Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
28. srpna 2016 18:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konvička se ukázal jako magor, zhodnotil Zeman ‚show‘ na Staroměstském náměstí

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci k reorganizaci policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci k reorganizaci policie. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman se vymezil proti extremistovi Martinu Konvičkovi. Podle něj se Konvička „ukázal jako magor“. S částečnou kritikou islámu ale Zeman souhlasí. Prezident tak komentoval fingovaný útok islamistů na Staroměstském náměstí, který má na svědomí skupina kolem Konvičky.

Dále Zeman pro radio Frekvence 1 popsal detaily svého rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při její čtvrteční návštěvě v Praze. A vyjádřil se opět i na adresu možného prezidentského kandidáta Michala Horáčka.

Zeman řekl, že ho akce konvičkovců ani nepobavila, ani nerozčílila. „Pan Konvička se podle mě ukázal jako magor. S částečnou kritikou islámu ale souhlasím,“ podotkl prezident, který akci považuje stejně jako dávný čin skupiny Ztohoven, jež do vysílání ČT propašovala atomový výbuch, za šíření poplašné zprávy.

„Hosty také neposíláte na oběd k sousedům“

Zeman v rozhlasovém pořadu blíže popsal čtvrteční setkání s kancléřkou Merkelovou na Pražském hradě. „Jako jednu z prvních vět jsem jí řekl, že když si pozvete hosta k sobě domů, neposíláte ho na oběd k sousedovi,“ řekl Zeman. Prezident tak narážel na téma kvót na přerozdělování uprchlíků. Podle Zemana se Merkelová jen pousmála a začala mu vysvětlovat nutnost vyrovnat uprchlickou vlnu.

S kancléřkou pak Zeman probíral, jak zavřít hranice Unie, co dělat v Řecku a co v Itálii a jak utěsnit hranici v Makedonii a Bulharsku. Podle Zemana by byla nuda, kdyby se s kancléřkou ve všech závěrech shodoval. Merkelová to prý akceptovala. „Kvóty byly naprostý nesmysl. Každý někdy může udělat chybu, ale ta chyba se má přiznat,“ řekl.

Zeman také řekl, že kdyby se s Merkelovou ve všem shodli, byla by to nuda. Dodal také, že zastává stanovisko, aby v Česku nebyl přijat ani jeden uprchlík do konce roku. Ve stejném duchu mluvil v neděli i ministr vnitra Milan Chovanec - více ZDE.

„Horáčka mi stále nikdo nepředstavil“

Zeman v rozhovoru taktéž zmínil, že stále nebyl poučen o tom, kdo je to Michal Horáček. Reagoval tak na své starší vyjádření, kdy tvrdil, že Horáčka nezná. „Svět populární hudby není mým světem,“ podotkl Zeman. „To, že mám rád skupiny ABBA a Beatles neznamená, že se v hudbě nijak zvlášť orientuji. Navíc já oceňuji hlavně melodii a pan Horáček je textař,“ držel se Zeman zarytě poněkud dětinských argumentů.

Na výzvu, aby si některé texty poslechl, reagoval Zeman slovy: „Já si tedy jednu desku poslechnu, ale je to pro mě ztráta času.“

O případné prezidentské kandidatuře Zeman řekl, že rozhodnutí padne v březnu. „I kdybych se rozhodl kandidovat, tak žádnou kampaň dělat nebudu. Voliči mě posoudí podle mé práce,“ prohlásil Zeman.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...