Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec těžařství v Česku

Česko

Česku hrozí další arbitráže.

Těžaři mluví o desítkách miliard korun. Novela horního zákona totiž počítá s utlumováním těžby surovin.

PRAHA Pokud novela horního zákona v listopadu projde parlamentem, zažalují zahraniční majitelé tuzemských dolů český stát o miliardy korun. Tvrdí to těžaři, kteří kritizují především návrh odpisu zásob těžebních ložisek. Novela vylučuje rozšiřování stávajících lokalit.

„Je jasné, že zahraniční majitelé dolů budou po státu požadovat finanční náhrady,“ řekl Pavel Kavina, analytik nerostných surovin z ministerstva průmyslu a obchodu.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako předkladatel novely ale tyto argumenty rezolutně odmítá. „Všechny firmy při vstupu na český trh musely vědět o územních limitech těžby, které se od roku 1991 nezměnily. S touto znalostí věcí u nás těžily. Možnost arbitráží proto vylučujeme,“ konstatoval mluvčí MŽP Jakub Kašpar.

Odborníci uvádějí, že vláda bude mít možnost odepsat až sto ložisek zásob za rok. Přitom v České republice je zhruba devět set dolů. „Likvidace těchto lokalit bude stát miliardy korun,“ uvedl nezávislý odborný poradce Josef Luks.

Kašpar ale upozorňuje, že prolomení těžebních limitů by vedlo k další devastaci přírody. „Navíc ze závěrů Pačesovy komise (nezávislá energetická komise) jasně vyplývá, že Česko by se mělo orientovat na úspory,“ dodal Kašpar.

Podle těžařů ale novela přinese likvidaci firem a propouštění zaměstnanců. „Důsledky pocítí především oblasti s i tak vysokou nezaměstnaností, jako jsou severní Čechy a severní Morava,“ vysvětlil František Nekola, místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu.

Předseda představenstva Těžební unie Petr Lorek se domnívá, že stát bude muset na své náklady zajistit sanaci a revitalizaci odepisovaných ložisek.

Novela zavádí roční lhůtu, do které musí firma dodat veškerou dokumentaci. Ta je potřebná k provedení odpisu. Za nedodržení této lhůty bude společnostem hrozit pokuta ve výši až dvacet milionů korun.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!