Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Kontroverzní náměstek na obraně posílil

Česko

PRAHA/BRATISLAVA Z bláta do louže. I tak někteří mluví o počínání ministra obrany Alexandra Vondry. Poté co vyhodil náměstka Jaroslava Kopřivu (KDU-ČSL) kvůli zjištění MF DNES, že chtěl po firmě Patria provizi za zakázku, svěřil jeho pravomoci náměstkovi pro zahraničí Janu Fulíkovi.

Ten za českou stranu domlouval nákup letounů CASA bez tendru. Tedy i výměnu jednoho španělského stroje za pět českých nepotřebných bitevníků L-159, které ale nyní Španělé nechtějí.

V situaci, kdy Vondra čistí své ministerstvo, vypadá jeho poslední krok nelogicky. „Na základě hodnoticí zprávy o minulých a současných obchodech rozhodnu o dalším postupu,“ vysvětlil ministr LN.

Fulík se letos v květnu zúčastnil s Jaroslavem Kopřivou zbrojního veletrhu IDEB, kde došlo k prvnímu setkání se zástupci finské firmy Patria. Odmítá však, že by i on jednal o smyšleném nákupů minometů Nemo. „Žádných jednání Jaroslava Kopřivy se zástupci společnosti Patria jsem se nezúčastnil,“ brzdí další spekulace.

Pavel Severa (TOP 09), který měl podle Kopřivy dotáhnout zakázku na ministerstvu do konce, se včera vzdal své nominace na post generálního sekretáře strany, ale obvinění odmítá. Ministr financí Miroslav Kalousek se jej ještě předtím zastal. „Jsem informován o řadě lobbistů, kteří chodí po Praze a vyprávějí, že dokážou cokoli domluvit s Vondrou. Mám snad z toho vinit Alexandra Vondru? Samozřejmě nemohu,“ řekl Kalousek pro iDNES.cz.

Kalousek se včera také ohradil proti slovům Petra Nečase o vzniku korupční chobotnice na ministerstvu obrany už v 90. letech. Připomněl, že tam v té době byl nejen on sám, ale náměstkem byl rovněž Nečas.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) následně TOP 09 vyzval, aby skandál veřejně vysvětlila. Strana Karla Schwarzenberga by podle Sobotky měla přijmout odpovědnost za působení Kopřivy na ministerstvu.

Slováci na iveca nemají Minomety Nemo měla podle Jaroslava Kopřivy koupit česká armáda bez tendru. To jde jen ve chvíli, kdy se jedná o společný projekt několika zemí. Česká armáda s tím má zkušenost. Praha a Bratislava loni uzavřely memorandum, jehož cílem má být vytvoření společných vojenských jednotek v Afghánistánu.

Obě země si pro ně chtěly koupit obrněné vozy Iveco. Česká strana devadesát za 3,6 miliardy, Slovensko jen čtyřicet.

Podle zjištění LN se ale slovenská část obchodu vůbec nerozběhla. „Máme podepsanou smlouvu, ale Slováci si zatím nic nekoupili,“ potvrzuje Jiří Lojan ze zprostředkovatelské společnosti Praga-Export. „Vzhledem k ekonomické situaci zatím memorandum neplníme,“ říká mluvčí slovenského ministerstva Richard Šümeghy.

Nákup tak budí podezření a připomíná kritizovanou zakázku na prvních devatenáct vozů Iveco pro českou armádu, která proběhla bez soutěže.

***

KDO PROŠEL MINISTERSTVEM OBRANY

Mnoho z politiků, kteří působili významných pozicích

Petr Nečas

premiér

na ministerstvu obrany

působil jako první náměstek

mezi lety 1995 až 1996

Miroslav Kalousek

ministr financí

v letech 1993 až 1998 zastával

post ekonomického náměstka

Vlasta Parkanová

místopředsedkyně sněmovny

ministryní obrany byla

v letech 2007 až 2009

na ministerstvu obrany, zůstalo i nyní ve

Martin Barták

náměstek ministra financí

ministr obrany v letech 2009 až 2010

Karel Kühnl

český velvyslanec

v Chorvatsku

ministrem obrany

byl v letech 2004

až 2006

Pavel Severa

adept na generálního

sekretáře TOP 09

v roce 2002 až 2003

byl náměstkem

ministra obrany

Jiří Šedivý

šéf komise, která má pro Alexandra Vondru

připravit novou koncepci české armády

ministrem obrany byl v letech 2006 až 2007

Autor: