Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Studenti UJAK mají smůlu. Na jinou vysokou budou moct přejít nejdřív v únoru

Česko

  20:41
PRAHA - Studenti speciální pedagogiky na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) budou moci pokračovat ve studiu na jiných veřejných vysokých školách patrně od února 2016, kdy začíná letní semestr. Jejich okamžitý přechod není možný, informovalo ve středu v tiskové zprávě ministerstvo školství. Oboru speciální pedagogika ve středu končí akreditace.

Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského protestují foto: ČTK

Se studenty se ve čtvrtek sejde ministryně Kateřina Valachová. Na schůzce je chce informovat o tom, jak chce zajistit, aby mohli dostudovat. Ministerstvo ve středu uvedlo, že by měla být v říjnu či listopadu vypsána přijímací řízení, po kterých by úspěšní uchazeči mohli nastoupit do škol v letním semestru.

Prohlubující se krize UJAK. Rektor místo do učitelů investoval do bytů

Okamžitý přechod studentů UJAK na veřejné vysoké školy není podle ministerstva možný, což ukázala právní analýza. „Z hlediska zákonných předpisů i organizace celého procesu je prakticky nemožný a týkal by se jen malého počtu studentů UJAK v neučitelském studijním oboru,“ uvedlo ministerstvo.

Další studenti, kteří nevyužijí ani možnosti dostudování v některém ze studijních programů akreditovaných na UJAK, ani možnosti nastoupit k dokončení studia v letním semestru, se budou moci přihlásit ke studiu v řádném termínu na příští akademický rok. Celý postup, jak studentům pomoci, by měli děkani pedagogických fakult projednat v příštích dvou dnech.

Studenti UJAK vyrazili protestovat do ulic proti rozhodnutí Akreditační komise

Speciální pedagogiku na UJAK podle dřívějších informací studuje zhruba 700 studentů, z nichž je většina pedagogů doplňujících si kvalifikaci. Studenti však dosud zastávají jiný názor než ministerstvo školství. Většina chce dostudovat na této soukromé vysoké škole, nechce tak dělat přijímačky a přejít na veřejnou vysokou školu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!