Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Konec rivality, Adidas a Puma si zahrají fotbal

Česko

HERZOGENAURACH Bude to historické potřesení rukama. Němečtí výrobci sportovních potřeb Puma a Adidas se rozhodli zakopat válečnou sekeru a ukončit více než šedesátileté nepřátelství, které vzniklo, když se ve zlém rozešli jejich zakladatelé - bratři Dasslerové.

V pondělí 21. září si zaměstnanci obou firem podají ruce a sehrají spolu fotbalový zápas v rámci mezinárodního dne míru. Pro malé město Herzogenaurach v severním Bavorsku, kde dva z největších světových výrobců sportovních potřeb sídlí, to bude nejvýznamnější událost od založení obou společností.

„Jsme hrdí na to, že podpoříme den míru spolu s Pumou. Těším se na náš společný fotbalový zápas a věřím, že naše iniciativa zviditelní den míru po celém světě,“ řekl Herbert Hainer, generální ředitel společnosti Adidas AG. Neméně optimistický je Jochen Zeitz, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Puma. Obě firmy věří, že fotbalový zápas mezi nimi pomůže nastolit přátelštější vztahy.

Kořeny nesmiřitelného nepřátelství obou firem můžeme hledat v době druhé světové války. Jeho pravděpodobnou příčinou bylo rozdílné politické přesvědčení obou bratrů.

Obouvali i Jessieho Owense Bratři Adolf a Rudolf Dasslerové začali společně vyrábět sportovní obuv už v roce 1920, v prádelně své matky. Jejich firmě Gebrueder Dassler Sportschuhfabrik se dařilo dobře a během olympiády v Berlíně v roce 1936 obouvala například amerického atleta a olympijského vítěze Jessieho Owense.

Oba bratři se definitivně rozešli ve zlém v roce 1948, kdy si Rudolf na druhém břehu řeky založil vlastní továrnu Puma. Adolf si 18. srpna 1949 zaregistroval jméno Adidas a značku s třemi bílými pruhy.

Stejně jako se rozešly cesty obou bratrů, tak se rozdělilo celé město. V roce 2006 napsal britský list The Independent, že v Herzogenaurachu existují „gangy Puma a Adidas ve školách i hospody, kde neobsluhují zaměstnance druhé firmy“.

V následujících desetiletích se z obou společností stali přední výrobci sportovních potřeb na světě. Adidas je evropskou jedničkou a světovou dvojkou za svým americkým konkurentem Nike. V současnosti zaměstnává téměř 39 tisíc zaměstnanců a loni měl čistý zisk 642 milionů eur. Puma je s velkým odstupem světovou trojkou. Má více než 9 tisíc zaměstnanců a roční tržby přes dvě miliardy eur. Ani jednu z firem přitom už neovládají potomci původních vlastníků. Vnuk zakladatele Pumy Frank Dassler dokonce pracuje pro obě společnosti. Většinový podíl 64 procent v Pumě drží od roku 2007 francouzský výrobce luxusního zboží PPR, kterému mimo jiné patří značka Gucci. V Adidas Group, jehož součástí jsou kromě samotného Adidasu ještě Reebok a TaylorMade-Adidas Golf, nemá žádný z individuálních akcionářů větší než pětiprocentní podíl.

***

SPORT Spor firem rozdělil město Po vzniku Adidasu a Pumy bylo město Herzogenaurach rozděleno na dvě nesmiřitelné frakce. Obyvatelé města se začali označovat jako „lidé Adidas a Puma“. Herzogenaurachu se také začalo přezdívat „město ohnutých krků“, protože při hovoru s cizincem se obyvatelé vždy jako první dívali na značku jeho bot.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!