Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Konec Guantánama? Za dva roky

Česko

WASHINGTON Příští prezident Spojených států Barack Obama chce uzavřít kontroverzní věznici na základně Guantánamo na Kubě během prvních dvou let v úřadu. Uvedl to v rozhovoru pro americký týdeník Time, který ho ve středu vybral za osobnost roku 2008.

Zda je Obamova administrativa úspěšná, Američané podle nového prezidenta za dva roky poznají tak, že si kladně odpovědí na otázky: „Uzavřeli jsme Guantánamo zodpovědným způsobem, skoncovali jsme jednoznačně s mučením, obnovili jsme rovnováhu mezi požadavky na americkou bezpečnost a ústavou?“ Jak včera potvrdil mluvčí amerického ministerstva obrany, ministr Robert Gates už v této souvislosti vyzval svůj tým, aby mu vypracoval plán na uzavření věznice. „Návrh by měl řešit to, co bude potřeba udělat pro uzavření věznice a pro přemístění zadržených na jiné místo. Zároveň musí být zaručena ochrana amerického lidu před některými velmi nebezpečnými individui,“ uvedl mluvčí Geoff Morrell. Gates tímto způsobem reagoval na Obamova slova. „Ministr chce být připraven, aby pomohl najít řešení tohoto palčivého problému,“ dodal Morrell.

Podle kritiků rychlého uzavření Guantánama však nebude zrušení základny snadné. Někteří z asi 250 vězňů už vyjádřili obavy, že v případě propuštění do své země budou pronásledováni. Některé státy také odmítly své zadržované občany přijmout s tím, že pro ně představují bezpečnostní riziko.

Před uzavřením základny v úterý varoval i současný americký viceprezident Richard Cheney. Podle něj nelze Guantánamo zrušit, dokud Spojené státy nevyhrají válku s terorismem. „Guantánamo bylo velmi, velmi užitečné,“ podotkl. Myslí si, že pro chycené teroristy musí USA mít nějaké místo, kam je mohou umístit. Guantánamo podle něj poskytuje větší možnosti, než kdyby byli vězni zadržováni ve Spojených státech.

Žalář na Guantánamu zřídily USA v roce 2002 a zadržují v něm osoby podezřelé ze spáchání teroristických akcí nebo z příslušnosti k mezinárodní teroristické síti Al Kajda. Mezi zajatci je i Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, který se prohlašuje za strůjce útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Spojené státy zadrženým nepřiznávají status válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označují je za „nepřátelské bojovníky“, což podle americké interpretace umožňuje zadržovat je bez soudu a bez přístupu k právníkům. Věznicí prošlo od r. 2002 na 800 lidí, dosud ji opustilo asi 520 z nich. Organizace na ochranu lidských práv Spojené státy kvůli věznici kritizují, podle nich je řada zadržovaných na Guantánamu vystavena mučení a nelidskému zacházení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!