Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kontroverzní Oresteia otevře festival v Plzni

Česko

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni v roce výročí pádu železné opony nabídne díla mladých tvůrců ze střední Evropy narozených v 70. a 80. letech, kteří se etablovali po roce 1989 a dnes jim v divadle patří značný prostor.

PRAHA Letošní Divadlo otevře 9. září provokativní inscenace polského režiséra Jana Klaty, tvůrce, který je znám kontroverzními interpretacemi klasiky, v nichž reflektuje složitost polské minulosti i současnosti. V Plzni se představí Aischylovou Oresteiou, kterou režíroval ve Starém Teatru v Krakově.

Festival uvede 6 zahraničních a 15 českých scén. „Snažíme se ukázat nejpodstatnější změny středoevropského divadla za posledních dvacet let. Ne ale uvedením inscenací o změnách režimu, nýbrž uvedením aktuálních inscenací, jejichž mladí tvůrci patří k nejvýznamnějším ve své zemi,“ uvedl ředitel přehlídky Jan Burian. Zdůraznil také, že festival mění svou mediální podobu. Nyní vznikají televizní spoty a festival podpořila i plejáda osobností – Václav Havel, Zdeněk Svěrák, Olga Sommerová, Eva Holubová, Josef Abrhám, Aleš Březina, Jiří Suchý či Miroslav Krobot. Ti všichni také podle Buriana ve spotech vystoupí.

„Naše dramaturgie chce zachytit posun v poetice, který za dvacet let nastal, a vzhledem k tomu, že jsme se vždy soustředili na země Visegrádu, předkládáme stav v této oblasti,“ řekla dramaturgyně přehlídky Kamila Černá.

Mezi zahraničními scénami figuruje tradičně maďarské divadlo Katona József Színház, které nabídne absurdní hru Alexandra Vveděnského Vánoce u Ivanovových, další maďarská scéna přijede z rumunské Kluže (Kolozsváru) a nabídne Born for Never – adaptaci díla Imreho Kertésze Kaddiš za nenarozené dítě žije v režii významného tvůrce Gábora Tompy. Inscenace se objeví i na letošním festivalu v Avignonu. Dalším polským hostem bude Teatr Bagatela s inscenací Othella. Slováky zastoupí Divadlo Andreje Bagára z Nitry s inscenací hry Boženy Slančíkové-Timravy Vše pro národ. Podle Černé jde o příklad moderního pojetí klasiky.

Letošní zvláštností je divadlo z Libanonu. Autor, režisér i herec v jedné osobě Rabih Mroué z Bejrútu uvede Hledání ztraceného zaměstnance, které má blízko k dokumentárnímu divadlu. Zahraniční představení budou opatřena českými titulky. Českou část programu tvoří to nejlepší ze sezony – vedle Odcházení z Jihočeského divadla Martina Glasera tu bude Steigerwaldova hra Políbila Dubčeka v režii Viktorie Čermákové, brněnský Hamlet Jana Mikuláška, ale i cimrmanovské České nebe.

Festival trvá od 9. do 13. září, pak na něj opět naváže epilog zahrnující čtyři pražské inscenace. Vstupenky budou v prodeji od 24. srpna. Další informace na

***

www.festivaltheatre.cz.

Autor: