5. června 2016 8:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANKETA: Zeman, Švejnar, Horáček nebo Déczi. Koho byste za prezidenta volili vy?

Miloš Zeman a Jan Švejnar na Mezinárodním finančním fóru v roce 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman a Jan Švejnar na Mezinárodním finančním fóru v roce 2008. | foto: MAFRA

PRAHA Ačkoliv jsou prezidentské volby až za dva roky, už nyní se objevují spekulace, kdo by mohl prezidenta Miloše Zemana vystřídat v roli hlavy státu. Poslední dobou se proto skloňují mezi lidmi jména jako jsou Jan Švejnar, Michal Horáček nebo Jiří Pospíšil. A samozřejmě také Miloš Zeman, který ale svoji případnou kandidaturu ještě neoznámil.

Server Lidovky.cz přináší vizitky možných kandidátů na prezidenta republiky i anketu, koho by ze zmíněných kandidátů chtěli na Pražském hradě vidět čtenáři.

Ing. Miloš Zeman (*1944 Kolín)

Miloš Zeman.

Politická kariéra začala v roce 1968, kdy vstoupil během Pražského jara do komunistické strany. Z té byl však vyloučen už o dva roky později, jelikož nesouhlasil s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy. Aktivně se politice začal věnovat až po sametové revoluci, kdy se stal bezpartijním poslancem. V roce 1992 se stal členem ČSSD a o rok později i jejím předsedou. Ve funkci vydržel až do roku 2001. V roce 1998 vyhrál s ČSSD volby. Toto období je také spojováno s takzvanou opoziční smlouvou. V roce 2003 se neúspěšně pokoušel kandidovat na prezidenta. Po neúspěch se stáhl z politiky. Návrat ohlásil v roce 2012 svojí kandidaturou na prezidenta. Po porážce svého rivala byl Zeman v roce 2013 zvolen prezidentem. Zeman svoji opětovnou kandidaturu zatím nepotvrdil, ale zatím ani nevyvrátil.

Mgr. Michal Horáček Ph.D. (*1952 Praha)

Hudebník Michal Horáček.

Textař, básník, esejista, novinář, antropolog a spoluzakladatel sázkové kanceláře Fortuna Michal Horáček pochází z umělecko-vědecké rodiny. Jeho prastrýcem byl chemik Jaroslav Heyrovský, který obdržel jako první Čech Nobelovu cenu. Horáček, který byl vyloučen ze studia na Univerzitě Karlově, se začal živit jako novinář. Nastoupil do časopisu Mladý svět, kde dělal především rozhovory se zahraničními osobnostmi. S Michalem Kocábem založil v roce 1989 iniciativu MOST, která svedla k jednomu stolu předsedu vlády Ladislava Adamce a pozdějšího prezidenta Václava Havla. V roce 1990 založil Fortunu, díky které se stal miliardářem. Horáček vstoupil ve známost jako textař především díky spolupráci s hudebníkem Petrem Hapkou.

Profesor Jan Švejnar M.A., Ph.D. (*1952 Praha)

Jan Švejnar

Švejnar jde do boje o post prezidenta: Ukončeme už éru Klausů a Zemanů

Profesor na americké Kolumbijské univerzitě Jan Švejnar je celosvětově uznávaným ekonomem. V roce 1970 na výjezdní doložku odcestoval do Švýcarska a odtud poté do USA, kde v roce 1981 získal občanství. Patří mezi uznávané ekonom a je členem výboru navrhovatelů Nobelových cen za ekonomii. Švejnar kandidoval na prezidenta už v roce 2008, kdy jej porazil Václav Klaus. Svoji kandidaturu si zopakoval i v roce 2013, ale poté, co se nedohodl s ČSSD, svoji kandidaturu stáhl.

JUDr. Jiří Pospíšil (*1975 Chomutov)

Jiří Pospíšil.

Právník Jiří Pospíšil získal doktorát v roce 2002 na Západočeské univerzitě v Plzni, se kterou spojil své jméno i nadále. Do politiky vstoupil v roce 1994, kdy se stal členem ODA, ale na politický úspěch si musel počkat až do roku 2002, kdy se, už jako člen ODS, stal poslancem. V letech 2006 až 2009 působil jako ministr spravedlnosti v Topolánkově vládě. Post ministra zastával poté ještě jednou a to v letech 2010 až 2012. V současné době je europoslancem za TOP 09.

Igor Sládek (*1955 Náchod)

Inzerát Igora Sládka.

Dalším kandidátem je podnikatel v telekomunikacích Igor Sládek. Ten svoji kandidaturu oznámil pomocí inzerátu v Lidových novinách a Mladé Frontě dnes. Jak sám píše, v roce 1980 emigroval do USA. Po Sametové revoluci začal podnikat i v tehdejším Československu. Podle svých slov se nikdy politicky neangažoval.

Laco Déczi (*1938 Bernolákovo)

Hudebník Laco Déczi.

Ohlášení kandidatury na prezidenta ekonoma Jana Švejnara přimělo další známou osobnost pustit se do boje proti současné hlavě státu. Hudebník Laco Déczi však svou „kandidaturu“ pojal poněkud svébytně. „Z části Hradu pak udělám nahrávací studio a z druhý vyhlášenej bordel, kde budou tancovat holky u tyče,“ napsal v pátek na svůj Facebook.

Anketa

Kdo z lidí, o kterých se mluví, by se měl podle čtenářů serveru Lidovek.cz stát prezidentem?

Miloš Zeman 4308
Michal Horáček 7460
Jan Švejnar 2303
Jiří Pospíšil 696
Igor Sládek 148
Laco Déczi 1230
jkoJakub Kopřiva

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz