Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Konec starých předsudků. Linoleum se vrací

Česko

Na prošlapané „lino“ ze školních chodeb a komunistických úřadů rovnou zapomeňte. Moderní vinylové podlahy většinou vůbec nevypadají uměle a dovedně napodobují dřevo nebo kámen i strukturou povrchu. A když se rozhodnou přiznat barvu, udělají to se vší parádou.

Podlahy z PVC byly jednou z prvních věcí, které začaly po roce 1989 mizet z českých bytů a domů. Všichni se chtěli co nejrychleji zbavit ošklivých vzorů i barev „lina“, jeho nepříjemného gumového pachu a především povrchu, který prakticky nic nevydržel. Domovy jsme si začali raději zařizovat tradičními materiály, u podlah se pak většina upnula k zbrusu novému fenoménu – plovoucí krytině z laminátu.

V posledních pár letech ale bere čím dál víc běžných spotřebitelů i architektů vinylové podlahy opět na milost. Důvodem jsou nejen mnohem lepší materiálové vlastnosti, které dnešní PVC nabízí, ale především obrovský výběr barev a dekorů v kombinaci s bezkonkurenční cenou.

Co je a co není linoleum Když někdo řekne, že má doma „lino“, myslí tím většinou vinylovou podlahu. Té se tak ovšem říká podle původního linolea, které napodobovala. Originální linoleum je mnohem starší, vyrábět se začalo před více než sto šedesáti lety a u nás se prodává hlavně pod obchodním názvem marmoleum. Vyrábí se z lněného oleje, dřevité moučky, pryskyřice, vápence a juty. Směs se dobarvuje přírodními pigmenty a výsledná krytina nabízí řadu barevných vzorů.

Marmoleová podlaha je navíc odolná proti poškrábání a má životnost okolo třiceti let, tedy zhruba stejně jako keramická dlažba. Největší oblibu ale v posledních letech získává díky tomu, že je stoprocentně ekologicky odbouratelná.

„Je to po všech stránkách vynikající materiál s velmi okouzlujícím designem,“ naráží architekt Pavel Pekár na typické mramorování většiny linoleí. Sám marmoleum často používá, mimo jiné i v dětských pokojích. Právě v nich, a také v náročných průmyslových prostředích, nachází marmoleum nejčastější uplatnění. Je totiž přirozeně antistatické a k tomu hypoalergenní. Jako čistě přírodní podlaha, kterou stačí při úklidu vyluxovat nebo vytřít, se do dětských pokojů výborně hodí.

Vinyl není žádný „aušus“ Ani vinylové podlahy si už ale nezaslouží svou podřadnou kategorii, kterou jsme jim původně přisoudili. Během let opovržení se vinyly vylepšily po designové i technologické stránce. Dokážou skvěle napodobit kámen nebo dřevo, ale nerozpínají se ani nerozesychají a oproti kamenné a keramické podlaze jsou výrazně teplejší.

Tyto výhody nabízejí i ve srovnání s již zmíněnými lamináty. Kdo má doma laminátovou podlahu, ví, že chodit po ní naboso není zrovna příjemné, pokud pod ní není topení. Vinyl je o poznání příjemnější a i pod ním se může skrývat vytápění. A stejně jako laminát dokáže díky drásání a dalším technologiím výborně napodobit strukturu přírodních materiálů, které právě imituje.

Krom toho není problém koupit podlahu s protiskluzovou a antistatickou úpravou. Jak si vybrat tu nejlepší? Kámen úrazu se většinou skrývá v síle nášlapné vrstvy. Měla by mít minimálně čtvrt milimetru a v této tloušťce ji také lepší výrobci nabízejí. Tento rozměr většinou zajišťuje, že je podlaha dostatečně odolná proti prošlapání a má dobrou tvarovou paměť, takže se na ní po čase neobjeví vrypy pod nohami nábytku nebo kolečky židlí.

U plovoucích podlah z PVC hraje roli také kvalita zámkových spojů, nebo spíš lehkost, se kterou se zaklapávají. Proto je lepší si ji ověřit už při nákupu a nechat si podlahu předvést.

Cena hraje roli Bezesporu největší výhodou vinylových podlah je jejich cena. Potvrzuje to i architekt Pekár. „Cena je jednou z nejvýraznějších vlastností PVC, společně s odolností a nenáročnou údržbou. Ekonomicky vzato je to velmi perspektivní materiál.“ Vinylové podlahy, ať už s dekorem berušek nebo tropického dřeva, jsou finančně podstatně výhodnější než další tradiční podlahové krytiny.

„Lepené podlahy z PVC prodáváme obvykle okolo tří set korun za metr čtvereční, plovoucí se pohybují kolem tisíce korun,“ potvrzuje finanční výhodnost vinylu Jiří Blažek, obchodní ředitel společnosti KPP. Čtvereční metr marmolea stojí kolem tisíce korun, kvalitní dřevěná podlaha pak od jednoho do čtyř tisíc za metr čtvereční.

Kouzlo moderního PVC spočívá v široké a pestré nabídce. I v malém panelákovém bytě dokáže zázraky. Vinyl se ale vyplatí i tomu, kdo touží po podlaze připomínající exotické dřevo a zařizuje větší byt nebo dům. Designované PVC na takto velkou plochu ho jistě nezruinuje.

Autor: