Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitel pražské školy, který dal pohlavek drzému žákovi, sám rezignoval

Miroslav Koranda, bývalý ředitel ZŠ Glowackého v Praze 8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Koranda, bývalý ředitel ZŠ Glowackého v Praze 8. | foto: MAFRA

PRAHA Ředitel Základní školy Glowackého, jehož případ projednávala městská část Praha 8, v úterý rezignoval. Lidovým novinám to oznámil místostarosta Prahy 8 Matěj Fichtner. „Pan ředitel oznámil Městské části Praha 8 jako zřizovateli Základní školy Glowackého, že se vzdává funkce,“ uvedl Fichtner, který případ dále odmítá komentovat.

Koranda měl být odvolán kvůli pohlavku, který v dubnu uštědřil drzému žákovi. Verdikt měla radnice vyslovit už před dvěma týdny, na nátlak rodičů i žáků, kteří proti odvolání ředitele uspořádali demonstraci, své rozhodnutí odložila s tím, že o případu bude hlasovat ve středu.

„Rezignoval jsem k 30. červnu 2016. Nevydržel jsem ten tlak, navíc jsem měl informace, že bych byl stejně odvolán,“ řekl v úterý večer Miroslav Koranda LN.

Kolegové ze Základní školy Glowackého zatím o Korandově rezignaci nevědí. „Ředitel Koranda se psychicky zhroutil. Do školy nedochází, o jeho rezignaci nic nevíme,“ řekl Lidovým novinám učitel Zdeněk Vaňouček, který stejně jako všichni jeho kolegové podepsal petici za Korandovo setrvání ve funkci.

Byl to úlet?

Za svého kolegu se postavili i ostatní ředitelé škol z Prahy 8, kteří na jeho podporu sepsali otevřený dopis adresovaný radním. Korandy se v pondělí zastala i ministryně školství Kateřina Valachová, podle níž jsou učitelé přetížení a není divu, že některému z nich „ujede ruka“.

„Já i celý učitelský sbor si myslíme, že je to přehnané. Pan ředitel má podporu nejen nás kantorů, ale i drtivé většiny rodičů,“ říkal v září o případu učitel Základní školy Glowackého Zdeněk Vaňouček. Koranda je podle něj vynikající pedagog a s dětmi neměl nikdy potíže. Políček drzému žákovy byl prý mimořádný úlet vyvolaný vypjatou situací.

Radní Prahy 8 však měli jiný názor. „Nebyl to ojedinělý případ, ředitel Koranda své žáky častoval urážkami a ponižoval. Navíc nešlo o běžný pohlavek. Chlapce udeřil tak, že mu spadly brýle a rozbily se,“ tvrdil zastupitel Tomáš Němeček, který při jednání zastupitelstva hlasoval stejně jako většina jeho kolegů pro ředitelovo odvolání.

Zarudlé ucho

„Pan ředitel musel během hodiny matematiky opustit třídu kvůli rvačce v jídelně, kterou učitelky nezvládaly. Třídě zatím zadal početní příklady. Když se vrátil, skupinka chlapců zlobila a na zadaných úlohách nepracovala. Poté, co je marně napomínal, řekl, že se chovají jako blbci. Jeden z nich na jeho slova zareagoval větou: od tebe to sedí,“ popsal výchovný poradce Základní školy Glowackého Martin Slabý, jak vůbec k incidentu došlo. Místo napomenutí dostal chlapec pohlavek.

Podle slov jeho matky ne jen tak ledajaký. Ve stížnosti podané Městské části Praha 8 uvedla, že syn po ráně neslyšel na jedno ucho a musel být tentýž den vyšetřen na ORL. V materiálech, které mají Lidové noviny k dispozici, je i lékařská zpráva. O ztraceném sluchu v ní sice není řeč, ucho však měl chlapec údajně zarudlé ještě v době vyšetření.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...