Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prohlubující se krize UJAK. Rektor místo do učitelů investoval do bytů

Česko

  9:56
PRAHA - Akreditační komise neprodloužila Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) akreditaci oboru speciální pedagogiky. Rektor a majitel univerzity Luboš Chaloupka totiž místo investic do Kvalifikovaných pedagogů nakupoval byty za deset milionů korun.

Rektor a majitel UJAK Luboš Chaloupka foto:  Michal Šula, MAFRA

Rektor a majitel UJAK Chaloupka v sobotu podpořil demonstranty, kteří se sešli před budovou ministerstva školství. Důvodem protestů bylo rozhodnutí Akreditační komise, která nechce prodloužit akreditaci oboru speciální pedagogiky. Rozhodla tak kvůli nedostatečné kvalifikaci přednášejících. Se zprávou přišel server iDNES.cz

Studenti UJAK vyrazili protestovat do ulic proti rozhodnutí Akreditační komise

Chaloupka však místo shánění pedagogů investoval do realit. Jen za letošní rok se jedná o částku přes deset milionů korun. První koupě proběhla v únoru, necelé tři týdny po oznámení, že komise zvažuje odebrat UJAK označení vysoké školy. Chaloupka koupil byt vedle žižkovského parku parukářka za 5,3 milionu korun. Další byt koupil v červenci za 5,5 milionu.

Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského protestují

Nejedná se přitom o první koupi nemovitostí, kterou Chaloupka provedl. Už v roce 2006 koupil vilu za 26 milionů a před pěti lety za 105 milionů koupil hotel Aramis. Společnost Aramis Praha, která hotel provozuje, Chaloupka vlastnil. Později však společnost přenechal svému synovi Lukášovi.

Chaloupka založil UJAK v roce 2001. Za tu dobu se z Univerzity Jana Amose Komenského stala největší soukromá škola v Česku. Za poslední dva roky byl čistý zisk vysoké školy 351 milionů korun. Chaloupka si podle serveru Motejlek.cz jen do roku 2010 vyplatil z kont UJAK téměř tři čtvrtě miliary korun.

V dobách svého největšího rozmachu ji navštěvovalo až deset tisíc studentů. Průměrné školné činí 25 000 korun za semestr. To je padesát tisíc korun ročně. V současné době navštěvuje UJAK asi pět tisíc studentů.