7. října 2009 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec mrzačení. Rohaté krávy prý mají lepší mléko

Kráva - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kráva - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Má mít kráva rohy, nebo ne? Chovatelé ze Zvíkova si na rozdíl od většiny ostatních myslí, že ano. Velkostatek Agra Zvíkov na Českobudějovicku totiž začal zřejmě jako první v republice měnit čtyřicet let zavedený zvyk a přestal telatům vypalovat rohy.

Majitelé statku na základě zahraničních zkušeností a vědeckých studií tvrdí, že kráva bez rohů dává mléko s nižší výživnou hodnotou než rohaté zvíře.

Tento přístup je ale v rozporu s míněním většiny ostatních chovatelů nejen v Česku, ale v celé Evropě. Telatům se totiž růžky vypalují proto, aby v dospělém věku krávy nezranily jedna druhou, případně nezpůsobily zranění ošetřovateli.

Podle majitelů Agry Zvíkov jsou ale případné nevýhody chovu rohatých krav zvířat mnohem menším zlem, než když se telata prakticky zmrzačí.

"Pokud budou krávy dobře nažrané a bude o ně dobře postaráno, nebezpečí poranění je minimální," řekl LN spolumajitel statku Jakub Pavlovský.

Více o chovu krav s rohy naleznete v dnešním vydání deníku

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.