Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Konec odposlechů v médiích

Česko

Sněmovna zakázala zveřejňování odposlechů. Za neuposlechnutí může hrozit i vězení

PRAHA „Hele, já myslím, že ty mediální m.... máme pořešený,“ pronesl v roce 2003 do telefonu fotbalový bafuňář Ivan Horník. Jeho hovor ovšem policie odposlouchávala a poté, co unikl na veřejnost, se toto souvětí stalo jedním ze skvostů divadelní hry Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?

Po včerejšku může „Ivánek“ slavit. Na jeho slova totiž konečně došlo a do budoucna bude za zveřejnění takové věty hrozit až pětimilionová pokuta, nebo dokonce pětileté vězení. Rozhodli o tom poslanci, když prakticky jednomyslně schválili zákaz zveřejňování odposlechů.

Stalo se tak při projednávání novely trestního řádu, která měla zajistit, aby o obětech zločinu média nezveřejňovala osobní informace. Antiodposlechové paragrafy „propašoval“ do návrhu až ústavněprávní výbor sněmovny. „Situaci, kdy policisté nejsou schopni dovést věc k soudu, a proto informace pouštějí spřáteleným novinářům, považuji za neúnosnou,“ vysvětlil LN své motivy šéf výboru Marek Benda z ODS.

Nad návrhem výboru se sněmovna nebývale shodla. Proti nehlasoval nikdo a pouze šest sociálních demokratů včetně exministrů Františka Bublana a Bohuslava Sobotky se zdrželo hlasování.

Politici jsou ostatně hned po bafuňářích zveřejňováním odposlechů nejpostiženější skupinou. Nedávno například deník MFD otiskl přepisy odposlechů, které naznačují, že se mafiánský boss František Mrázek snažil přes prostředníky ovlivňovat některé politiky. Mezi jeho „koně“ podle těchto záznamů patřili třeba dnešní poslanec Vlastimil Tlustý a ministr vnitra Ivan Langer.

Pokud novela projde Senátem, může začít platit už za pár měsíců. Výslovně zakázané pak nebude jen zveřejňování odposlechů, ale i samotná informace o tom, že soud odposlech nařídil. Beztrestně pak půjde odposlechy zveřejnit až poté, co je soud použije jako důkaz tehdy, když z nich nebude jasné, koho policie sleduje nebo v případě, že to sledovaný dovolí.

Novela sankce výslovně neurčuje. Za zneužití osobních údajů ovšem hrozí až pětimilionová pokuta. Benda navíc připouští, že teoreticky by dokonce mohlo jít i o trestný čin neoprávněné nakládání s osobními údaji, za který může soud uložit až pětiletý trest.

Mediální odborníci jsou z novely rozpačití a půjde podle nich hlavně o to, jak se projeví v praxi. „Myslím, že novináři by měli mít šanci zveřejnit nepravost, pokud to ale obhájí veřejným zájmem a nepůjde jen o pomluvy,“ míní mediální analytik Milan Šmíd.

***

Proti nehlasoval nikdo, pouze šest sociálních demokratů se zdrželo hlasování

Autor: