Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Konec vrtačky. Nastupuje laser

Česko

Bojíte se vrtačky? Zubní kaz si můžete nechat odstranit pomocí laseru. Ten postižené místo navíc i vysterilizuje. Ošetření kazu vás ale vyjde na několik tisícovek.

Dříve si lidé nedokázali představit, že se jednou budou zuby plombovat nejen amalgámem, ale i fotokompozitní pryskyřicí, tedy bílou výplní. Dnes si naproti tomu řada z nás nedokáže představit, že lze zubní kaz ošetřit bez použití vrtačky. A přitom to možné je. Místo vrtačky lze totiž použít laser.

„Stomatologický laser pracuje stejně jako jiné lasery na principu vysílání koncentrovaných paprsků světla, které je polarizované, koherentní a má přesně určenou vlnovou délku. Zjednodušeně řečeno, stomatologický laser způsobuje odpaření té tkáně, na kterou je zaměřen. Laserové paprsky jsou pohlcovány vodou obsaženou ve tkáni, která se odpaří, expanduje, tím vznikne v okolí velký tlak a ten teprve odstraní požadovanou tkáňovou substanci,“ vysvětluje princip doktor Richard Suda, zubní lékař pracující v International Clinic of Prague. Právě na této klinice Kavo Key Laser používají. Dále tu mají k dispozici i diodový laser - Diagnodent, jímž lze zjistit odvápnění zubní skloviny, které často předchází vzniku zubního kazu.

Kavo Key Laserem lze ošetřit jak povrchové, tak hluboké kazy. Je jedno, zda jsou ve stoličce nebo třeba v zadní části předních zubů. „I při preparaci v těsné blízkosti nervu má na něj laser jen minimální negativní účinky. Procento zánětů zubní dřeně je po laserovém ošetření minimální,“ informuje doktor Suda. V případě, že se kaz udělá pod amalgámovou plombou, je ale potřeba plombu nejprve pomocí vrtačky odstranit. Bílou výplň lze však odstranit pomocí laseru.

Laser odpaří jen postiženou část zubu a zbytek vysterilizuje Jakmile je postižená část zubu odpařena, laser přestane působit, neboť na místě už zůstala jen tkáň zdravá. A na tu laser díky zpětné vazbě nepůsobí. Nemusíte se tedy obávat, že zbytečně přijdete i o zdravou část zubu jako při použití vrtačky. Ta totiž musí odebrat i velký objem zubní substance, aby kaz zničila.

Pokud je ale zub stále poškozen a lékař už by za normálních podmínek přestal vrtat, laser zbylou postiženou tkáň odpaří. Nemusíte se tedy obávat, že by vám v zubu třeba jen nepatrná část kazu zůstala. „Díky laseru se snižuje riziko recidivy.“ říká doktor Suda. Důvodem, proč je pravděpodobnost recidivy téměř nulová, je ale také ta skutečnost, že laser vzniklý defekt zároveň i vysterilizuje, takže se na místě nenachází téměř žádné choroboplodné zárodky. A na rozdíl od vrtačky po sobě laser nezanechá v zubu mikrotrhliny. Vzniklou dutinu je ale potřeba stejně jako po použití vrtačky zaplombovat a je také nutné si zub i nadále pečlivě čistit.

Laserem lze také zvýšit úspěšnost léčby paradentózy Laserem lze vyléčit nejen kazy, ale lze jím odstraňovat i poddásňový zubní kámen při léčbě paradentózy nebo provádět jednoduché chirurgické výkony, jako například operaci retních uzdiček, odstranění fibromů nebo plastickou operaci dásní.

Stejně jako při odstranění zubního kazu i při ošetření paradentózních dásňových kapes zpětná vazba signalizuje, jestli je pod dásní ještě přítomen zubní kámen, či nikoliv. „Výhodou je opět sterilizace, takže ošetření paradentózy laserem má vyšší účinnost,“ říká doktor Suda. Přibližně během dvou hodinových návštěv vám tak lékař může výrazně přispět k vyléčení paradentózy. Při chirurgických výkonech je po použití laseru snížená pravděpodobnost pooperačních bolestí a otoků, snížené krvácení. Často odpadá nutnost šití a snižuje se kontrakce jizev.

„Při ošetření laserem je třeba jen minimální množství anestézie, v některých případech není znecitlivění nutné vůbec,“ říká dále Richard Suda. „Odpadají vibrace, hluk či tlak a ošetření je tak pro pacienta velmi komfortní,“ dodává.

Ošetření zubů a dutiny ústní pomocí laseru má však proti klasickým metodám jednu nevýhodu -tou je samozřejmě cena. Ošetření si musíte zaplatit v plné výši, zdravotní pojišťovny na takové nadstandardní výkony nepřispívají. Ošetření kazu vás vyjde na 3200-6000 korun, kompletní poddásňová laserová kyretáž, tedy ošetření paradentózy, stojí na klinice 28 000 korun.

Díky sterilizaci se po ošetření zubního kazu laserem nenachází na postiženém místě téměř žádné choroboplodné zárodky. Vzniklou dutinu je ale potřeba stejně jako po použití vrtačky zaplombovat.

O autorovi| Barbora Minksová, redaktorka LN

Autor: