o PCR testy. Výběr testu však může odrážet i složení klientely, ze které pomalu, ale jistě odpadávají prázdninoví dovolenkáři.

„Určitě se zmenšil počet zájemců o testy, v současné době chodí spíše na žádanky, nebo když potřebují test na akci. Často testujeme také školáky, kteří mají ve třídě pozitivní případ,“ popisuje výše zmíněná zdravotní sestra situaci ve středních Čechách.

Sonda do míst, kde by mohl covid napáchat největší škody. Domovy seniorů slaví úspěch díky vakcíně

I přes rozmanitost zájemců je účel testování pro laboratoře často těžko odhadnutelný. Výjimkou je situace, kdy si klient vyžádá certifikát, který je nutný pro cesty do zahraničí.

Sezona dovolených sice končí, ale i tak je podle mluvčího GHC Genetics cestovatelů poměrně velké množství – v řádech nižších desítek procent. Mírnou většinu přitom tvoří cizinci.

„Testujeme například zaměstnance různých filmových společností, jež zde natáčejí filmy, ale jsou to hodně i maminky s dětmi kvůli různým kroužkům a podobně,“ dodává Mikšík.

Poslední skupinou jsou podle středočeské sestřičky i případy těch, kterým není po očkování dobře a raději si pro jistotu udělají test. Ti jsou podle jejích zkušeností ve většině případů negativní. To však nemusí být vždy pravidlem.

„Máme zde již poměrně hodně případů, kdy očkovaní lidé – a dokonce ti, kteří onemocnění dříve prodělali – se opětovně nakazili a někteří z nich měli i poměrně výrazné příznaky,“ uzavírá Mikšík a připomíná, že i tito lidé pochopitelně mohli nemoc dále šířit a je důvod k obezřetnosti.

Mohlo by vás zajímat