Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Kontroverzní Barták odchází z ministerstva financí

Evropa

  10:53aktualizováno  12:06
PRAHA - Exministr obrany Martin Barták končí ve funkci náměstka ministra financí. Ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) vyhověl jeho žádosti o uvolnění z funkce. Oznámil to mluvčí Ondřej Jakob. Barták byl od podzimu loňského roku na neplaceném volnu, protože policie vyšetřuje podezření z korupce.

Bývalý ministr obrany Martin Barták. foto: ČTK

Kalousek požádá ministra spravedlnosti, aby prověřil, proč vyšetřování exministra Bartáka trvá tak dlouho. Průtahy prý mohou být účelové.

Pospíšil věc prošetří
Kalousek se podivil, že vyšetřování trvá tak dlouho a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) chce požádat, aby věc prověřil.

Kalousek minulý týden žádal kvůli údajně předražené zakázce v době českého předsednictví EU demisi ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Čelil kvůli tomu otázkám, proč netrval na Bartákově odchodu z funkce. O Vondrově osudu dnes jedná širší vedení ODS. Barták o uvolnění z funkce požádal v pátek. "Já jsem se pro to rozhodl po zralé úvaze z ekonomických a sociálních důvodů. Nic jiného. V žádném případě to není jakýmkoliv způsobem míněno tak, že bych připouštěl cokoliv z těch obludných, nechutných obvinění na mou osobu," řekl.

ČTĚTE K TÉMATU

Kalousek jeho žádosti vyhověl "s pochopením". Zároveň vyjádřil údiv nad nepřiměřeně dlouhým vyšetřováním Bartákova nařčení.

Kalousek: Dlouhé vyšetřování vyvolává podezření
"Pokud by se jednalo o složité finanční či obchodní operace, ještě bych to chápal. Nerozumím ale tomu, proč půl roku trvá orgánům činným v trestním řízení odpověď na otázku, zda někdo něco řekl či neřekl na jedné recepci," citoval v tiskové zprávě mluvčí Jakob ministra financí.

Podle Kalouska dlouhé vyšetřování vyvolává podezření z účelových průtahů.

"Tato neskutečně dlouhá doba jednak snižuje důvěru veřejnosti ve spravedlnost, ale především měla za následek neférové útoky na Martina Bartáka a celou jeho rodinu," uvedl Kalousek. Barták sám uvedl, že jeho rodina je dlouhodobě vystavována útokům. "Já si nenechám zkazit osobní a rodinný život a to nejcennější, co mám," řekl.

Policie vyšetřuje obvinění, že Barták, který byl tehdy náměstkem ministryně obrany Vlasty Parkanové, údajně počátkem roku 2008 chtěl peníze v souvislosti s armádní zakázkou na nákladní automobily Tatra. Po letech na to upozornil někdejší americký velvyslanec v ČR William Cabaniss.

"Je to pět měsíců a nevypadá to, že by někdo měl tendenci vyšetřování akcelerovat," řekl ke své kauze Barták. Zdůraznil, že je v ní veden jako svědek. "Já se k tomu ale nechci vyjadřovat. Nechci to komentovat. Odpověď je, že nevím," dodal. Není zatím jasné, čemu se bude po odchodu z ministerstva financí věnovat. "Já se musím rozhodnout, jakým směrem, co a jak," řekl muž, který před vstupem do veřejného života pracoval jako neurochirurg.

Vizitka Martina Bartáka

Datum a místo narození: 14. února 1967, Praha.

Vzdělání: Vystudoval 1. lékařskou fakultu UK v Praze (1992), absolvoval stáže na Harvardově univerzitě (USA), Oxfordské univerzitě (Velká Británie) a Hannoverské univerzitě (Německo).

Současná funkce: náměstek ministra financí se zodpovědností za veřejnosprávní kontrolu, audit prostředků z fondů Evropské unie a finanční analytický útvar ministerstva financí; kvůli aféře kolem údajné korupční nabídky v armádním obchodu s Tatrou nastoupil loni v listopadu na neplacené volno.

Předchozí zaměstnání a funkce: V letech 1992 až 2006 pracoval jako neurochirurg v pražské nemocnici Na Homolce, v roce 1996 krátce pracoval v Radcliffově nemocnici v britském Oxfordu. Od roku 2000 byl šest let poradcem místopředsedy ODS Petra Nečase pro otázky bezpečnostní a obranné politiky a v letech 2002 až 2006 také poradcem Nečasova stranického kolegy a šéfa sněmovního bezpečnostního výboru Jana Vidíma. Od září 2006 do května 2009 byl prvním náměstkem na ministerstvu obrany. V květnu 2009 byl jmenován místopředsedou vlády a ministrem obrany dočasného kabinetu Jana Fischera (do vlády jej navrhla ODS), ve funkci zůstal až do července 2010.

Členství a funkce v politických stranách: nestraník.

Ostatní: - Po jmenování vlády Petra Nečase (ODS) se Barták měl původně stát náměstkem ministra vnitra Radka Johna (VV) pro mezinárodní vztahy, John však tuto pozici nakonec zrušil v souvislosti s úspornými opatřeními. Místo Bartákovi poté nabídl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

- Barták bývá kritizován, že během jeho působení na ministerstvu obrany resort uzavřel některé zakázky, které provází podezření z korupce. Barták všechna nařčení odmítá.

Příklady, kdy byl Barták médii kritizován v souvislosti s armádními zakázkami: - Obrněné transportéry Pandur - Smlouvu na dodávku vozidel podepsal na jaře 2009 Barták, tehdy ještě jako náměstek. Cena byla podle médií neúměrně vysoká. Loni v létě začala policie nákup transportérů vyšetřovat kvůli podezření z korupce.

- Transportní letadla CASA-295M - Ministerstvo obrany vybralo letouny CASA bez řádného tendru. Kontrakt byl podepsán 7. května 2009, tedy den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Bartáka do ministerské funkce. Za uzavřením dohody s koncernem EADS a Španělskem údajně stál Bartákův poradce Jan Fulík, kterého Barták později jmenoval svým náměstkem.

- Obrněná vozidla Iveco - Smlouvu na dodávku vozů Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun, podle tisku značně předražené, uzavřelo ministerstvo obrany v prosinci 2009. Obrana vedená ministrem Bartákem plánovala společný nákup se Slováky, díky čemuž se vyhnula nutnosti vypsat výběrové řízení. Slovenská strana ale žádné obrněnce nekoupila.

- Terénní nákladní automobily Tatra - Tatra při zadávání zakázky nezvítězila ve výběrovém řízení, ale byla vybrána přímo s odůvodněním, že je potřeba podpořit český průmysl. Kontrakt provázela podezření z nestandardních postupů některých aktérů. Bývalý velvyslanec Spojených států v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss loni v listopadu řekl MfDnes, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou.

- Obrněné vozy Dingo - Obchod, který se uskutečnil rovněž bez výběrového řízení, byl kritizován mimo jiné proto, že armáda měla údajně možnost vybrat levnější a kvalitnější stroje a navíc za Dinga údajně zaplatila víc než například Německo. Podle MfDnes v tomto případě naznačil bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva, že za obchodem stojí někdejší ministr Barták.

- Obchody s firmou MPI Group - Loni v květnu napsaly Hospodářské noviny, že poté, co Barták nastoupil na ministerstvo obrany, začala s armádou ve velkém obchodovat firma jeho známého zbrojaře Michala Smrže MPI Group.

Podle HN dodala po Bartákově nástupu armádě zboží za 850 milionů korun a většina nákupů se uskutečnila bez otevřené soutěže.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...