Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec s dietními „blafy“

Česko

Mohou být zdravá jídla i chutná? Lázeňská střediska nabízejí kulinářské pochoutky

PAŘÍŽ Deprimující nemastná neslaná dietní jídla o velikosti jediného sousta, uždibovaná mezi bahenními koupelemi a masážemi, jsou minulostí. Luxusní lázeňská střediska dnes dokážou nabídnout kulinářské pochoutky hodné gurmetské restaurace, jejichž energetická hodnota přesto dosahuje pouhých čtyř set kalorií, napsala agentura AFP.

Noví lázeňští šéfkuchaři, dědicové lehké dietní kuchyně sedmdesátých let minulého století, vytvořili honosná menu, stejně pestrá jako ta ve špičkových gastronomických průvodcích. Podává se carpaccio z mušlí s artyčoky a restovaná dýňová semínka, ledvinky z pánve na pivě s křupavou pohankou, citronová pěna s mátou a sušenkami. Podobně jako bohatší a těžší kuchyně se i lázeňská jídla snaží polechtat chuťové pohárky.

Šéfkuchař Yves Toublanc, jenž velí kuchyni v Miramar Crouesty Resort na západě Francie, soudí, že lázeňské pokrmy byly dosud ostudou. „Porce byly miniaturní, lidé téměř neměli co jíst, a nic z toho navíc nebylo potěchou. Jedly se pokrmy připravované na páře, marmelády, ovoce, sýr cottage - a všechno to bylo neuvěřitelně drahé,“ uvedl.

Toublanc bere v potaz nutnost počítat kalorie, ale cílem jeho stravy je zároveň uspokojit „něžnou náklonnost“ lázeňských hostů k jídlu. „Není to dietní, ale vyvážená kuchyně,“ vysvětlil.

Jídlo má člověku dělat dobře Ve francouzském lázeňském středisku Evian Royal Resort se všechny základní suroviny váží a počítají se jejich kalorie. „Základ naší kuchyně zůstává dietní,“ řekl tamní šéfkuchař Michel Lentz. Kromě počítání kalorií sleduje množství vitaminů, bílkovin a antioxidantů. Saláty připravuje bez oleje, míchá vařené a syrové suroviny a tvoří vývary z kořenů.

„Lázeňské jídlo má především člověku udělat dobře,“ říká Lydie Boisseauová, která je šéfkou evianské restaurace.

Lázeňská gastronomie se zrodila v Asii, teprve poté se s rostoucím počtem lázní šířila do Spojených států a Evropy. Tradičně bývala pojena s filozofickým pojetím péče o tělo. „Naším úmyslem je vařit zdravá jídla tolika chutí, že si ani nevšimnete, že vám svědčí,“ zní motto lázní Čiva-Som v Thajsku. Kuchyně a působení čaker V lázeňském středisku Heritage Golf& Spa Resort na ostrově Mauricius v Indickém oceánu zase šéfkuchař Philippe Rozel používá pro svou „energetickou kuchyni“ esenciální oleje a květinové vody. „Moje kuchyně je založena na vzájemném působení čaker (center duševní síly),“ říká Rozel.

Historik Patrick Rambourg tvrdí, že něco takového už existuje roky. „Jeden z největších francouzských šéfkuchařů, Michel Guerard, ji spojil se zdravím a nazval to „cuisine minceur“ (zeštíhlující, lehká kuchyně),“ uvedl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!