Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Konec nepokojů? Ve hvězdách

Česko

V Řecku se konal pohřeb mladíka, jehož smrt spustila vlnu násilí. Opozice volá po demisi vlády

ATÉNY Situace v řeckém hlavním městě i na dalších místech pomalu začíná připomínat regulérní pouliční válku. Jedno z hlavních bojišť včerejšího dne se přitom rozkládalo přímo u budovy řeckého parlamentu v hlavním městě, kde se stovky radikálů střetly s policií.

Protivládní demonstranti si zvolili tradiční zbraně: zápalné lahve a kameny. Policisté vybavení mimo jiné štíty odpověděli slzným plynem. Jejich cíl? Zabránit tomu, aby se demonstranti dostali do parlamentu. Což se jim nakonec podařilo.

V Aténách včera zůstala řada škol zavřených. Stovky učitelů a žáků se vypravily do centra města, aby uctili smrt patnáctiletého Alexise Grigoropulose, jehož nedávný skon vlnu násilí spustil. Protestu dominoval transparent s nápisem „Vrazi. Vláda je pachatelem“. Podle televize BBC se však mírový protest proměnil ve chvíli, kdy se do něj zapojili radikální demonstranti, kteří začali házet kameny a lahve. „Ať parlament shoří,“ skandovali.

Grigoropulosův pohřeb se konal později odpoledne na jihu města dále od centra na předměstí Paleo Faliro. Zúčastnilo se ho téměř 3000 převážně mladých lidí. Tělo mladého mladíka bylo neseno k hrobu v bílé rakvi za potlesku, jak je to u řeckých pohřbů tradiční. Pohřeb přenášela i řecká televize. Chlapcova rodina přitom zdůrazňovala, že si přeje, aby se pohřeb uskutečnil v klidné atmosféře. Rozloučení však i tak provázelo skandování mladých lidí: „Fízlové, vrazi.“ Jen několik set metrů od hřbitova se uskutečnily přímo potyčky s policií. Desítky lidí opustily ještě před obřadem smuteční průvod a začaly zapalovat popelnice.

V souvislosti se sobotní střelbou do demonstrantů už byli obviněni dva policisté, jeden z vraždy a druhý jako spolupachatel. Okolnosti tragické události zůstávají nadále nejasné. Střílející policista se hájil tím, že vystřelil jen varovné výstřely do vzduchu, ale očití svědci tvrdí, že mířil přímo na oběť. Zastřelený chlapec však patřil do skupiny výrostků, která házela na policejní auta kameny a údajně i zápalné lahve.

Potyčky byly i jinde Potyčky však včera pokračovaly i na dalších místech. V druhém největším městě Řecka Soluni policie za pomoci slzného plynu rozehnala asi 2000 manifestujících. Zatím je proto spíše ve hvězdách, kdy se situace v Řecku uklidní. Do včerejšího dne přitom velké naděje vkládala řecká vláda.

Premiér Kostas Karamanlis, který stojí v čele pravicového kabinetu, vyzýval k uklidnění situace. „Události posledních dnů postavily před řeckou společnost velký otazník, a pokud zůstane nezodpovězen, jizva se nezacelí,“ zdůraznil. Vůdce socialistů Jorgos Papandreu však i po osobním setkání s Karamanlisem požadoval odstoupení jeho kabinetu. „Vláda ztratila důvěru veřejnosti,“ podotkl.

I podle pozorovatelů nepokoje přispěly k oslabení Karamanlisova kabinetu. K radikalizaci mládeže navíc přispěly ekonomické problémy, mezi které patří například nezaměstnanost.

Autor: