Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Senát po dlouhé rozpravě schválil konsolidační balíček. K podpisu ho dostane prezident

Ministr financí Zbyněk Stanjura se zdraví s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. (8. listopadu 2023) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Senát Parlamentu České republiky ve středu na své osmnácté schůzi projednal a po mnoha hodinách nakonec schválil vládní konsolidační balíček, který má v příštích dvou letech má zlepšit rozpočet celkem o 150 miliard korun. Pro hlasovalo 53 senátorů, proti deset. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v proslovu před senátory prohlásil, že jde o kompromis všech pěti vládních stran. Nyní ho dostane k podpisu prezident Petr Pavel.
  9:08aktualizováno  18:17

Pokud by chtěl prezident balíček vetovat, má na to lhůtu 15 dní. Prezident už dříve vládní snahu o konsolidaci veřejných financí uvítal. Pro schválení balíčku hlasovalo 53 ze 74 přítomných senátorek a senátorů. Zapotřebí bylo 38 hlasů.

Protože Senát předlohu schválil, nehlasoval už o návrhu na zamítnutí, který vznesl klub ANO a SOCDEM, ani o pozměňovacích návrzích. Senátoři dnes debatovali o předloze asi sedm hodin. Řada z nich měla k předloze výhrady a někteří navrhovali úpravy. Ministr financí ujišťoval senátory o tom, že balíček nepřinese dramatické dopady, jak se někteří jeho kritici obávají.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) je přijetí balíčku nutné, protože Česko si už nemůže dovolit „utrácet více, než si vydělává“. Výhrady má například ke zvýšení byrokracie, které s sebou nesou některé bodů balíčku, například ten u benefitů od zaměstnavatelů.

Jiný názor má Vystrčil také na daň z tichého vína. „Je to alkohol jako každý jiný, mělo by být zdaněné stejně jako ostatní alkoholické nápoje,“ myslí si Vystrčil. Návrh však i přes dílčí výhrady senátoři podle jeho názoru podpořil. Ministr financí podle něj udělal pro přijetí balíčku senátory maximum a vysvětloval jim všechny problematické body. „Kdyby bylo na něm, šetřil by ještě mnohem více,“ přiblížil jednání s ministrem Vystrčil.

Předseda senátního hospodářského výboru Miroslav Plevný (STAN) na schůzi uvedl, že se zatím nepodařilo vyvrátit všechny obavy, které návrh vzbuzuje. Senát by proto měl podle něho přijmout doprovodné usnesení, podle něhož by ministerstva měla případně navrhnout úlevy u zaměstnaneckých benefitů, přijmout opatření na ochranu energeticky náročného průmyslu nebo snížit daňové sazby u balené minerální a kojenecké vody.

Bitva o tiché víno i vložky

Senátor Michael Canov (SLK) navrhoval zachovat podíl obcí a krajů na výnosu z daní tak, aby se obcím nesnížil z 25,84 na 24,92 procenta a krajům o dvě setiny na 9,76 procenta. Balíček za snížení podílu nechává obcím výnos daně z nemovitostí, kde se sazby zvyšují v průměru o 80 procent.

Petr Vícha (ČSSD) požadoval zachování dotací na budování protipovodňových opatření a výjimky na zdanění plynu pro výrobu skláren, železáren a sléváren. Přiznal ale, že balíček bude schválen beze změn.

Stejného názoru byl i předseda senátorského klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska, který navrhoval zdanění tichého vína pro velké vinařské firmy. Spotřební daň by měla podle Lásky činit 1170 korun za hektolitr, tedy polovinu sazby na šumivá vína. Výnos by byl 1,5 až dvě miliardy ročně a týkal by se až 70 procent dovážených zahraničních vín.

Proti se postavil mikulovský senátor Rostislav Koštial (ODS), označil to za „podpásovku“ na vinaře. Podotkl, že nulovou spotřební daň mají prakticky všechny vinařské státy Evropy. Výběr daně by podle Koštiala stál tolik, kolik by činil její výnos. Uvedl, že 28. listopadu se má sejít pracovní skupina na ministerstvu zemědělství, která má o případném způsobu zdanění vína jednat.

Výnos by podle pirátské senátorky Adély Šípové mohl vynahradit propad příjmů v důsledku dalšího návrhu na snížení DPH na jednorázové dětské pleny a menstruační pomůcky. Senátorka názorně demonstrovala kolegům, jak vypadají menstruační vložky, kalhotky a kalíšek.

Šípová odhadla dopady snížení sazby u menstruačních pomůcek na zkrácení příjmů rozpočtu o 300 až 400 milionů korun v případě menstruačních pomůcek a na 400 milionů korun v případě plen.

ANO navrhlo zamítnutí

Opoziční ANO podle očekávání navrhlo v Senátu zamítnutí konsolidačního balíčku. Předseda senátorů ANO a SOCDEM Miroslav Adámek to navrhl po čtyřech hodinách dnešního projednávání. Zdůvodnil to mimo jiné pochybnostmi o tom, že přijímaná opatření budou mít vládou deklarovaný pozitivní dopad.

„Neměli bychom pouštět něco, o čem nejsme úplně přesvědčeni, že bude mít pozitivní dopad do veřejného prostoru,“ vyzval své kolegy Adámek a doplnil, že chce zachovat uplatnění daňové slevy na manžela či manželku, které se stará o dítě do tří let věku nebo o postižené dítě do deseti let věku. Vyčlenit z daňové povinnosti chce i studenty, kteří si přivydělávají na dohodu o provedení práce.

Věra Procházková (ANO) navrhovala zachovat stávající nastavení daně z nemovitostí tak, aby koeficienty mohly nastavovat výhradně obce. Chce také snížit sazbu daně u kojeneckých vody, která podle ní nemá alternativu, a upravit platy soudců a státních zástupců podobně jako ANO ve Sněmovně. Martin Krsek (za SEN 21) požadoval nevázat využití poloviny příspěvku zaměstnancům z Fondu kulturních a sociálních potřeb na důchodové připojištění.

Nezávislá senátorka Daniela Kovářová navrhla úspory ve státním rozpočtu. „Opravdu potřebujeme tolik divadel, výzkumných ústavů nebo muzeí,“ pokládala otázku sama sobě Kovářová. Vypočítala také, že Česko stojí členství ve světových organizacích typu OSN přes 4 miliardy korun.

Konsolidační balíček

  • Vláda si od balíčku, který mění na 65 zákonů, slibuje konsolidaci veřejných financí a snižování strukturálního schodku státního rozpočtu. V příštích dvou letech ho má zlepšit zhruba o 150 miliard korun. Část peněz i úspor má přinést balíček, zbytek představují škrty v pravomoci vlády.
  • Balíček zavádí pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent. V nižší sazbě budou hlavně potraviny včetně kohoutkové vody, do vyšší se přesunou některé služby nebo třeba točené pivo. Knihy budou osvobozeny od DPH. Sazba daně firem se má zvýšit z 19 na 21 procent. V příštích dvou letech vzroste spotřební daň z lihu o deset procent, v dalším roce o pět procent.
  • Balíček znovu zavádí odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců ve výši 0,6 procenta z příjmů. Ruší některé daňové výjimky, například slevu na školkovné nebo na studenta. Omezuje slevu na manželku či manžela bez vlastních příjmů, a to tak, že bude muset pečovat o dítě do tří let věku.
  • Maximální výše státní podpory stavebního spoření se sníží z 2 000 na 1 000 korun. Cena roční dálniční známky se od příštího 1. března zvýší z 1 500 na 2 300 korun a od roku 2025 se bude zvyšovat podle inflace. Nově se zavede možnost jednodenní známky. Většina změn má vstoupit v účinnost od začátku příštího roku.

Výcvik vojáků bude pokračovat

Kromě balíčku Senát projednal ještě prodloužení výcviku ukrajinských vojáků v Česku a prodloužení většiny zahraničních misí českých vojáků pro příští rok, jak to navrhla vláda. Oboje schválil. Rozhodovat ve věci bude ještě sněmovna, jejíž výbor pro obranu v říjnu mise doporučil také schválit.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) senátorům řekla, že prioritou je zajistit podmínky pro pokračování výcviku vojáků z Ukrajiny, která čelí ruské agresi. „Výcvik přispívá k tomu, aby válka skončila co nejdříve, abychom se dočkali vytouženého míru,“ uvedla.

Schválení výcviku a misí podpořilo sedmdesát jedna ze sedmdesáti čtyř přítomných senátorů, přičemž potřeba bylo nejméně čtyřicet jedna souhlasných hlasů. Proti byla pouze senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé), která mluvila o potřebě hájit zájmy ČR a usilovat o mírová řešení. Daniela Kovářová (nezávislá) a předseda senátorů KDU-ČSL Josef Klement se hlasování zdrželi.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...