Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec studijního programu na UJAK je nezvratný, říká ministryně

Česko

  13:13
PRAHA - Stanovisko Akreditační komise, které vydala nesouhlasné stanovisko k prodloužení akreditace studijního programu speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK), nelze do 30. září zvrátit. Podle ministryně Kateřiny Valachové to bylo jasné už od poloviny září, kdy AK o osudu magisterského programu rozhodla.

Kateřina Valachová foto: MAFRA

„Už v půlce září bylo jasné, že studenti budou mít 1. října formálně skončené studium,“ řekla Valachová. Podle ministryně totiž nejdou za půl měsíce stihnout všechny zákonné procesy, které mohou případně rozhodnutí AK změnit.

Ohrožení studenti UJAK budou ve školách braní jako kvalifikovaní

Ministryně také zkritizovala vedení vysoké školy, které podle ní podle ní špatně studenty informovalo o vážnosti situace. Naopak prý studenti od školy dostávali informace, že existuje „zázračná možnost“, že může do případu zasáhnout samotná ministryně. To Valachová odmítá a před protestujícími studenty to označila za lež.

Podle Valachové by studenti mohli dokončit studium na jiných veřejných vysokých školách. Ministryně jednala s devíti fakultami. Část studentů by prý mohla hned na studium navázat během podzimu, část by v něm mohla pokračovat od února a zbytek od příštího roku. Podrobnosti však zatím ministryně nechce komentovat, protože je musejí schválit jednotlivé akademické senáty. „Aktuálně zajišťujeme právní stanovisko k možnostem vypsání přijímacích řízení,“ doplnila Valachová. Ministerstvo by chtělo využít možnosti zákona, které prý umožňují, ab za určitých okolností byla vyhlášena přijímací řízení pouze na dostudování.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...