Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec herních automatů v metropoli

Česko

PRAHA Hlavní město se rozhodlo bojovat s výherními hracími přístroji. Magistrát totiž k prvnímu lednu schválí vyhlášku, která bude postupně snižovat jejich počet v celé Praze.

Radnice chce výskyt hracích automatů radikálně omezit, přestože loni přinesly do městského rozpočtu na 404 milionů korun. Na jejich provoz se ale „nabaluje“ celá řada negativních jevů souvisejících se závislostmi patologických hráčů,

Hrací automaty jsou jednoznačně celorepublikovým problémem, který už ale v metropoli dosáhl alarmující intenzity. Například na Praze 2 je na rozloze 2,5 čtverečních kilometrů přes tisícovku automatů. „Už nebudeme dál čekat, až vláda a parlament konečně schválí tolik potřebnou novelu zákona o loteriích, a zakročíme v rámci našich možností sami“ zdůraznil náměstek primátora Rudolf Blažek.

Připravovaná obecně závazná vyhláška od prvního ledna „zmrazí“ současný počet automatů a striktně vymezí jejich provozní dobu. To všechno na základě požadavků každé z padesáti sedmi městských částí. Otevřít si hernu v Praze tedy od začátku nastávajícího roku nebude možné. Od července 2008 pak začne samotná redukce počtu automatů. „Na Praze 1 jsme připraveni snížit počet výherních hracích přístrojů až na nulu,“ sdělil starosta první městské části Petr Hejma.

Kromě přijetí nové vyhlášky se však hlavní město snaží ovlivnit také přípravu novely zákona o loteriích. Jeho současná podoba totiž nahrává vzniku stále nových a nových heren. „Je absurdní, že obce například nemohou ovlivnit, zda na jejich území vznikne kasino. O tom za jejich zády rozhodují úředníci ministerstva financí,“ upozornil pražský poslanec Parlamentu ČR Tomáš Dub.

K problému gamblerství se vyjádřil také Bořivoj Prokeš z Psychiatrické léčebny Bohnice. „Ze závislosti na automatech se u nás léčí desítky pacientů. To je ale jen špička ledovce. Ve skutečnosti jich bude mnohem víc,“ řekl Prokeš.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!