Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Konec pýchy české aneb Fico Ante Portas

Česko

Dlouhou a bílou zimu střídá na většině obydleného území ostré velikonoční slunce, z pohledu vývoje země možná sledujeme pravý opak: přesun z uměle „otepleného“ počasí k dlouhodobé chladné depresi. Cynicky řečeno: Česko si žilo dvacet let nad své poměry - a vůbec tím nemyslím na zadlužování. Dvě nejvýraznější postavy moderní české politiky, Václav Havel a Václav Klaus, svým charismatem dlouhou dobu maskovaly skutečný stav české společnosti. Tu masku strhává až Jiří Paroubek.

Na první pohled se zdá, že špatnou náladu způsobuje jen odpudivý politický provoz a, možná zejména, postupné veřejné odhalování korupce, která je přítomná zjevně v úplně každé veřejné zakázce od cyklostezky na periferii přes IT systémy ministerstev až po armádní velkosoutěže. Jenže skutečný problém může být mnohem hlubší. Chceme-li sportovní metaforu, pak ta hokejová je asi nejpřesnější: místní po pár „zázračných“ letech zjišťují, že lépe už bylo. Zázraky se nevracejí, druhé Nagano nebude, nedostižné je dlouhodobě i pouhé semifinále. Tací jsme.

Politická špička se zhruba prvních osm let snažila národ vést. Tento koncept skončil roku 1997, kdy během „Sarajeva“ začala nevyslovená válka většiny médií s Václavem Klausem - a předseda ODS se místo vedení společnosti rozhodl pro nadbíhání, jakkoli z počátku nesmělé. Pád Klausova druhého kabinetu byl i pádem široké společenské transformační koalice a počátkem konce prvorepublikové pohádky o zemi, jež je úspěšnější než její sousedé. Červnové volby dovedou tenhle regresní, leč zasloužený vývoj k vyvrcholení. Aparátčik Paroubek proces jen urychlil.

Národní elita si možná bude muset konečně přiznat, že snění o svobodném Západě bylo jen sněním, které s nimi většina národa nesdílí. Ano, politická a sociální situace v zemi zůstane - na poměry v regionu -i nadále až neuvěřitelně klidná a snad i pohodlná k obyčejnému životu. Jen místo dohánění Německa či Spojeného království se konečně a definitivně zařadíme spíše k Slovákům a Rakušanům, svým bratrům a bratrancům. Čeká nás korupce, populismus, ustrašenost a politika prorostlá do každé stavební zakázky, do každého konkurzu na ředitele školy.

Netřeba množit lehce hysterické nálady, které se každé čtyři roky v jisté části pravicového voličstva množí jak octomilky nad vínem. Zatím žádné volby nepřinesly katastrofu a nepřinesou ji ani ty letošní. Ale přesto je poměrně pravděpodobné, že po volbách zdejší modernisté konečně pohlédnou pravdě do tváře: většina nesdílí jejich názor na míru spolupráce se Západem jako celkem, nechce americký radar, nechce posílat vojáky do Afghánistánu, nejraději by peníze na tanky a stíhačky projedla v závodních kantýnách. Majorita si nechce sama šetřit na stará kolena. Nechce si připlácet v lékárně ani u doktora. Cítí se obětí, o kterou se má vrchnost postarat. A už se - na rozdíl od let minulých - za tyto své postoje nestydí.

Tento hluboce zakořeněný etatismus dlouhé roky zakrývala až radikálně prozápadní politika Václava Havla i liberální promluvy premiéra Václava Klause. Zdejší veřejnost dlouho neměla nikoho, kdo by její zamilovanost do velkého státu artikuloval - dokonce i Miloš Zeman byl v nejhlubším jádru intelektuál, který populismus ponechával hlavně v rétorice. Je samozřejmě možné, že příběh O hodném caru, jenž se postará o bábušky i medaile se nepodaří místním populistům voličstvu prodat. Bojím se však, že jsme ficovskému Slovensku mnohem blíže, než jsme si byli dvacet let ochotni přiznat.

***

Po volbách čeští modernisté pohlédnou pravdě do tváře: většina lidí by nejraději peníze na armádu projedla v kantýně. Cítí se obětí, o niž se má vrchnost postarat. A nestydí se za to.

O autorovi| PETR KAMBERSKÝ, Autor je redaktorem Orientace

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!