Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Otrávená voda v řece Bečvě se zastavila v nadjezí v Přerově, o případ se zajímají už i v Rakousku

Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb. foto: MAFRA

Přerov - Kontaminační mrak v řece Bečvě, který způsobil od neděle otravu minimálně dvou desítek tun ryb, se zastavil v nadjezí v Přerově. Důvodem je velká kapacita vodní zdrže. Pravděpodobně zde došlo i k naředění kontaminace, řekla ve středu vpodvečer ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Úseky toku a Bečva nad Přerovem podle inspekce již zaznamenávají mírné oživení rybami. Zdroj znečištění se stále hledá, stejně tak není dosud jasné, o jakou látku jde.
  19:36

„Inspektoři ČIŽP provedli ve středu další sběr čerstvě uhynulých ryb pro provedení patologické pitvy, protože dosavadní výsledky nebyly jednoznačné. O spolupráci při objasnění otravy ryb byla požádána Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, kam byly předány vzorky,“ uvedla mluvčí inspekce.

Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb.
Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb.

Ve čtvrtek se v Přerově podle ní chystá další schůzka všech stran, které ekologickou havárii řeší. „Předpokládá se, že budou k dispozici výsledky laboratorních rozborů, které pomohou s identifikací charakteru znečištění a následně i jeho původce,“ doplnila Nastoupilová.

O situaci už se zajímá také rakouská strana. Mluvčí ČIŽP ve středu uvedla, že se Rakušané obrátili na Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka s tím, zda současná havárie na Bečvě může způsobit přeshraniční přenos kontaminace. Kompetentní by mělo být v této otázce Povodí Moravy, ústav podle ní obdržel informaci o aktuálním zadržení znečištění v Přerově.

Z řeky Bečvy, kterou kontaminovala v neděli neznámá látka, odvezli dosud rybáři do kafilérie dosud 20 tun otrávených ryb. S odklízením stále pokračují, řekl ve středu ČTK Pavel Kocián z Českého rybářského svazu. Znečištění zaznamenali v Bečvě v úseku od Choryně na Vsetínsku po Přerov, jde tak o úsek v délce 38 kilometrů. Podle odborníků zůstala řeka po kontaminaci mrtvá. Podle inspekce kontaminaci způsobila dosud neznámá látka, rozpustná ve vodě, toxická pro ryby, ale na toku nepozorovatelná, další odebrané vzorky testují laboratoře na těžké kovy. Případem se zabývá také policie, padlo i trestní oznámení.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat