Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Korejci jednají. Dohodnou se?

Česko

Vojenští činitelé KLDR a Jižní Koreje se po delší pauze opět sešli. Jen stěží se ale na něčem domluví

SOUL/PRAHA Demilitarizované pásmo, pohraniční vesnice Pchanmundžom: Severokorejský plukovník Ri Son-kwon poklepává svému jihokorejskému kolegovi se stejnou hodností Mun Sang-kjonovi na rameno. Následně si třesou rukama.

Právě takto po delší pauze začalo jednání mezi korejskými státy. Oba vojáci měli podle BBC za úkol připravit půdu pro další rozhovory na ministerské či možná ještě vyšší úrovni. Včera se v Pchanmundžomu, kde byla v roce 1953 příměřím ukončena korejská válka, uskutečnila celkem čtyři kola rozhovorů. Další mělo následovat dnes.

„Obě strany diskutovaly o programu a organizaci schůzky na vysoké úrovni,“ okomentoval to mluvčí jihokorejského ministerstva obrany. „Ovzduší bylo vážné a nevedly se politické diskuse,“ dodal. Pozorovatelé z místa ale podotýkají, že alespoň když účastníci schůzky předstoupili před objektivy kamer a fotoaparátů, bylo možné rozpoznat jistý závan přátelské atmosféry.

Situace ve vztazích mezi korejskými státy je přitom nyní velmi vážná. Vojenské delegace z obou zemí se setkaly poprvé od listopadového útoku KLDR na ostrov Jonpchjong, při kterém přišli o život čtyři Jihokorejci, a opět tak byla blízko válka. V oblasti ale panovalo napětí již od března, kdy severokorejské torpédo potopilo jihokorejskou loď, což způsobilo smrt 46 námořníků. Odborníci jsou ale v souvislosti s nynějšími obnovenými rozhovory velmi skeptičtí.

Je totiž možné či pravděpodobné, že se při nich nic nedohodne. Tak tomu ostatně bylo již vícekrát v minulosti, kdy KLDR jednání používala pouze jako strategický manévr. Komunistický stát totiž s oblibou střídá období, kdy napětí stupňuje, či naopak mírní. Nyní tedy zbídačená KLDR přichází s prosíkem - chce znovu získat ekonomickou pomoc.

A i proto se chce vrátit k šestistranným rozhovorům. (Ještě za účasti Ruska, Japonska a Číny.) USA a Jižní Korea se ale již poučily z minulosti, kdy KLDR pomáhaly v dobré víře, že se v budoucnu vzdá svého jaderného programu. To se ale nestalo, a Západ se tak nezbavil strachu ze severokorejského zbrojení.

KLDR tedy zřejmě nyní vytouženou pomoc za stejných okolností jako dříve nedostane. Soul si navíc klade i další podmínky. „Naše stanovisko se nezměnilo,“ uvedl jihokorejský mluvčí s tím, že setkání na vyšší úrovni bude možné, jedině když KLDR převezme zodpovědnost za nedávné incidenty a slíbí, že již nebude dále provokovat.

Kimové a čepice

* Část expertů upozorňuje, že aktuální touha KLDR po jednaní se Soulem může souviset i s tím, že si Severokorejci chtějí vytvořit podmínky pro předání moci. Tu by po letitém vůdci Kim Čong-ilovi měl převzít jeho syn Kim Čong-un. * Média nedávno s nadsázkou psala o tom, že Kim Čong-un asi v mocenském žebříčku vystoupal o další kousek. Na jednom snímku je totiž možné vidět otce i syna ve stejném typu kožešinové čepice.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....