Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Studenti UJAK vyrazili protestovat do ulic proti rozhodnutí Akreditační komise

Vzdělávání

  15:27
PRAHA - Do konce září nelze zvrátit stanovisko Akreditační komise (AK), která nesouhlasí s prodloužením akreditace studijního programu speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK). Uvedla to v sobotu vministryně školství Kateřina Valachová na demonstraci zhruba dvou stovek studentů proti rozhodnutí AK. Akreditace vyprší právě 30. září.

Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského protestovali 26. září před budovou ministerstva školství v Praze proti rozhodnutí Akreditační komise o neprodloužení akreditace oboru. foto: ČTK

Ministerstvo chce studentům zajistit dokončení vzdělání na jiných školách. Dotčení studenti jsou často učitelé, kteří si musí ze zákona doplnit vzdělání. Valachová uvedla, že zváží změnu této legislativy.

Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského protestují

Protestující studenti zaplnili malé náměstí mezi budovou ministerstva školství a muzeem hudby v Karmelitské ulici. Při demonstraci například křičeli „Máme právo dostudovat“. Před účastníky nejprve vystoupili rektor Luboš Chaloupka a prorektor Petr Kolář. Zástupci vysoké školy označili rozhodnutí akreditační komise za nesprávné či nezákonné. Podle nich byly splněny podmínky pro prodloužení akreditace. S ministerstvem chtějí jednat o tom, zda nepůjde změnit.

Zástupci studentů pak předali ministryni dopis, kde mimo jiné zdůrazňují, že jim zbývá osm měsíců do konce studia, které nechtějí opakovat od začátku. Jsou to většinou učitelé, kteří si musí povinně doplnit pedagogické vzděláni, protože podle zákona nesmějí od ledna 2015 až na výjimky ve školách učit nekvalifikovaní pedagogové. Ministerstvo školství ale již dříve oznámilo, že studenti speciální pedagogiky UJAK budou i po vypršení akreditace posuzováni jako kvalifikovaní učitelé. Navzdory případné pauze před pokračováním na jiné univerzitě se tak nemusejí bát výpovědi.

Ministryně souhlasí se studenty

Bakalářský titul za půl roku? Na UJAKu nešlo o nic neobvyklého

Valachová zároveň řekla, že zváží možnost legislativních změn, které by se týkaly učitelů a doplňování jejich vzdělání. Není to však reakce na situaci v UJAK. „Pokud někdo učí ve školství 30 let a má často bakalářský nebo magisterský program, tak si nejsem jista, jestli jako společnost potřebujeme, aby si něco dopracovával,“ řekla novinářům.

V dopise také studenti UJAK zpochybňují argumenty AK, která škole vyčítá příliš vysoký počet přijatých studentů, kterému neodpovídá počet pedagogů. Odmítli i výhrady, že studenti nemají odpovídající praxi, či nedostatky ve vedení jejich diplomových prací, o které se nepřiměřeně často starají externisté. Zdůraznili, že chtějí dostudovat na této soukromé vysoké škole.

Kateřina Valachová.

Ministryně s výhradami studentů souhlasí. Nelíbí se jí však, jak v kauze postupuje vedení školy. To podle ministryně se studenty špatně komunikuje a nehledá řešení, jak se dostat z kritické situace ven. „Kromě proseb směrem ke mně jsem neslyšela nic, co by vám mělo reálně od 1. října pomoci, abyste dostudovali. To je realita,“ řekla Valachová studentům. Ministryně jedná s ostatními veřejnými školami o tom, aby studenti UJAK mohli dostudovat tam. Vyzvala studenty, aby si zvolili zástupce, kteří se budou účastnit jednání o jejich budoucnosti.

Autor: