Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Korejci odpálí střelu. Natruc

Česko

Severní Korea tvrdí, že jde o součást vesmírného programu. Pro Japonce je to provokace

WASHINGTON/PRAHA Severní Korea začala plnit palivem raketu, kterou hodlá do tří nebo čtyř dnů vynést do vesmíru. Zpráva, o které v noci na včerejšek informovala televize CNN, znepokojila světové velmoci. Jedná se skutečně o satelit pro vědecké účely, jak tvrdí Severní Korea, nebo jde o test střely dlouhého doletu?

Japonský premiér Taró Aso chystané vypuštění rakety označil za „akt provokace, který podkopává mír a stabilitu nejen v oblasti severovýchodní Asie včetně Japonska, ale také v celém mezinárodním společenství“. Japonci už také mají připravené protirakety pro případ, že se odpálení severokorejské rakety nepovede a nebezpečné úlomky spadnou na japonské území.

I když se jedná jen o bezpečnostní opatření a raketu sestřelit nehodlají, Severokorejci stačili znervóznět. Včera vyslali směrem k Japonsku pohrůžku, že okamžitě zaútočí na jeho vojenské a strategické cíle, pokud se země pokusí start nebo let rakety narušit. Podle zpravodajských agentur už Severokorejci dokonce rozmístili v okolí odpalovací rampy na poloostrově Musudan bojové stíhačky.

Oficiální stanovisko Severní Koreje zní, že se pouze chystá v rámci vesmírného mírového programu vypustit na oběžnou dráhu družici. Jakékoli spekulace o tom, že by se jednalo o zkoušku střely dlouhého doletu Tepodong-2, kategoricky odmítá. Svět je připraven zasáhnout Západ ale Pchjongjangu nevěří. Spojené státy se ústy prezidenta Baracka Obamy a šéfky diplomacie Hillary Clintonové už dříve vyjádřily v tom smyslu, že vypuštění rakety budou brát jako provokaci a porušení rezoluce OSN.

O tématu severokorejské rakety jednal Obama i se svým jihokorejským protějškem Lee Mjong-bakem, když se sešli na okraj včerejšího summitu skupiny G20 v Londýně. „Shodli se na tom, že pokud Severní Korea vystřelí raketu dlouhého doletu, je třeba proti tomu společnými silami rázně zakročit,“ citovala BBC oficiální stanovisko jihokorejské prezidentské kanceláře. Jihokorejský prezident chce v případě ohrožení požádat o pomoc i Rusko a Čínu.

Obama se k setkání podrobněji nevyjádřil, jen zdůraznil, že Jižní Korea je „jedním z nejbližších spojenců a nejlepších přátel Ameriky“. Také britský ministerský předseda Gordon Brown, jeho australský protějšek Kevin Rudd, stejně jako další účastníci summitu G20, již vyjádřili OSN podporu, pokud bude třeba proti Pchjongjangu zasáhnout. Riskantní podnik Podobně jako Japonsko, ani Spojené státy raketu předem sestřelit nehodlají. Ostatně i odborníci varují, že případný pokus severokorejskou střelu zničit by zvýšil pravděpodobnost konfliktu v oblasti Severní Asie.

Podle analytiků je vystřelení rakety pro Severní Koreu značně riskantní podnik. Kdyby se pokus nezdařil, poškodí to severokorejský obchod s raketovými střelami, které patří k jedněm z mála vývozních artiklů. Neúspěch by také znemožnil severokorejského vůdce Kim Čong-ila, jehož mocí značně otřásla vážná choroba, již prodělal loni v srpnu. Úspěšná zkouška, která se uskuteční jen chvíli před výročním zasedáním severokorejského parlamentu, by naopak autoritu sedmašedesátiletého vůdce posílila.

***

„Vypuštění rakety je akt provokace, který podkopává mír a stabilitu nejen v oblasti Asie.“

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...