Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konvička se ukázal jako magor, zhodnotil Zeman ‚show‘ na Staroměstském náměstí

Česko

  18:09
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se vymezil proti extremistovi Martinu Konvičkovi. Podle něj se Konvička „ukázal jako magor“. S částečnou kritikou islámu ale Zeman souhlasí. Prezident tak komentoval fingovaný útok islamistů na Staroměstském náměstí, který má na svědomí skupina kolem Konvičky.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci k reorganizaci policie. foto: ČTK

Dále Zeman pro radio Frekvence 1 popsal detaily svého rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při její čtvrteční návštěvě v Praze. A vyjádřil se opět i na adresu možného prezidentského kandidáta Michala Horáčka.

Džihádista Konvička vyděsil ‚Staromák‘. ‚Lidé v panice prchali, skákali přes stoly, děti plakaly‘

Zeman řekl, že ho akce konvičkovců ani nepobavila, ani nerozčílila. „Pan Konvička se podle mě ukázal jako magor. S částečnou kritikou islámu ale souhlasím,“ podotkl prezident, který akci považuje stejně jako dávný čin skupiny Ztohoven, jež do vysílání ČT propašovala atomový výbuch, za šíření poplašné zprávy.

„Hosty také neposíláte na oběd k sousedům“

Zeman v rozhlasovém pořadu blíže popsal čtvrteční setkání s kancléřkou Merkelovou na Pražském hradě. „Jako jednu z prvních vět jsem jí řekl, že když si pozvete hosta k sobě domů, neposíláte ho na oběd k sousedovi,“ řekl Zeman. Prezident tak narážel na téma kvót na přerozdělování uprchlíků. Podle Zemana se Merkelová jen pousmála a začala mu vysvětlovat nutnost vyrovnat uprchlickou vlnu.

Bělobrádek: Merkelová si udělala obrázek o vnitropolitické situaci v Česku

S kancléřkou pak Zeman probíral, jak zavřít hranice Unie, co dělat v Řecku a co v Itálii a jak utěsnit hranici v Makedonii a Bulharsku. Podle Zemana by byla nuda, kdyby se s kancléřkou ve všech závěrech shodoval. Merkelová to prý akceptovala. „Kvóty byly naprostý nesmysl. Každý někdy může udělat chybu, ale ta chyba se má přiznat,“ řekl.

Zeman také řekl, že kdyby se s Merkelovou ve všem shodli, byla by to nuda. Dodal také, že zastává stanovisko, aby v Česku nebyl přijat ani jeden uprchlík do konce roku. Ve stejném duchu mluvil v neděli i ministr vnitra Milan Chovanec - více ZDE.

„Horáčka mi stále nikdo nepředstavil“

Zeman v rozhovoru taktéž zmínil, že stále nebyl poučen o tom, kdo je to Michal Horáček. Reagoval tak na své starší vyjádření, kdy tvrdil, že Horáčka nezná. „Svět populární hudby není mým světem,“ podotkl Zeman. „To, že mám rád skupiny ABBA a Beatles neznamená, že se v hudbě nijak zvlášť orientuji. Navíc já oceňuji hlavně melodii a pan Horáček je textař,“ držel se Zeman zarytě poněkud dětinských argumentů.

Michal Horáček chce kandidovat? Kdo to je? ptal se prý Zeman spolupracovníků

Na výzvu, aby si některé texty poslechl, reagoval Zeman slovy: „Já si tedy jednu desku poslechnu, ale je to pro mě ztráta času.“

O případné prezidentské kandidatuře Zeman řekl, že rozhodnutí padne v březnu. „I kdybych se rozhodl kandidovat, tak žádnou kampaň dělat nebudu. Voliči mě posoudí podle mé práce,“ prohlásil Zeman.

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...