Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Korán nakonec pálili jen dva zoufalci

Česko

Vzpomínkové akce k výročí 11. září v USA narušily jen demonstrace proti výstavbě mešity a sólo akce dvou pastorů v Tennessee

NEW YORK / PRAHA „My Američané nejsme a nikdy nebudeme ve válce s islámem,“ pronesl v sobotu u příležitosti devátého výročí teroristických útoků na New York a Washington americký prezident Barack Obama. Nálada v ulicích New Yorku s tím ale moc nekorespondovala. Tradiční pokojnou a pietní atmosféru vzpomínkového ceremoniálu k uctění památky téměř 3000 obětí útoku na věžáky Světového obchodního centra narušily demonstrace proti záměru vystavět nedaleko místa, které bylo dějištěm tragédie, mešitu a islámské kulturní centrum.

Protestující dokonce přijel podpořit Nizozemec Geert Wilders, jehož strana letos triumfovala ve volbách z velké části díky tomu, že se otevřeně staví proti muslimským přistěhovalcům (on sám se pak dokonce pokoušel v zemi zakázat korán). Centrem města v sobotu táhl ještě průvod těch, kteří naopak výstavbu mešity podporují. Policistům dalo velkou práci, aby obě demonstrace, kterých se na každé straně zúčastnilo na dva tisíce lidí, udržely od sebe.

Demonstrace nakonec nikomu nevadily, horší by bylo, kdyby splnil své hrozby vůdce malé a do té doby naprosto neznámé náboženské komunity Terry Jones, který chtěl proti stavbě mešity protestovat veřejným pálením koránu. Popudil tím muslimy v řadě koutů světa a Amerika se pro jistotu připravovala na nejhorší – ambasády zpřísňovaly bezpečnostní opatření a ministerstvo zahraničí lidi odrazovalo od cest do arabských zemí.

Protest na zahradě Posvátná kniha všech muslimů se nakonec ve Spojených státech přece jen pálila, i když ne na Floridě, ke které se dík Jonesovi upíral největší zájem médií. Stalo se tak ve státě Tennessee a i tam to měli na svědomí dva duchovní, konkrétně reverend Bob Old a jeho kolega Danny Allen. Svou protestní akci uspořádali za přítomnosti hrstky lidí, z nichž většinu tvořili novináři, na zahradě Oldova domu. „Udělal jsem to, přestože s tím ostatní nesouhlasili,“ řekl Old. Následně namočil dva výtisky koránu do tekutého podpalovače, který se používá při grilování, a zapálil je. „Tahle kniha šíří nenávist, ne lásku a pochopení,“ dodal.

Vzpomínkové akce jsou už tradičně příležitostí pro politiky, jak se zviditelnit. Na mítinku těch, kteří protestovali proti výstavbě mešity v blízkosti tzv. Ground Zero, si svou polívčičku vedle Wilderse přihřál například i John R. Bolton, bývalý americký velvyslanec při OSN. Horoucně prý přikyvoval, když Wilders hřímal, že by Američané neměli dopustit, aby se z New Yorku stala „New Mecca“.

Daleko na Aljašce pak v den výročí 11. září řečnily hvězdy hnutí Tea Party, bývalá guvernérka Sarah Palinová a rozhlasový a televizní moderátor Glenn Beck (jejich mítinku se podle deníku The New York Times zúčastnily tisíce lidí, i když museli za lístek zaplatili od 74 do 225 dolarů).

Prezident Obama zůstal ve Washingtonu, kde při dalším devět let starém útoku teroristů z Al Kajdy – na budovu Pentagonu – zahynulo 200 lidí. „To nebylo náboženství, kdo nás tehdy v září napadl, ale Al Kajda, banda ubožáků, kteří náboženství zneužívají,“ zdůraznil Obama.

Poznámku k tématu čtěte na straně 12

***

DEVÁTÉ VÝROČÍ

* V New Yorku se uskutečnily tradiční pietní akce příbuzných obětí útoků z 11. září. Vedle toho i dvě demonstrace – jedna proti výstavbě mešity poblíž Ground Zero, druhá naopak na podporu takového záměru. Obou se dohromady zúčastnily 400O lidí.

* Pietní akce se uskutečnila i ve Washingtonu, kde řečnil prezident Barack Obama.

* Na zahradě domu pastora Boba Olda ve Springfieldu v Tennessee se demonstrativně pálil korán. Akce se zúčastnila jen hrstka lidí.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...