Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavel podpořil Moldavsko v cestě do EU, Sanduová věří ve vítězství demokracie

ilustrační snímek foto: ČTK

Prezident Petr Pavel po jednání s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou na Pražském hradě vyjádřil Moldavsku podporu v cestě do Evropské unie. Evropa musí podle něj být jednotná, aby v Moldavsku i dalších zemích nedostávaly prostor státy, které je chtějí rozvracet a destabilizovat. Sanduová poděkovala za českou podporu v rozvojové spolupráci i v podpoře evropské integrace Moldavska.
  10:57aktualizováno  17:10

Přístupové rozhovory s unií jsou podle Pavla vždy „dvousměrnou silnicí“. „Úspěch závisí na tom, jak si strany jdou naproti. Ze strany ČR je plná podpora, aby Moldavsko bylo přijaté do EU co nejdříve. Pokud se bude dařit splňovat složité legislativní i jiné úkoly tak, aby ekonomika a sociální systém byly sladěné, považuji za realistický termín 2030,“ uvedl Pavel.

Pozváním Sanduové do Prahy chtěl Pavel vyjádřit jednoznačnou podporu stabilitě Moldavska a jeho prozápadního směřování v nelehké situaci, kdy na sousední Ukrajině vede Rusko agresivní válku. „Moldavsko samo je cílem velice silného destruktivního působení ze strany Ruské federace,“ řekl Pavel. Na mapě Evropy podle něj nesmí být místa, kam mohou země bojující proti demokracii napřít své úsilí a získávat tam díky rozvracení a destabilizaci laciné body.

Česko může být podle Pavla nápomocné v integračním procesu. „Můžeme sdílet naše zkušenosti a radit, kde si dát pozor. Aby si nenabíhali tam, kde jsme si nabíhali my,“ uvedl. Sanduová ocenila českou pomoc v oblasti rozvojové spolupráce i integrace do EU. Česko podle ní dokáže pomoci Moldavsku vždy v nejsložitějších situacích, zopakovalo se to i v rámci dění kolem ruské invaze na Ukrajinu. „Moldavsko si našeho vztahu s ČR váží, díky němu máme větší možnosti,“ uvedla.

Vyzdvihla také důležitost vzájemného obchodu. Zmínila například, že Česko je v Evropě třetím nejvýznamnějším trhem při exportu moldavského vína. Sanduová ve vzájemném obchodě velký potenciál, pro české firmy se podle ní nabízí v Moldavsku řada investičních příležitostí. Pavla pozvala na návštěvu Moldavska.

Sanduová se v pondělí sešla také s předsedy obou parlamentních komor a s premiérem Petrem Fialou (ODS). S Fialou měla jednat o perspektivě členství Moldavska v EU, o obranně-průmyslové spolupráci i o možnostech hospodářské spolupráce v energetice a dopravní infrastruktuře.

Forum 2000

Pavel i Sanduová vystoupili dnes také na konferenci Forum 2000. Pavel se Sanduovou svými projevy zahájili plenární zasedání 27. ročníku.

Český prezident mimo jiné řekl, že zkušenosti s dezinformacemi a hybridním válčením ukazují, že demokracie je zranitelná a nelze ji brát za samozřejmou. Uvedl, že debatu a rozhodování založené na faktech neustále narušují narativy založené na lžích, rychlém šíření dezinformací a podněcování k nenávisti.

„To je extrémně nebezpečné. Nejen tím, že to narušuje soudržnost naší společnosti, která je založená na vzájemném respektu a důvěře v právní stát. Z dlouhodobého hlediska to totiž podkopává také naši bezpečnost a prosperitu,“ řekl.

Moldavská hlava státu řekla, že nepochybuje o tom, že její země v boji o demokracii uspěje. Děkovala také za podporu při snaze vstoupit do EU. Hosty konference byli také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), portugalský ministr zahraničí João Gomes Cravinho nebo předsedkyně ukrajinského parlamentního výboru pro integraci do EU Ivanna Klympush-Tsintsadzová.

Konference s podtitulem „Za demokratický řád světa“ potrvá do úterý. „Hlavním tématem diskuzí bude hledání způsobů, jakými mohou demokracie čelit společným výzvám v souvislosti s globálním růstem autoritářství a také jak co nejúčinněji posilovat vzájemnou spolupráci,“ uvedl Filip Šebek z Fora 2000.

Podle něj je letos v programu téměř pět desítek diskuzí a workshopů, ve kterých nebudou chybět témata globální bezpečnosti, vlivu Ruska a Číny v Africe, lokálního extremismu nebo dopadu nejnovějších technologií na fungování demokracie.

Prostor bude podle Šebka věnován také situaci na Ukrajině. „V této souvislosti se uskuteční druhý ročník Fóra pro Ukrajinu pořádaného ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí ČR, které se bude zabývat poválečnou budoucností Ukrajiny v srdci evropského a světového demokratického společenství,“ sdělil Šebek.

U zrodu konference stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Záměrem zakladatelů tradice bylo poskytnout prostor osobnostem z různých oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Celou akci je možné sledovat zdarma online na stránkách nadace Forum 2000, program je v anglickém jazyce.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...